Сторінка
5
Знайди відмінності (учні порівнюють літературний твір із його теле-, кіно-, анімаційною версіями, знаходять спільні та відмінні риси, встановлюють рівень адекватності версії творчому задуму письменника).
Конкурс пантомім (учні, послуговуючись мистецтвом жестів та міміки, створюють "живі" ілюстрації до творів, зображують літературних героїв).
Криптограми на літературному матеріалі (школярі розгадують криптограми, запропоновані вчителем, або складають їх самостійно).
Літературні асоціації (учні відгадують, із текстами яких творів асоціюються вказані вчителем предмети, явища).
Літературна естафета (учень відповідає на поставлене питання, після чого передає право відповіді сусіду).
Літературне лото (кожен з учасників отримує дві групи карток: одна – з певними літературними фактами, цитатами художніх текстів, іменами персонажів тощо; на інших картках – їх відповідники: назви творів, прізвища їх авторів, події з життя митців).
Оглянувши далеко не весь список літературних ігор, бачимо, що уроки світової літератури є сприятливим ґрунтом для розвитку ігрових форм навчання. Але не варто перенасичувати уроки іграми. Вони мають сприяти навчанню, а не відволікати від нього.
Отже, використання ігрових форм – важливий аспект сучасного уроку літератури, оскільки гра – надзвичайно ефективний засіб активізації пізнавальної діяльності учнів.
Навчально-методичний комплекс вчителя світової літератури
"Освітня галузь "мови і літератури" має виняткове значення, оскільки саме через неї формуються світоглядні й ціннісні орієнтації особистості, її загальна культура, вміння спілкуватись державною, рідною та іноземними мовами, творче мислення, а також моральна і громадянська позиція, відчуття патріотизму і національної ідентичності".
Світова література є складовою змісту літературного компоненту освіти. "Загальна освітня мета галузі – виховання творчої особистості, формування її загальної культури (передовсім читацької і мовленнєвої), естетичних смаків, національної свідомості, гуманістичного світогляду, моралі, активної громадянської позиції, ціннісних орієнтацій у світі" .
У Державному стандарті базової і повної загальної середньої освіти закладено основні напрями та положення викладання, але, він має недоліки, один з яких – "недостатнє відображення у змісті освіти його виховного потенціалу, націленості на розвиток творчих здібностей особистості, формування прийомів і стратегій творчої діяльності". Він спрямовує вчителя використовувати нестандартний підхід до уроків, вимагає творчості. Натомість у програмі можемо бачити лише жорсткі вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів.
Нормативні документи – це не єдині джерела, на які має спиратись вчитель. Підручник – єднальна ланка між державними вимогами, вчителем та учнем. Саме тому він має бути змістовним, зручним, зрозумілим та цікавим.
Що ми бачимо у підручнику з світової літератури для 8 класу? Матеріал подано зрозуміло, зберігаючи принцип доступності, у чіткій послідовності згідно з принципом наступності. У підручнику наявні постійні рубрики: "Пригадайте", "Працюйте творчо", "Ключ від скарбниці всесвітньої літератури", "Інтернет-навігатор", "Літературне відлуння". На початку кожного розділу окреслено вимоги до знань з теми. Зважаючи на вищезазначену характеристику, ми не можемо визнати цей підручник цікавим. Не забуваймо, що восьмикласники – діти, які прагнуть не лише до знань. У підручнику відсутні будь-які ігрові форми, що можна розцінювати як недолік. За допомогою ігор учні мають змогу не лише відпочити, а й почерпнути знання у цікавій формі.
Вивчивши навчально-методичний комплекс, якими має керуватись вчитель світової літератури, ми дійшли висновку, що він спрямований на розвиток учня як особистості, читача, але потребує удосконалення.
Застосування ігрових форм на уроках світової літератури
Для практичного опрацювання ігрових форм на уроках світової літератури було обрано перший урок з вивчення трагедії Вільяма Шекспіра "Гамлет", на яку розраховано згідно з програмою 3 години.
Клас 8
Трагедія В.Шекспіра "Гамлет", її філософсько-моральні проблеми
Загальноосвітня мета: повторити біографію В. Шекспіра, повторити поняття "драма", визначити характерні риси трагедії, допомогти осмислити зміст поняття "філософська трагедія", визначити філософсько-моральні проблеми твору, особливості історичної основи, ідейно-художнього змісту твору.
Розвивальна мета: розвивати усне зв'язне мовлення, логічне мислення, навички виразного читання та аналізу драматичних творів.
Виховна мета: виховувати любов до театру, інтерес до творчості В. Шекспіра, морально-етичні якості.
Тип уроку: вивчення драматичного твору.
Обладнання і ТЗН: підручник, дидактичні матеріали, наочність.
Ланцюжок навчальних ситуацій
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Оголошення теми та мети уроку.
4. Підготовка до сприймання.
5. Літературне доміно.
6. Читання І дії за ролями.
7. Бесіда за текстом.
8. Теорія літератури.
9. Оголошення домашнього завдання та інструктаж про його виконання.
10. Підсумки уроку.
Хід уроку
1. Перевірка домашнього завдання (у формі літературної естафети)
Слово вчителя
Минулого уроку ми з вами познайомились з Вільямом Шекспіром. Сьогодні ми продовжимо вивчати цього письменника. Та перш ніж ми розпочнемо роботу над новою темою, спочатку перевіримо як добре ви знаєте В. Шекспіра.
Діти, зараз ми з вами братимемо участь у літературній естафеті. Я ставитиму питання вам по черзі. Право відповіді можна передати лише у разі правильної відповіді. Намагайтесь відповідати чітко і швидко.
Хто такий Вільям Шекспір? (англійський драматург, поет, театральний діяч)
Де він народився? (у Стретфорд-на-Ейвоні)
З чого почалось театральне життя В. Шекспіра?
(з гастролей у складі мандрівних акторів)
Ким був Вільям Шекспір у театральній трупі? (актором, автором п’єс)
У якому місті Шекспір став відомим? (Лондон)
Що таке "Глобус"? (театр, пайовиком якого був Вільям Шекспір)
Яким є девіз "Глобусу"? ("Увесь світ лицедіє")
Скільки періодів виділяють у творчості Шекспіра?
Яким є перший період? (оптимістичний)
Чим зумовлена така назва? (у цей період були написані комедії "Приборкання норовливої", "Сон літньої ночі" і т.д.)
Яку назву отримав другий період? (трагічний)
Чому другий період названий трагічним? (створено такі твори у жанрі трагедії як: "Гамлет", "Король Лір", "Макбет")
Яким є останній період творчості В. Шекспіра? (романтичний)
Які твори належать цьому періоду? ("Зимова казка", "Буря")
До яких жарів звертався Шекспір? (трагедія, комедія, трагікомедія, поема, сонет)
Чому виникло "шекспірівське питання"? (через суперечливість відомостей щодо життя та творчості В. Шекспіра).
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Музика як засіб естетичного виховання дитини
Фізичне виховання
Театралізація і драматизація як метод активного навчання
Технології профорієнтаційної роботи соціального педагога з дітьми молодшого шкільного віку
Використання українознавства та етнопедагогіки як основи національного виховання і навчання управлінських кадрів нової генерації