Сторінка
1
Позакласне читання посідає важливе місце у методиці вивчення української літератури. Адже завдяки йому учні мають змогу краще познайомитися з творчістю того чи іншого письменника та розширити свій кругозір, сформувати свої естетичні смаки, погляди, розвинути уяву та мислення, оволодіти мовною культурою. На даному етапі розвитку методики позакласне читання є надзвичайно актуальною та цікавою темою для дослідження, тому що саме на уроках позакласного читання діти дізнаються додаткову інформацію, здобувають необхідні знання та вміння.
Вивченням та дослідженням позакласного читання займалося чимало учених та методистів, але у наш час це питання найбільш актуальне, адже вслід за впровадженням нововведень та технічних засобів навчання, збільшенням кількості художніх творів на самостійне читання, відбуваються зміни у структурі та типах уроках позакласного читання.
Важливе місце у методиці навчання української літератури, зокрема позакласного читання, посідають праці таких науковців та методистів: Н. Я. Неділько у посібнику «Позакласна робота з літератури» виділив чотири типи уроків літератури; типи уроків позакласного читання в старших та молодших класах загальноосвітньої школи пропонує Н. Й. Волошина у своїх працях « Уроки позакласного читання у старших класах» та « Вивчення української літератури у 5 класі»; методист та доктор педагогічних наук О.М. Куцевол у статті « Позакласне читання як творча діяльність учнів» виокремила типи уроків позакласного читання; Є.А. Пасічник у книзі « Українська література в школі» рекомендує різноманітні форми роботи на уроках позакласного читання; Б. І. Степанишин у посібнику «Викладання української літератури в школі» подає структуру уроку позакласного читання.
Отже, кожен із науковців зробив свій вклад у розвиток позакласного читання.
Об’єктом дослідження є позакласне читання на уроках української літератури.
Предметом дослідження є вивчення творів В. Нестайка на уроках позакласного читання у 6 класі.
Мета роботи конкретизується такими завданнями:
1. Визначити місце та роль позакласного читання на уроках української літератури.
2. дослідити форми та типи, структуру уроку позакласного читання.
З. Висвітлити проблематику уроків позакласного читання.
4. З’ясувати особливості уроку позакласного читання.
4. Дослідити методику вивчення творчості Всеволода Нестайка на уроках позакласного читання у 6 класі.
В ході роботи ми найчастіше користувались описовим та дослідницьким методом дослідження, що дали змогу виділити, класифікувати та обґрунтувати особливості уроку позакласного читання.
Типи, форми, структура уроків позакласного читання
Позакласне читання є рушійною силою морально - естетичного та літературного розвитку школярів, а також формує всебічно розвинену особистість.
Дослідженням проблеми позакласного читання науковці займаються протягом тривалого часу. Кожен з них пропонує свої типи і форми уроків позакласного читання. Вагомий внесок у розвиток дослідженої проблеми зробили прогресивні методисти В. П. Острогорський та М. О. Рибнікова. Зокрема ідея розвитку школяра у процесі позакласного читання посідала важливе місце у працях науковців. Слід зазначити, що В. П. Острогорський розробив послідовну систему позакласного читання за етапами навчання, а М. О. Рибникова дала цінні поради стосовно методів і прийомів роботи з художнім твором. Основним завданням літератури вона вважала підготовку учнів до життя, але ця підготовка може бути здійснена тільки тоді, коли словесник розвиватиме в учнів уміння бачити життєві явища, природу, людину у праці, уміння міркувати над побаченим і прочитаним, а потім передати його в живому і точному слові, а також методистка вчила дітей «іти від життєвих вражень до книжки, до художнього образу і потім, будучи збагаченим образами і почуттями письменника, знову звертатися до життя, бачити його повніше і глибше».
Окреме місце потрібно відвести типології уроків позакласного читання. Як нам відомо, для кожної ланки відводяться свої типи такого уроку. Методисти І. С. Забарський та В. П. Полухіна виділяють такі типи уроків:
В початкових класах :
1. Урок виразного читання окремих творів.
2. Обговорення одного твору.
3. Узагальнюючі або тематичні уроки.
4. Бібліотечні уроки або уроки культури читання.
У старших класах :
1. Вступні.
2. Уроки рекомендації книг.
3. Поглиблене розуміння прочитаного.
4. Уроки вироблення навичок анотування та рецензування.
Отже, типи уроків змінюються відповідно до класу та залежно від віку учнів, завдань, літературного розвитку. У 5 - 6 класах, на думку методистів, урок, а зокрема методика, спрямовані на розвиток мови учнів, а у 7 класі тип уроку змінюється відповідно до психологічних змін школярів і прямо пов’язаний з тими морально – естетичними питаннями, що хвилюють семикласників. Що ж стосується старшокласників, то уроки спрямовані на те, щоб виховати цілісну особистість, високоосвіченого читача, тому й типи уроків мають таку специфічну форму.
Необхідно зазначити, що чималий вклад у дослідження типології уроків зробив науковець та методист Н. Я. Неділько, який виділив чотири типи уроків літератури:
1. урок вивчення нового матеріалу.
2. урок повторення, закріплення та узагальнення знань.
3. урок-бесіда з позакласного читання.
4. урок написання твору.
Методист окремо звертає увагу на такий тип уроку як урок-бесіда з позакласного читання, тому що це є найбільш поширеною формою роботи на уроці. Важливу роль науковець відводить оглядовим лекціям тематичного характеру, на яких учні одержують рекомендації, поради стосовно вивченого твору.
Необхідно згадати про ті типи уроків позакласного читання в старших класах загальноосвітньої школи, які пропонує Н. Й. Волошина:
1. вступні уроки
2. бібліотечні
3. уроки роботи над творами
4. підсумкові.
На вступних уроках учитель цікавиться, що прочитали учні, що з прочитаного їм найбільше сподобалося, потім ознайомить учнів з тим, що вони мають прочитати за весь навчальний рік, зацікавить школярів новими творами.
Мета бібліотечних уроків – навчити школярів користуватися бібліотечними каталогами.
В уроки роботи над творами входить його обговорення, виразне читання, написання рецензій, анотацій відгуків, підготовка літературно-музичних композицій (за поезією) тощо.
Підсумкові – це уроки, на яких узагальнюється те, що учні прочитали упродовж навчального семестру чи року.
Під час проведення уроків позакласного читання слід не забувати про тісний зв’язок класних занять і позакласного читання учнів, бо саме останні спрямовують учнів на самостійну роботу з твором, виробляють потребу в читанні. Цей зв’язок може здійснюватися на оглядових лекціях, зокрема на уроках вивчення життєпису письменника, чи в процесі вивчення окремих його процесів. Так, вивчаючи біографію письменника можна обговорити з учнями твори написані іншими письменниками чи науковцями про їхнє життя та творчість.
У нашій літературі існує перелік творів з яких постає правдивий образ письменника. Наприклад:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Дидактичний проект підготовки робітника спеціальності "Інженер з механізації та автоматизації виробничих процесів" з поглибленою розробкою технологій навчання
Сучасний урок: форми, структура, зміст і методи проведення
Якість освітніх послуг в загальноосвітньому навчальному закладі
Особливості організації роботи педагога-дефектолога з батьками дитини з порушеннями психофізичного розвитку
Виникнення і розвиток соціальної педагогіки як галузі людинознавства