Сторінка
10

Заняття образотворчим мистецтвом в початкових класах

Перш ніж вибрати ті чи інші графічні матеріали та інструменти, слід взяти до уваги таке: графітний олівець (як і кольорові олівці), фломастери, кулькова ручка мають ряд переваг: не потребують особливих зусиль для організації процесу роботи, компактні й не забруднюють руки та робоче місце. Водночас, працюючи з молодшими школярами, потрібно враховувати їхні вікові можливості та особливості графічної діяльності, а саме: діти взагалі сильно натискають на інструмент. Графітний олівець при цьому ламається, і його треба часто гострити. Якщо діти вміють користуватися гумкою, то, звичайно ж, захочуть підправити проведені лінії, виправити помилки. Вони більше стиратимуть рисунок (аж до дірок у папері), ніж малюватимуть. Це спричинює боязнь помилок, відволікає увагу дітей. У зв'язку з цим фломастер, кулькова ручка та техніка «туш — паличка» є більш прийнятними для графічних робіт.

Малювання побутових предметів

Зображення побутових предметів поширене явищев образотворчому мистецтві. У багатьох історичних картинах, портретах предмети побуту є важливими деталями, що підкреслюють, а часом і розкривають конкретну історичну епоху, конкретну історичну подію. Вони допомагають зрозуміти сюжет, що зображається. Особливого значення набувають предмети побуту в картинах побутового жанру і в натюрмортах. Яскравий приклад тому — картини П.Л. Федотова, В.Д. Поленова, В.Е. Маковського, Ф.П. Решетникова.

Малювання побутових предметів (і простим олівцем і фарбами) особливо цінне тим, що представляє широкі можливості для вивчення характерної форми, будови, просторового положення, колірного забарвлення навколишніх об'єктів, розподілу світлотіні на їх поверхні. От чому навчання малюванню починається звичайно із зображення різних предметів побуту, причому в певній послідовності: від простої форми до складнішої (комбінованої).

Як приклад розглянемо малювання з натури книги (олівець) — 1 клас.

На цьому уроці діти вчаться зображати з натури предмети прямокутної форми (книги) з. вірною передачею співвідношення пропорцій; у дітей виховується інтерес і любов до книг.

Починаючи урок, вчитель повідомляє тему уроку, час, за який діти повинні виконати малюнок, — один урок. Після цього вчитель проводить невелику бесіду з дітьми про важливу роль книги в житті людини. Узагальнюючи бесіду, він підкреслює, що з дуже давніх часів книга дарувала людям знання, радість, розказувала про дальні країни, дальні моря і океани, розказувала про історію народів і долю окремих людей. Книга робить людину добрим, розумним, сильним. Її треба любити і берегти.

Потім вчитель пояснює дітям, що для того, щоб правильно намалювати книгу, її треба поставити перед собою на стіл, уважно розглянути, порівняти ширину з висотою і після цього почати виконувати малюнок. Таке зображення називається малюванням з натури, а предмет, який малюють і який знаходиться перед малюючим, — натурою. Книга на даному уроці і є натура. Вчитель демонструє всьому класу буквар і разом з дітьми аналізує пропорції, співвідношення висоти і ширини книги. Співвідношення частин предметів по величині називається в малюванні пропорціями. Так, вчитель, показуючи буквар всьому класу, питає: «Що більше — довжина букваря або ширина?» На класній дошці він послідовно малює крейдою книгу, акцентуючи увагу учнів на основних етапах виконання малюнка.

Після пояснення вчитель задає ряд питань для того щоб з'ясувати чи засвоїли школярі навчальний матеріал. Зразкові питання до дітей: як слід розташувати лист паперу для малювання букваря? З чого слід почати малювання книги? Чому всі первинні лінії повинні бути тонкими і проводитися із слабким натиском? Після цього малюнок стирається з класної дошки.

Потім вчитель говорить дітям, щоб вони поставили перед собою букварі. Діти уважно розглядають форму книги, порівнюють висоту з шириною і приступають до малювання. Учитель нагадує їм, що малюнок книги повинен вийти не дуже маленьким і не дуже великим і що букви на обкладинці книги малювати не треба (на початку навчального року першокласники тільки починають вивчати алфавіт).

Діти тонкими і короткими лініями визначають на листі паперу загальні розміри малюнка букваря, потім тонкими ж лініями промальовують загальні контури книги, після цього уточнюють співвідношення висоти і ширини книги і обводять малюнок товстими лініями. У самому кінці уроку малюнок букваря покрыивається легким штрихуванням,

У ході самостійної роботи першокласників вчитель проводить індивідуальну і фронтальну роботу з дітьми, показує всьому класу хороші, вдалі малюнки, на класній дошці демонструє прийоми виправлення помилок в малюнках школярів.

В кінці уроку 2—3 кращих малюнка аналізуються всім класом. У аналізі беруть активну участь школярі. Аналіз проводится таким чином. Вчитель піднімає трохи вище за рівень очей дітей (щоб всі школярі бачили) два-три малюнка і питає: «Подобаються вам, діти, ці малюнки чи ні? Чи правильно намальована на цих малюнках книга?» Педагог чекає, коли велика частина школярів підніме руки, бажаючи відповісти на поставлені питання, і потім двоє-троє учнів відповідають. Далі вчитель знову ставить ряд питань: чи правильно в рисунках передані ширина і довжина букваря? Як в малюванні називаються відношення частин предметів по величині? (пропорції) Як ви вважаєте, чому ці малюнки вийшли хорошими? Школярі відповідають. Потім вчитель просить всіх учнів порівняти свої малюнки з демонстрованими малюнками і визначити, чи так само у них в малюнках передані пропорції, чи не дуже дрібним вийшов малюнок. Підводячи підсумки аналізу, педагог відзначає, що малюнки, демонстровані класу, вийшли хорошими, тому що їх автори малювали уважно і з любов'ю, тому що вони строго дотримували порядок малювання, показаний вчителем, не поспішали.

Малювання інтер’єру і архітектурні замальовки

Зображення інтер'єру і архітектурних споруд поширене в образотворчому мистецтві. Побутовий жанр, як правило, включає зображення інтер'єру, на фоні якого розгортається та або інша подія, дія. Багато історичних подій зображаються в інтер'єрі або на фоні архітектурних споруд. Часто зустрічаються архітектурні будівлі і в картинах-пейзажах.

Багато рекомендованих програмою тем для сюжетного малювання або ілюстрації літературних творів припускають зображення інтер'єру і архітектурних споруд. Наприклад: «Новорічна ялинка», «Взимку на вулиці», «На міській вулиці», ілюстрація російських народних казок «Гуси-лебеди», «Три ведмеді» (I клас); «Осінь в саду», «Осінні роботи школярів», «На птахофермі», «В магазині іграшок», «Святковий день» ( II клас); «Осінь в місті», « На вулицях міста», «На сільській вулиці», «Святкові вулиці», «В гаражі», «На аеродромі» (III клас).

Молодші школярі виконують також самостійні малюнки з натури і по пам'яті вікна в класі, інтер'єру класної кімнати, малюнки по пам'яті і за уявленням, з натури (під час екскурсій) архітектурних споруд.

Розглянемо приклад методики навчання молодших школярів малюванню інтер'єру і архітектурних споруд.

Малювання по пам'яті або за уявою вікна в кімнаті (акварель або гуаш) 1 клас.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: