Сторінка
3
Методична наука про ігрові форми діяльності
Значення гри неможливо вичерпати й оцінити розважально-реактивними можливостями. У тому і є її феномен, що, будучи розвагою, відпочинком, вона здатна перерости в навчання, у творчість, у терапію, у модель типу людських відносин і проявів у праці.
Гру як метод навчання, передачі досвіду старших поколінь молодшим люди використовують вже довгий час. Так, Н.П. Наволокова зауважує, що "у давніх Афінах процес виховання й навчання здійснювався в дусі змагань: діти постійно змагалися з гімнастики, у танцях, музиці, малюванні, стверджувались і відшліфовували свої кращі якості" . Широке застосування гра знаходить у народній педагогіці, у дошкільних і позашкільних установах.
У шкільні роки провідним видом діяльності дитини стає навчання, проте гра залишається важливим засобом творчого пізнання навколишнього життя. Ананьєв Б.Г. зауважує, що "багато спеціалістів у сфері дитячої психології завжди недооцінювали ігрові моменти в школі. Вони перетворили гру у вікову форму діяльності, специфічну для дитини з першого року життя до початку систематичного навчання. А між тим гра як особлива форма діяльності має свою історію розвитку, що охоплює всі періоди людського життя. У підлітковому і юнацькому, молодому і середньому, навіть у літньому віці існують різноманітні види її виявлення" . Отож, варто не відмовлятись від гри у процесі навчання, а правильно добирати форми її реалізації, опираючись на вікові особливості учнів.
Сучасні вчителі, "організовуючи навчальну й виховну діяльність учнів, обов’язково використовують ігрову позицію", яка є "могутнім засобом не тільки виховання дітей, а й саморегуляцією діяльності педагога". У наш час школа робить ставку на активізацію та інтенсивність навчального процесу, ігрова діяльність використовується в таких випадках:
як самостійні елементи в технології для засвоєння поняття, теми та навіть розділу навчального предмета;
як елемент більш загальної технології;
як урок або його частини (ознайомлення, контроль);
як технологія позакласної роботи.
Гра – діяльність, яка не може обмежуватись чіткими рамками та суворими правилами. Незважаючи на це кожна гра включає "три основні етапи:
підготовчий (формулюється мета гри, відбирається навчальний зміст, розробляється сценарій, готується обладнання, розподіляються ролі, проводиться інструктаж тощо);
безпосереднє проведення гри;
узагальнення, підведення результатів" .
Зважаючи на те, що у навчанні гра виконує дидактичну функцію, кожен елемент, компонент мають бути детально продуманими і виправданими. Саме тому В. Коваленко та П. Підкастий виділяють такі компоненти гри:
ігрова задумка;
правила;
ігрові дії;
дидактичні завдання (пізнавальний зміст);
обладнання;
результат гри.
Якщо порівняти структури звичайних та дидактичних ігор, то бачимо наявність дидактичних завдань у останніх. Цей компонент науковцями було виокремлено для підкреслення її навчальної функції.
"Педагогічна гра на уроці не самоціль, а засіб навчання й виховання. Її не можна плутати з розвагою, розглядати як заняття, від якого маємо втіху заради втіхи. Педагогічна гра – це вид перетворювальної творчої діяльності, тісно пов'язаний з іншими видами начальної роботи", – пише Щербань П.М.
На відміну від ігор взагалі, педагогічна гра має істотну ознаку – чітко поставлену мету навчання й відповідні їй педагогічні результати, які можуть бути обґрунтовані, виділені в явному вигляді й характеризуються навчально-пізнавальною спрямованістю. "В основу навчально-педагогічної гри покладено загально ігрові елементи: психолого-педагогічну проблему; наявність ролей, ситуацій, в яких відбувається реалізація; дії, якими реалізується роль; різноманітні ігрові елементи". Ігрова форма занять створюється на уроках за допомогою ігрових прийомів і ситуацій, що виступають як засіб спонукання, стимулювання до навчальної діяльності.
Реалізація ігрових прийомів і ситуацій при визначеній формі занять відбувається за такими основними напрямами:
дидактична мета ставиться перед учнями у формі ігрового завдання;
навчальна діяльність підкоряється правилам гри;
навчальний матеріал використовується в якості її засобу;
у навчальну діяльність уводиться елемент змагання, що переводить дидактичне завдання в ігрове;
успішне виконання дидактичного завдання пов'язується з ігровим результатом.
Гра – школа професійного та сімейного життя, школа людських відносин. Але від звичайної школи вона відрізняється тим, що людина під час гри навчається і навіть не підозрює про це. У звичайній школі неважко вказати джерело знань – вчитель – особа навчальна. Процес навчання може вестися у формі монологу (учитель пояснює, учень слухає) і у формі діалогу (або учень ставить запитання вчителеві, якщо він чогось не зрозумів й у стані своє розуміння зафіксувати, або вчитель опитує учнів з метою контролю). Натомість у грі немає джерела знань, що пізнається легко, немає учнів. Процес навчання розвивається мовою дій, учаться й учать усі учасники гри в результаті активних контактів один з одним. Гра здебільшого добровільна й бажана. У такому разі вона викликає необхідні емоційні умови для всебічного гармонійного розвитку особистості. Ігрове навчання ненав'язливе, адже спрямоване на встановлення контакту між її учасниками.
Зазвичай гра будується за такими принципами:
"Конкурсний – виявляє лідерство, переможця змагання. При цьому гра пов’язана з програшем.
Атракціонний – припускає, що гра оснащена спеціальним устаткуванням і реквізитом.
Аукціонний – може бути словесним, пісенним, матеріальним. Це гра з перелічуванням предметів чи розпродаж за знання.
Витівка – це гра-прикидання, жарт.
Лотерея – театралізована безпрограшна гра. Гра-шанс.
Змагання – це завжди суперництво, боротьба (естафетна, бліц-турнір, мікрочемпіонат)".
Згідно з цими формами зумовлюється форма майбутньої гри, що суттєво допомагає у її конструюванні.
Щодо класифікації ігор, то ми не можемо звернутись до загальноприйнятої, адже науковцями запропоновано їх безліч. Розглянемо класифікацію, запропоновану Г.К. Селевко.
За областю діяльності:
фізичні;
інтелектуальні;
трудові;
соціальні;
психологічні.
За характером педагогічного процесу:
навчальні, тренінгові, контролюючі, узагальнюючі;
пізнавальні, виховні, розвиваючі;
репродуктивні, продуктивні, творчі;
комунікативні, діагностичні, профорієнтаційні, психотехнічні.
За ігровою методикою:
предметні;
сюжетні;
рольові;
ділові;
імітаційні;
драматизаційні.
За предметною областю:
математичні, хімічні, біологічні, фізичні, економічні;
музичні, театральні, літературні;
суспільствознавчні, комерційні, управлінські;
трудові, технічні, виробничі;
фізкультурні, спортивні, народні, військово-прикладні.
За видом ігрового середовища:
без предметів, з предметами;
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Види позакласної та позашкільної роботи з образотворчого мистецтва у початкових класах
Мовний етикет на уроках з розділу "Мова і мовлення"
Урок з формування національної свідомості "Охорона природи України"
Дослідження рівня розвитку силової витривалості дітей середнього шкільного віку
Методика проведення спостережень учнів за змінами в природі