Сторінка
6

Сучасні технології навчання географії

Методичні рекомендації із застосування інноваційних технологій навчання в процесі викладання географії

Урок із використанням нових інформаційних технологій

8 клас

Тема: Зона мішаних лісів України

Мета: формувати уміння розрізняти природні зони рівнинної частини України, характеризувати географічне положення зони, закріпити навички аналізу карт електронного атласу України, вміння складати порівняльну характеристику природної зони за планом; розвивати мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: електронний атлас України, гербарій рослин зони мішаних лісів, слайди краєвидів, представників рослинного і тваринного світу Полісся, зошит з друкованою основою.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний момент

Ознайомлення учнів з обладнанням, дидактичним матеріалом, формами роботи на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда

Назвіть компоненти природи, що складають природні комплекси (грунт, вода, повітря, гірські породи, живі організми)

Що таке природний комплекс? (Природний комплекс – це ділянка з певною однорідністю фізико-географічних умов.)

Які типи природних комплексів є на території України? ( мішанолісові, широколистянолісові, лісостепові, степові, гірсько-лучно-степові, кримські)

Які природні комплекси називають антропогенними? (Це природні комплекси, зміни яких пов’язані з господарською діяльністю людини)

Назвіть приклади антропогенних природних комплексів (сільськогосподарські угіддя, меліоративні системи, водосховища тощо).

Назвіть найбільший природний комплекс на Землі (це географічна оболонка).

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Виведіть на екран монітору вірш Лесі Українки. Прочитайте його. Подивіться на краєвиди зони мішаних лісів. У межах України вона має назву Українське Полісся. Сьогодні ми з вами з’ясуємо, які природні компоненти утворили таку красу природи, як вони пов’язані і взаємодіють між собою. Виведіть на екран монітору тему уроку. Запишіть її до зошитів.

Подивіться на екран. На уроці ви повинні виконати таку роботу:

Навчитися розпізнавати компоненти природи, природні комплекси за допомогою карт електронного атласу.

Згадати план характеристики природної зони.

Скласти таблицю «Характеристика природних компонентів зони мішаних лісів України».

Самостійно зробити висновки щодо взаємодії компонентів природи в природній зоні Українського Полісся.

ІV. Засвоєння і осмислення нових знань

За допомогою електронного атласу виконаємо усну практичну роботу.

Виведіть на екран монітору атлас України, відкрийте карту «Природне районування України». Уважно подивіться, де проходить південна межа зони мішаних лісів.

Виведіть на екран монітору карту «Адміністративний поділ України». Визначте області, які повністю чи частково розташовані у зоні мішаних лісів. (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська). Записали у зошитах: межа Українського Полісся проходить через Луцьк, Рівне, Шепетівку, Київ, Ніжин, Батурин, Кролевець. S = 113 тис. км², що складає 20% площі України.

Виведіть на екран карту «Природне районування України». Зробіть висновки щодо розташування зони. (Зона мішаних лісів розташована на півночі України. Простягається із заходу на схід в широтному напрямі.)

Виведіть на екран фізичну карту України. Визначте форми рельєфу Українського Полісся. ( Волинська низовина, Придніпровська низовина; Словенчансько-Овруцький кряж, h = 316 м; північні відроги Волинської височини)

Виведіть на екран монітору карту «Корисні копалини України». Які корисні копалини залягають на території зони мішаних лісів? (граніти, базальти, глина, крейда, пісковики, фосфорити, торф)

Виведіть на екран фізичну карту України. Назвіть найбільші річки та озера Полісся. Чи багато боліт? (Дніпро, Прип’ять, Стир, Случ, Уж, Тетерів, Десна, Шацькі озера. Болота займають 6,3% усієї площі.)

Виведіть на екран карту «Грунти України». Назвіть типи грунтів зони мішаних лісів. (дерново-підзолисті, торфово-болотні, лучні)

Виведіть на екран карту «Клімат України». Визначте середні tº влітку і взимку, кількість опадів.

Виведіть на екран карту «Рослинність». Назвіть основні рослинні угрупування. (хвойні ліси, широколистяні ліси, мішані ліси. Основними породами дерев є: дуб звичайний, береза, вільха, осика, липа.) Розгляньте гербарний матеріал.

Виведіть на екран карту «Тваринний світ». Назвіть основних представників тваринного світу зони Полісся, користуючись умовними знаками карти. (лисиця, вовк, борсук, кріт, білка, зубр, олень благородний, дика свиня; тетерук, рябчик та ін.)

Виведіть на екран слайди «Тварини Полісся».

Виведіть на екран атлас України. Відкрийте карту «Господарство». Визначте, яку господарську діяльність веде людина в зоні мішаних лісів.

V. Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок

За яким планом складається характеристика природної зони?

Практична робота. Складання таблиці «Характеристика природних компонентів зони мішаних лісів».

Назва зони

Г.П.

Рельєф

клімат

внутрішні

води

грунти

рослини

тварини

     

tºсіч.

tºлип.

опади

       
                   

При заповненні таблиці дозволяється користуватися текстом електронного атласу. Зробити висновки.

IV. Підсумок уроку

Що ми вивчили на уроці?

Що вам сподобалось?

Що не сподобалось?

Що викликало труднощі?

VII. Домашнє завдання

Прочитати § 38-39.

Відповісти на запитання після параграфа (усно).

Нанести на контурну карту України межу зони мішаних лісів.

Завдання на вибір

підготувати коротку цікаву розповідь на тему «Полісся»

скласти кросворд на тему «Полісся».

підготувати повідомлення про природно-заповідні об’єкти Українського Полісся.

Урок з використанням інтерактивної технології

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: