Сторінка
6
Тема: Російське дворянство в кінці XIX - початку XX століття. Історико- психологічний портрет.
Цілі уроку:
1. освітня : на основі поглиблення історичних знань про роль і місце російського дворянства в житті Росії показати унікальність цього стану ;
2. розвиваюча : розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати, узагальнювати історичні джерела ; зіставляти ціннісні орієнтири минулого і сучасного поколінь ; вирішувати проблемні завдання;
3. виховна: виховувати любов і повагу до історії нашої Батьківщини ; позитивне ставлення до роботи.
Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
II. Вступне слово вчителя:
Сьогодні ми спробуємо з вами, діти, наблизитися до розуміння складного, суперечливого і унікального явища Росії, яким було російське дворянство в кінці XIX початку XX століть.
Епіграф до уроку (пишеться на дошці ) :
«Я не можу не поважати мого дворянства. У нас створився століттями якийсь ще ніде не бачений вищий культурний тип, якого немає в цілому світі, - тип всесвітнього вболівання за всіх. Це - тип російська . Він зберігає в собі майбутнє Росії »
Ф.М. Достоєвський.
Вчитель: Епіграфом до уроку я вибрав слова одного з героїв роману Ф.М. Достоєвського « Підліток» (читає ).
А з іншого боку, хочеться навести слова графа Честерфилда, англійського письменника і депутата палати лордів британського парламенту XVIII століття, звернення до сина :
Подивишся на теперішніх батьків, і, здається, що не так вже погано бути сиротою, а глянеш на синів, так здається, що не так вже погано залишатися бездітним ».
Учні записують тему уроку і епіграф в зошиті.
Вчитель: Таким чином, проблемне питання нашого уроку - « Чи могло в наступаючому XX столітті, при поступальному еволюційному розвитку Росії, у російського дворянства як невід'ємної частини нашого суспільства бути майбутнє ? » ( Записує питання на дошці, а учні в зошитах ). На це питання і треба буде відповісти вам після мого пояснення, в кінці нашого уроку.
Для початку, хлопці давайте разом з вами згадаємо : що ж таке стан? Які стани існували в Російській імперії?
(бесіда з учнями ).
Для поглиблення і систематизації ваших знань послухайте доповідь учня на тему «Розвиток соціального та правового статусу дворянства в Росії». Складіть тезовий план доповіді ( відповідь учня та обговорення тезового плану).
Вчитель: Значну роль в житті потомствених дворян грали дворянські органи місцевого самоврядування. Станова солідарність і суспільна допомога були провідними принципами дворянських товариств. Дворянське зібрання як особлива станова організація виникла в XVII столітті на підставі
« Грамоти на права, вольності і переваги благородного російського дворянства» від 21 квітня 1785 року. Всі потомствені дворяни в кожній губернії, занесені в місцеву родовід книгу, становили окреме дворянське суспільство. Вищим органом дворянського суспільства було Дворянське зібрання. Правом голосу на засіданнях володіли потомствені дворяни, які володіють нерухомою власністю не нижче 15 тис. рублів досягли повноліття, тобто двадцяти одного року, що мають чин, принаймні, чотирнадцятого класу, чи російський орден, або закінчили вищий або середній навчальний заклад. Дворянські збори скликалися один раз на три роки, в грудні або в січні, і тривали п'ятнадцять днів. Зборів вирішували питання про створення громадської дворянської скарбниці, заснованої на добровільні пожертвування. Якщо це питання вирішувалося одностайно, то за твердженням міністра внутрішніх справ внески в казну ставали обов'язковими. На Дворянських зборах відбувалися вибори посадових осіб : предводителя дворянства, депутатів Дворянського зібрання, секретаря Дворянського зібрання, засідателів у Дворянську опіку. Так само обиралися почесний попечитель гімназії та члени відділень Дворянського банку. Головне призначення Дворянського зібрання полягало у веденні родоводу книги та видачі дворянам свідоцтв про дворянство. У Великому залі Дворянського зібрання проходили концерти, бали, балетні гало -вистави, благодійні вечори. Дворянські зборів в Росії як станові громадські організації вносили великий внесок у справу соціального і культурного розвитку нашої Вітчизни в XIX початку XX століття. Головне призначення дворянина - служба государю. Тому нащадки дворянських прізвищ завжди прагнули пов'язати своє життя з військовою і цивільною державною службою.
