Сторінка
3
Однак, слід зазначити, що в кожному класі передбачено ще 8 годин резервного часу( в межах 70 годин основного часу)на вивчення програмних творів. Цей час можна використовувати на уроки розвитку мовлення, уроки – семінари чи екскурсії, читацькі конференції. До того ж нових програмах для 12 – річної школи для кожної теми уроку передбачено зміст навчального матеріалу, державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, а також додатки про міжпредметі зв’язки та мистецький контекст до нього. Про це повинен пам’ятати учитель, плануючи і проводячи уроки позакласного читання.
Потрібно зазначити, що урок позакласного читання, як і усі інші уроки має бути особистісно-зорієнтованим, тобто опиратися на самостійне здобуття учнем знань та вміння їх використати, однак для цього потрібно спершу показати учням світ книги, навчити орієнтуватися у ньому, знаходити правильну та потрібну книгу і виробити вміння правильно нею користуватись. А для того щоб досягти поставленої мети необхідно підібрати ті методи і форми роботи, які б перетворили учня на суб’єкт навчальної діяльності, сприяли б побудові плідного навчального процесу, у якому учитель і учень будуть творцями свого уроку.
Проте уроки позакласного читання не повинні замінювати звичайні уроки літератури, а навпаки розширювати та доповнювати один одного, таким чином збагачуючи літературний кругозір дітей. Вони мають бути справжнім святом для учнів та викликати потребу обмінятися власними думками, висловити свою позицію стосовно вчинку головного героя, ситуації, що склалася, а таким чином зацікавити інших учнів і спонукати їх до читання книг. Адже саме для цього передбачені уроки позакласного читання.
Слід зазначити, що уроки позакласного читання за змістом та формами нагадують звичайнісінькі уроки української літератури. Учні знайомляться з життям і творчістю відомих письменників, вчаться аналізувати окремі твори, розповідають улюблені епізоди, аналізують образи та вчинки головних героїв. Проте уроки позакласного читання спрямовані на розвиток читацького інтересу учнів та мають допомогти дітям стати кращими, виховують сильну духовну та моральну особистість, патріота своєї батьківщини.
Важливими є напрацювання у сфері уроку позакласного читання Є. А. Пасічника, що у своїх дослідженнях вивчає особливості уроку позакласного читання, а також зазначає, що за змістом і формами роботи урок з позакласного читання нагадує звичайний урок, але має специфічні особливості:
- активізує читацький досвід
- розвиває інтерес до самостійного спілкування з книгою.
А також методист наголошує, що уроки позакласного читання вимагають особливого довір’я з боку школярів, створення на уроці специфічного психологічного клімату для обміну враженнями від прочитаних літературних творів, а також зазначає, що мета уроків позакласного читання – "прищепити учням любов до художньої книжки, виробити правильні критерії оцінки творів мистецтва", адже від того, що читають і як читають наші діти, залежить і загальний розвиток, формування естетичних смаків, моральних якостей.
Необхідно згадати і про планування, організацію та проведення уроків позакласного читання, які теж мають свої особливості.
Потрібно сказати, що організація уроку позакласного читання має будуватися відповідно до принципів перспективності та системності. Учитель повинен свідомо розглядати цю ланку літературної освіти школярів у нерозривному зв’язку з іншими уроками. Важливим також є «врахування комплексного підходу до організації уроків програмного та позакласного читання». Робота на уроках повинна спрямовуватися на постійну творчу співпрацю, діалог учня з художнім твором, давати широкий простір для самостійного сприйняття та осмислення учнем літератури як явища мистецтва. Самі ж уроки позакласного читання мають вирізнятися особливою емоційністю та різноманітними методичними прийомами, використанням цікавих ігор чи конкурсів, що стимулюють читацьку діяльність учнів , виховують любов до рідного слова.
Що ж стосується оцінювання на уроках позакласного читання, то і воно має свої особливості. Отже, враховуючи погляди на це питання окремих науковців потрібно сказати, що оцінювати дітей на такому уроці за 12 – бальною шкалою не варто, адже учні лише висловлюють свої думки та враження. У середніх класах, оцінюючи читацьку діяльність дітей, можна використати ігрові форми: призи, подяки, сюрпризи. У 9 – 11 класах потрібно задіяти гнучку систему заохочень, що підкреслить повагу вчителем думок та поглядів старшокласників. Саме тоді урок позакласного читання буде продуктивним та цікавим для учнів.
Отже, урок позакласного читання спрямований на виховання моральності, естетичних смаків, гуманістичного світогляду, духовності, патріотизм та любові до рідного слова у душі учня, а також зацікавити школярів художнім твором , привити бажання до пізнання чогось нового, до читання книг.
Методика вивчення пригодницької повісті «Пригоди Робінзона Кукурудзо» В. Нестайка
Вивчення творчості Всеволода Нестайка на уроках позакласного читання у 6 класі зосереджена зокрема на таких творах: «Пригоди Робінзона Кукурудзо», «Таємниця трьох невідомих», «Незнайомець з тринадцятої квартири». На мою думку, твори, які обрані на позакласне читання є доречними та актуальними і дають змогу виховати у шестикласників високі моральні якості, навчити дружити та допомагати у скрутних ситуаціях, веселитися та радіти життю.
Отже, перша частина трилогії « Тореадори з Васюківки» має назву « Пригоди Робінзона Кукурудзо та його вірного друга і однокласника Павлуші Завгороднього в школі, дома та на безлюдному острові поблизу села Васюківки». Це один з творів, запропонованих на позакласне читання шестикласниками.
Для того, щоб провести такий урок необхідно обрати тип, методи та прийоми, сформулювати зміст такого уроку. Отож розпочнемо з цього.
На мою думку, для проведення такого уроку у школі, я обрала б такий тип уроку, як урок - гра. Адже, обраний тип уроку дозволяє перевірити знання учнів у зручній та цікавій для дітей формі.
Що до методів та прийомів на уроці , то можна використати : бесіда, конкурс, вікторина, гра.
На етапі актуалізація опорних знань, мені здається, потрібно провести бесіду на тему « Що ви знаєте про Яву та Павлушу?», для того, щоб налаштувати учнів на активну роботу та допомогти згадати уже прочитане на попередньому уроці. Ось такі запитання можна використати на бесіді:
1. Хто написав повість « Тореадори з Васюківки»?
2. Назвіть головних героїв твору.
3. Які справжні імена хлопців?
4. Як вони познайомились?
5. Які пригоди з ними трапились?
Що ж стосується основного етапу уроку , то для початку можна обговорити з учнями прочитане, дати дітям можливість поділитися враженнями.
На мою думку, а цьому етапі вивчення твору можна провести літературний конкурс « Найкращі знавці твору», який буде тривати на протягом усього уроку.
Діти поділяються на 3 групи, обирають свого командира і виконують завдання, та група, яка впорається з усіма завданнями, отримає перемогу. Отже, я хочу запропонувати такі етапи проведення конкурсу:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Пояснювальне читання як історико-дидактична проблема
Ідеали особистості підліткового віку
Формування музично-інтелектуальних умінь учнів молодших класів
Професійне становлення студентів вищих навчальних закладів художньо-естетичного профілю
Соціально-педагогічне забезпечення здоров’язберігаючої діяльності учнів загальноосвітньої школи