Сторінка
11
Першокласники вчаться зображати просторові плани доступними їх віку виразними засобами. Виконання цього завдання сприяє розвитку в учнів творчої уяви і зорової пам'яті, формуванню у них уміння малювати за уявою.
На початку уроку вчитель пояснює тему навчального завдання (намалювати за уявленням, від себе, вікно в своїй кімнаті, квартирі або в кімнаті товариша, в класній кімнаті), називаєт час, протягом якого необхідно виконати завдання. Потім проводиться бесіда, в якій учні згадують особливості вікон в своїх будинках, квартирах. Так, вчитель запитує дітей, що розташовується на підвіконнях в їх кімнатах, що видно з вікна і т.п. Під керівництвом педагога діти цілеспрямовано спостерігають вікно в класі, відношення висоти і ширини вікна, пейзаж за вікном, квіти, що стоять на підвіконні. Для кращого розгляду дітям дозволяється вставати і підходити до вікна. Проте вчитель підкреслює, що в малюнках, оскільки малювання ведеться за уявленням, від себе, можна розташовувати на підвіконні будь-які предмети і зображувати будь-який пейзаж за вікном.
Перш ніж дозволити школярам роботу над малюнками, вчитель радить їм подумати і вирішити, як краще розташувати аркуш паперу—горизонтально (довгою стороною по горизонталі) або вертикально (довгою стороною по вертикалі). Після самостійного визначення композиційного розташування аркуша паперу учні приступають до лінійного виконання малюнка. Побудова малюнка починається з визначення пропорційних відношень висоти і ширини вікна на малюнку. Потім промальовується решта елементів композиції — вази з вітками верби на підвіконні, завісок, пейзажу за вікном. Уточнивши всі деталі малюнка, школярі стирают гумкою лінії побудови, тобто готують малюнок до завершению його фарбами.
Робота фарбами ведеться по сухому, з поступовим посиленням колірного тону. В кінці уроку проводиться колективне обговорення малюнків.
Естетичне виховання направлене на формування естетичних смаків і ідеалів особи, розвиток естетичного сприйняття явищ дійсності і витворів мистецтва, художньо-мистецьких здібностей, самостійної творчості у області мистецтва.
Найважливішими задачами естетичного виховання школярів є: навчити дітей розуміти прекрасне і піднесене, з одного боку, потворне і низовинне — з іншою, розвинути у них здатність відчувати, правильно розуміти і оцінювати красу в навколишній дійсності, в природі, в суспільному житті, в праці і мистецтві, створювати красу в повсякденному житті і навчальній діяльності.
Яскраво і образно сказав про це В. О. Сухомлинський: «Мы учим детей: человек выделился из мира животных и стал одаренным существом не только потому, что сделал своими руками первое орудие труда, но и потому, что увидел глубину синего неба, мерцание звезд, розовый разлив вечерней и утренней зари, багровый закат перед ветреным днем, безбрежную даль степей, журавлиную стаю в небесной лазури, отражение солнца в прозрачных каплях утренней росы, серые нити дождя в пасмурный осенний день, нежный стебелек и голубой колокольчик подснежника,— увидел и изумился и начал создавать новую красоту. Остановись и ты в изумлении перед красотой, в твоем сердце тогда тоже расцветет красота».
Ознайомлення - з творами образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва, з елементарними знаннями, уміннями і навиками в цій області, практична художня діяльність, що збагатить знання і уявлення дітей про навколишній світ і мистецтво, розвивають їх мислення, пам'ять, спостережливість, тобто на уроках образотворчого мистецтва здійснюється розумове виховання.
Отже в цій курсовій роботі ми розглянули жанри і види образотворчого мистецтва, засоби їх виразності, для того щоб навчати дітей правильно розуміти твори мистецтва, до якого жанру вони відносяться та чим виражаються.
Розкрили зміст та завдання викладання образотворчого мистецтва в початкових класах. Визначили види та елементи образотворчої мови та виразності малювання. На прикладах уроків в початкових класах побачили як потрібно навчати дітей образотворчому мистецтву, які знання має дати вчитель учням, щоб привити їм любов до мистецтва. Побачили, що вчитель має досконало знати елементи образотворчої мови, орієнтуватися в жанрах та видах образотворчого мистецтва. І , на мою думку, головним завданням вчителя є розгледіти талант дитини і дати можливість для творчого росту та розвитку.
Размещено на Allbest.ru