Військова служба за традицією вважалася більш почесною, ніж громадянської. Громадянська була менш привабливою для дворянства. Завжди стабільним джерелом існування для дворян був маєток. Але зберегти маєтки можна було, лише активно включаючись в підприємницьку діяльність. Так надходили князі Юсупови і Барятинські, графи Бобринські і Потоцькі, інші ж ніяк не могли перебудуватися. У багатьох дворян - поміщиків були радісні настрої. У пореформений час світогляд багатьох дворян змінюється.
Завдання класу :
Вчитель: Вдома ви вивчили фрагменти з мемуарів відомих діячів Росії рубежу XIX - XX століть ( Великого князя Олександра Михайловича, Н.А. Бердяєва, П.Н. Мімокова, В.С. Трубецького, Ф.Ф. Юсупова ). Давайте поговоримо про світогляд і ціннісних орієнтирах російського дворянства.
( Учні діляться на групи, група - один представник дворянства).
Питання до бесіди по групах:
1. Як автор мемуарів ставилися до свого дворянського походження ?
2. Які якості особистості, на думку авторів мемуарів, виховувалися в дворянських сім'ях ?
3. Як ви оцінюєте методи виховання молодих дворян ?
4. Які суперечливі риси особистості були притаманні російському дворянину ?
5. Як ставилися автори мемуарів до самодержавної влади?
6. Яке ставлення авторів мемуарів до військової служби ?
7. Як ставилися дворяни до людей нижчого соціального статусу?
8. Як ставилися автори мемуарів до дуелі, як формі, захисту дворянської честі ?
Завдання для кожної групи : Обговоріть у групах і запропонуйте варіант « Кодексу поведінки російського дворянина ».
( Робота в групах та подання проектів кодексів).
вчитель:
« Кому багато дано, з того багато і спитається ». Ці слова не втомлювався повторювати своїм синам Великий князь Костянтин Костянтинович Романов, поет з псевдонімом К.Р. Це ще один принцип дворянського виховання. Мабуть, найголовнішою станової чеснотою була дворянська честь. Згідно дворянській етики «честь» не дає людині ніяких привілеїв, а, навпаки, робить його більш уразливим, ніж інші. А.С. Пушкін писав : «Люди світські мають свій образ думок, свої забобони, незрозумілі для іншої касти. Яким чином розтлумачите ви поєдинок двох французьких офіцерів ? ». На думку багатьох, дуель була чистим безумством, але в цьому божевіллі деякі знаходили певний блиск. Готовність ризикувати життям для того, щоб не бути збезчещеним, вимагало не малою хоробрості, а також чесності перед іншими і перед самим собою. Постійно існуюча загроза смертельного двобою дуже підвищувало ціну слів і особливості чесного слова. Публічна образа неминуче тягло за собою дуель, але публічне ж вибачення робило конфлікт вичерпаним. Образити і не вибачитися, а потім відмовитися від дуелі, було межею ницості в дворянській середовищі. У другій половині XIX століття дуелі були заборонені, а дуелянтижорстоко переслідувалися. Але в 1894 році був прийнятий закон про офіцерських дуелях. Всі питання про образу офіцерської честі, про примирення сторін і про можливість проведення дуелі вирішували суди офіцерського зібрання.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика навчання письмового додавання і віднімання
Сучасні європейські та світові тенденції розвитку вищої освіти
Освіта як чинник соціально-політичної та культурної інтеграції українського суспільства
Характеристика основних груп методів навчання
Екoлoгічне вихoвaння мoлoдших шкoлярів у прoцесі вивчення мaтемaтики