Сторінка
7
(Він засмучений смертю батька та намагається вивести на чисту воду вбивцю)
Чому було вбито батька Гамлета?
(заради престолу)
Що можна сказати про Клавдія?
(Він вчинив жорстоко та підло відносно рідного брата заради влади)
Яким ми бачимо королівське оточення?
(Воно неоднозначне. Одні підтримують нового короля, інші залишились вірними старому)
Яким почуває себе Гамлет? На що це його наштовхує?
(Гамлет почуває себе самотнім, про це можуть свідчити його роздуми у формі монологів)
Підсумуймо. Які проблеми підіймає автор?
(батьків і дітей, влади, суперництва, відданості, честі, буття)
Чи можемо перелічені нами проблеми назвати вічними? Чому?
(Так. Протягом багатьох століть мислителі їх підіймали неодноразово)
8. Теорія літератури
Бесіда
Сьогодні ми з вами звернулись до драматичного роду літератури. Пригадаймо, що називається драмою?
(Драма (грец. drama – дія) – один з літературних родів, який змальовує світ у формі дії, здебільшого призначений для сценічного втілення)
Але драма – це лише рід. До якого жанру ми відносимо твір "Гамлет"? Що таке "трагедія"?
(Трагедія (грец. tragoedia, буквально: козлина пісня) – драматичний твір, який ґрунтується на гострому, непримиренному конфлікті особистості, що прагне максимально втілити свої творчі потенції, з об'єктивною неможливістю їх реалізації.)
Чи помітили ви, що у творі дуже часто зустрічаються роздуми, зокрема про життя, стосунки і т.п.?
(Так, Гамлет нерідко замислюється на різні теми, та найвідомішою дилемою "бути чи не бути")
Чи завжди питання, що підіймаються у творі мають відповіді? До чого спрямовують нас роздуми головного героя?
(Навпаки, зважаючи на відсутність відповіді автор надає можливість відповісти на багато питань власне глядачеві)
Чи можемо ми сказати, що Гамлет є носієм філософських думок, ідей? Чому?
Це дає нам підстави називати трагедію "Гамлет" філософською.
9. Оголошення домашнього завдання та інструктаж до його виконання
Слово вчителя
Ми з вами згадали поняття "драма", "трагедія", а також дізнались про "філософську трагедію" їм притаманні певні риси. Вам необхідно їх визначити на прикладі твору Вільяма Шекспіра "Гамлет" і виписати приклади. Для цього вам варто прочитати трагедію до кінця.
Для охочих є творче домашнє завдання. Протягом століть Гамлета неодноразово зображали як на сцені, так і на полотні. Ваше завдання представити героя таким, яким його бачите саме ви.
10. Підсумки уроку
У нас на дошці записані питання, на яких ми мали зосередити нашу увагу. Чи відповіли ми на них? Чи залишилось щось незрозумілим?
Наша робота присвячена ігровим формам на уроках світової літератури. Під час роботи над обраною темою ми вкотре переконались, що гра – невід'ємна ланка гарного навчання. Цікава гра не лише підвищує розумову активність дитини, а й змінює ставлення до навчального предмету взагалі.
Перш ніж перейти до практичної частини, ми детально ознайомились з особливостями підліткового віку, загально дидактичними та літературними іграми.
Особливістю нашої роботи є те, що ми досліджували використання ігрових форм на уроках в основній школі, що дещо ускладнило нам роботу. Незважаючи на свій ще юний вік, вони часто відмовляються від ігор, хоча грають зрештою охоче. Така поведінка пояснюється віковими особливостями учнів.
Ми помітили, що завдяки ігровій діяльності в учнів виробляються звички зосереджуватися, думати самостійно, розвиваються увага, потяг до знань. Навіть найпасивніші включаються у гру з великим бажанням, докладаючи зусиль, щоб не підвести товаришів по грі. На початку роботи нами було поставлено ряд завдань, які було виконано. Перш за все нами було визначено основні психолого-педагогічні особливості учнів основної школи. Після цього ми з’ясували особливості класифікацій та методики використання гри. Опрацьований нами теоретичний матеріал було застосовано під час моделювання уроку світової літератури у 8 класі, для якого було обрано декілька ненав’язливих ігрових форм. Завдяки такій формі роботи було помічено не лише підвищення інтересу до уроку серед учнів, а й до предмету загалом. Отже, використання ігрових форм на уроках світової літератури в основній школі відіграє вагому роль у формуванні підвищеного інтересу учнів до навчальних предметів і світової літератури зокрема.