Сторінка
2
"Комплексна інформатизація утворення - говориться в Законі - повинна розглядатися як основну умову виховання молоді, здатної орієнтуватися при часто мінливих обставинах й адекватно діяти в сучасному середовищі. Молоде покоління необхідно навчити аналізувати проблемні ситуації, які постійно виникають, і самостійно знаходити раціональні способи орієнтації в них". Загалом це і є перехід від дисциплінарної до системної моделі змісту утворення, що навчить дитини як можна повніше розуміти мир, суспільство, себе, своя справа.
Як виникла проблема комп'ютеризації процесу навчання?
З перших кроків появи ПК (персонального комп'ютера) випереджальна думка конструкторів і письменників-фантастів створила легенду про "думаючі машини", інтелектуальні можливості яких набагато перевищували реальні можливості перших ЕОМ. Однак надзвичайний по своїй швидкості, що пішов за тим, процес розвитку комп'ютерної техніки наблизив комп'ютер до рядового користувача й зробив реальної проблему широкого використання ПК у повсякденному житті, у різних сферах людської діяльності. Здатність сучасного ПК пред'являти й обробляти абсолютно кожну по виду й змісту інформацію природно порушила питання про можливості його застосування в педагогіці.
Найбільш важливим у принциповому відношенні властивістю ПК є те, що він уводить у мир новий спосіб збереження й поширення інформації – цифровий магнітний запис, і, відповідно, - нові носії інформації (дискету, компакт-диск, магнитооптический диск). Любою новий матеріал разом зі своєю появою викликає до життя й відповідні способи його обробки. Цифровий магнітний запис на магнітних носіях викликав появу величезної сфери технологій її поширення й обробки, які, у силу своєї абсолютної новизни, одержали збірну назву "Нові інформаційні технології" (скорочено - НИТ). Оволодіння цими технологіями, уміння поставити їх на службу педагогіці й домогтися ефективного використання надаваних ними найбагатших можливостей - це зовнішня, технічна сторона проблеми комп'ютеризації навчання.
Іншою гранню проблеми комп'ютеризації утворення є необхідність глибокого наукового пророблення всіх аспектів комп'ютеризації навчального процесу. Поява комп'ютера викликало необхідність фундаментального дослідження самої фізіології нового трудового процесу (тривала робота за ПК), своєрідності процесу сприйняття й засвоєння комп'ютерної інформації, змін у механізмах роботи пам'яті (мнемотехніка), розробки нових санітарно-гігієнічних норм для занять із комп'ютером в умовах школи, і т.п. Крім того, комп'ютерні матеріали, у силу їхньої високої специфічності, викликали до життя величезна кількість разнообразнейших методичних новацій. Глибокий аналіз усього комплексу наявних наробітків, виявлення в них принципових основ й об'єднання в цілісну систему наукових подань про педагогіку наступаючого 21-го сторіччя - це друга, незрівнянно більше значна й масштабна грань проблеми комп'ютеризації утворення. У зв'язку із цим пошлемося ще раз на рядки Закону: "Широке впровадження в навчальний процес нових інформаційних технологій включає розробку й практичне використання науково-методичного забезпечення, ефективне вживання інструментальних способів і систем комп'ютерного навчання й контролю знань, системну інтеграцію цих технологій в існуючому навчальному процесі в цілісні організаційні структури".
Еволюція системи навчання - загальісторичний аспект
Роль носія інформації в історичному плані.
По устояні в історичній науці традиції всі існуючі коли-небудь, освітні системи звичайно розглядалися тільки й винятково з позицій їхньої соціальної детермінованості. Поява комп'ютерних носіїв інформації й пов'язаних з ними нових форм інтелектуальної праці дозволило глянути на це питання з іншої сторони - з позицій того або іншого носія інформації, що є в кожну конкретну епоху реальною матеріальною базою навчального процесу й своїх форм, що диктує, і методи педагогічної роботи. Розглянемо в історичному плані, як впливає той або інший носій інформації на форми й методи навчання.
У дописьменный період (в епоху до винаходу й широкого поширення писемності) всі накопичені знання зберігалися тільки в усній традиції, тобто Людина була одночасно й творцем, і носієм, і передавачем знань. І звідси ж виникло подання про Вчителя, кожне слово якого потрібно було ретельно багаторазово обмірковувати, обговорювати й витлумачувати. Паралельно виникло інше подання - для завершення свого утворення, кожна людина повинен зробити подорож, щоб його подання про світ опиралося якоюсь мірою на особисті враження й міркування, а не замикалося тільки на судженнях його Вчителя.
Винахід писемності став поворотним моментом у розвитку думки, воно дозволило неї фіксувати, дозволило зробити що перевіряють, об'єктивними й стабільними. Воно ж значно полегшило процес передачі знань, оскільки з'явився матеріальний носій інформації. Знання материализировались, знайшли предметну сутність, і їх стало можливо передавати в буквальному значенні цього слова. При цьому змінилася роль учителя: з одноособового хоронителя й носія знань він перетворився в толмача книжкових знань. На цій стадії минулого й значні негативні моменти:
а) Створення писемності й первісної літератури відбувалося в дуже складних умовах релігійно-політичної боротьби. Перші книги (рукописні!) у силу своєї винятковості обслуговували практично тільки потреби церкви й вищий государственной влади, у зв'язку із чим процес їхнього створення й змістовного наповнення формувався досить однобоко. Саме тому такими рідкісними подіями в історії стали бібліотека А. Македонського, бібліотека И. Грозного, які містили у своїх фондах не тільки священні писання і їхні тлумачення, але також літопису, праці по астрономії, медицині й навіть художній літературі.
б) уперше з'явилася можливість офіційного існування лжемудрецов, що ховають відсутність розважливості за посиланнями на книги.
***Має сенс звернути увагу на появу термінів «софістика» й «талмудистика».
Софістика (мудрування) – мистецтво доводити що завгодно шляхом перетворення логічних ланцюжків.
Талмудистика – частина теософії, що займається тлумаченням текстів талмуда.
Позитивні моменти появи писемності:
1) З'явилася можливість безпосереднього обігу людини до знання через книгу, а не тільки через особистість вчителя-мудреця.
2) З'явилася можливість читання книги вголос і колективного прослуховування книжкових текстів як передумова майбутньої класної системи.
3) З'явилася можливість копіювати книгу й таким чином:
а) поширювати її вплив на більшу групу людей,
б) переносити знання в інші області й регіони в неспотвореному виді.
Паралельно виникла професія перекладача; спочатку ними були відомі фахівці із проблем, описаним у книзі, пізніше - просто грамотні люди, що спеціалізувалися на перекладах.
Друкована книга зробила революцію в сфері інтелектуальної праці. Якщо відволіктися від історико-соціальних мотивів, то саме вона, власне кажучи, уможливила появу класу інтелігенції. Саме вона стала матеріальною основою для створення державних систем утворення. Саме вона дозволила сформувати класно- визначену систему й навчальний процес у його нинішньому виді ("урок - домашнє завдання - перевірка").
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Роман Уласа Самоука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про голодомор
Урок з формування національної свідомості "Охорона природи України"
Аудіювання (слухання, розуміння прослуханого)
Аналіз методичної роботи в школі
Ефективність використання сучасних освітніх технологій в практичній роботі вчителя