Сторінка
7
7 клас
Тема: Країни Африки
Мета: поглибити знання про головні держави Африки, їхнє розміщення, особливості розвитку; вдосконалити практичні вміння характеризувати географічне положення, населення, особливості розвитку найбільших держав Африки; розвивати пізнавальну активність та вміння працювати в групах; виховувати інтерес до географії.
Обладнання: політична карта Африки, ілюстративні матеріали головних держав Африки, підручники, атласи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи і прийоми: тестування, робота в групах, прийом «Мікрофон», «П’ять речень», гра «Географічна мозаїка».
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Привітання з учнями
- Перевірка готовності до уроку
- Перевірка присутності
ІІ. Актуалізація опорних знань
Міні-конкурс «Визначте країну».
Учитель роздає картки із зображенням окремих країн Африки. Завдання полягає в тому, щоб за контурами та іншими додатковими відомостями визначити назву держави.
Усне тестування:
Більшість держав Африки в минулому були:
а) колоніями;
б) незалежними країнами;
в) економічно розвиненими країнами.
2) Найбільша за площею країна Африки:
а) Нігерія;
б) Судан;
в) Кенія.
3) Основа економіки більшості африканських держав:
а) промисловість;
б) освіта;
в) сільське господарство.
4) Найбільш розвиненою державою Африки вважається:
а) Єгипет;
б) Алжир;
в) Південна Африка.
5) Серед країн Африки українські туристи найчастіше відвідують:
а) Чад;
б) Анголу;
в) Єгипет.
Гра «Географічна мозаїка».
Виконується за варіантами (із використанням політичної карти світу).
Установіть відповідність між названими країнами та їхніми столицями.
Варіант 1 Варіант 2
Єгипет 1) Каїр Замбія 1) Ломе
Гвінея 2) Монровія Того 2) Хартум
Ліберія 3) Конкарі Судан 3) Кампала
Малаві 4) Дакар Уганда 4) Аддіс-Абеба
Сенегал 5) Лілонгве Ефіопія 5) Лукаса
Варіант 3 Варіант 4
Ангола 1) Хараре Чад 1) Бамако
Зімбабве 2) Найробі Малі 2) Порто-Ново
Кенія 3) Луанда Бенін 3) Нджамена
Лівія 4) Рабат Ботсвана 4) Масеру
Морокко 5) Тріполі Лесото 5) Габороне
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діялдьності
Дивною та неповторною є історія розвитку кожної держави Африканського континенту. Змішання культур, рас, народів, мов і релігій, необхідність пристосування до своєрідних природних умов створили особливий колорит, своєрідність побуту та традицій африканських народів. У країнах Африки дивним чином поєжнуються риси давніх господарських укладів із сучасними досягненнями цивілізації, пишнота сучасних будівель і гармонія пальмових хатин, сучасні автомобілі та верблюди надорогах. Переживши тривалий періодколонізації, народи Африки змогли зберегти свою самобутність, передаючи з покоління в покоління багатовіковий досвід своїх предків. Подорож африканськими країнами можна порівняти з читанням захоплюючого пригодницького роману, кожний розділ якого приховує безліч інтриг, нерозгаданих таємниць.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Презентація країни (робота в групах).
Кожна група заздалегідь підготувала презентацію однієї з країн Африки. Поділіться, будь ласка, своїми враженнями від мандрівки. Презентує країну один представник від групи, інші записують основні відомості про представлеі країни.
Група 1.
Єгипет.
Площа: 1 млн км²; населення: 69 млн осіб; офіційна мова арабська.
Єгипет – колиска людської цивілізації. Він відомий насамперед величними пам’ятками давньої культури, вік яких досягає 5 тис. років. Єгипет належить до небагатьох країн світу, територія яких розташована на двох континентах – на північному сході Африки і на Синайському півострові в Азії. Більш як 90% території країни займає посушлива пустеля, розділена Нілом на дві частини. Із найдавніших часів Ніл був для єгиптян джерелом води та головною транспортною артерією. І в наші дні майже все населення Єгипту зосереджено в долині й дельті Нілу. На родячих мулистих берегах річки єгиптяни вирощують бавовник, кукурудзу, пшеницю, цукрову тростину, овочі і фініки. Із галузей промисловості в Єгипті розвинені видобувна (видобування нафти, залізної руди, фосфоритів, марганцю), машинобудування, харчова, хімічна. Галузь, яка приносить Єгипту значні прибутки, - туризм. Країну щороку відвідують майже 4 млн туристів, які бажають побачити піраміди, залишки давніх міст, здійснити подорож Нілом, викупатися в теплих водах Червоного моря.
Столиця Єгипту – Каїр (7 млн осіб) – найбільше місто в Африці. Це великий промислови, транспортний і культурний центр країни. У Каїрі є університет, працює багато музеїв. У Каїрській національній бібліотеці зберігаються давні рукописи.
Група 2.
Алжир.
Площа: 2,4 млн км²; населення: 32,5 млн осіб; офіційна мова: арабська.
Алжир – африканська країна з найбагатшою історією та архітектурною спадщиною. Саме на території Алжиру наприкінці ХІІ ст. до н. е. виникли поселення фінікійців, а в І ст. до н. е. з’явилися римські місиа. Споруди давньоримської епохи є музеями під відкритим небом.
Майже 2/3 території Алжиру займає жарка й майже безлюдна Сахара., тому 90% населення країни проживає на півночі в умовах м’якого субтропічного клімату. Тут вирощують пшеницю, виноград, маслини, цитрусові, інжир, фініки, овочі. Алжирська Сахара багата на цінні корисні копалини. Алжир посідає перше місце в Африці за запасами природного газу, ртутних і вольфрамових руд, нафти. Поряд із видобувними галузями розвинена обробна, харчова промисловість, металургія. Але основним джерелом прибутку є продаж нафти й газу, які трубопроводами, прокладеними по дну середземного моря, постачаються у Європу.
Столиця – місто Алжир (2,3 млн осіб) – найбільший економічний, транспортний і культурний центр країни. Він розташований амфітеатром на схилах невисоких гір на західному березі Алжирської бухти. У місті поряд із сучасними кварталами збереглися будови часів панування над Алжиром Османської Імперії від кінця ХVІ до поч. ХVІІ ст. – мечеті, медресе, цитаделі, житлові будинки. У столиці працює метро, машонобудівні, нафтопереробні, текстильні, швейні ті інші підприємства, багато театрів, музеїв.
Група 3.
Ефіопія.
Площа: 1,09 млн км²; населення: 66,1 млн осіб; офіційна мова: ахмарська.
Ефіопія одна з найдавніших держав світу. Її історія сягає своїм корінням в далекі часи біблійного Савського царства. Пізніше на цій території існувало королівство аксум (до VІІ ст. до н.е.), із часів якого Ефіопія розвивається як християнська країна, але на її окраїнах виникли й мусульманські держави.
Ефіопія – країна дивовижної краси! Після безкраїх пустельних просторів Єгипту й Алжиру мальовничі обриси Ефіопського нагір’я нагадують іншу планету. Клімат Ефіопії субекваторіальний, сезонно вологий. Східні райони займає напівпустельна рівнина, а на Ефіопському нагір’ї кліматичні умови дуже залежать від висоти місцевості. У горах навіть трапляються нічні заморозки.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування математичного поняття дробі на уроках математики
Методика формування іншомовної компетенції учнів 8 класу у письмі
Казка як ефективний засіб виховання і навчання дітей різного віку
Становлення виконавської школи гри на оркестрових інструментах
Сучасні принципи побудови та завдання системи вищої освіти в Німеччині