Сторінка
5
Заслуговує уваги проект, що втілюється в Грицівському ВПУ№38. Завдяки партнерським відносинам з корпорацією «Свагор», яка на сьогодні є потужна агропромисловим підприємством, училище отримало можливість використовувати найсучаснішу матеріальну-технічну базу корпорації, навчати та підвищувати кваліфікацію інженерно-педагогічних працівників на цій виробничій базі, залучати фахівців корпорації до розборки та корегування навчально-плануючої документації відповідно до вимог сучасного виробництва. Такі вимоги зумовили й деякі зміни у питаннях теорії та практики навчання. Тепер на навчальний процес у ВПУ розбивається на три етапи. Перший етап – теоретичне навчання, яке проводиться у зимовий період, коли техніка не використовується безпосередньо в полі. Другий етап – виробниче навчання, практичні заняття на техніці, які проводяться із залученням інженерів-експлуатаційників корпорації. Третій етап – виробнича практика: учні працюють помічниками комбайнерів, уже отримують платню відповідно до обсягу виконаної роботи. Таке соціальне партнерство дало поштовх молоді до навчання, і як результат – підвищення якості професійної підготовки робітничих кадрів для АПК, адже у кожному районі є передові агропідприємництва, з якими налагоджують контакти ПТНЗ з питань організації стажування інженерно-педагогічних працівників та виробничої практики учнів.
Для формування розвитку творчих можливостей учнів, залучення їх до раціоналізаторської та винахідницької діяльності, підтримання глибокого інтересу до обраної професії робота гуртків технічної творчості в аграрних ПТНЗ спрямована на створення діючої міні-техніки із деталей відпрацьованих агрегатів, машин та обладнань, що вже використовуються в виробничому процесі. Активно в цьому напрямку працюють учні ДПТНЗ «Лісоводський професійний аграрний ліцей», Чорноострівського, Полонського, Новоселицького професійних аграрних ліцеїв, Балинського ВПУ№36.
Зміст підготовки кваліфікованих робітників має забезпечувати випереджувальне зростання рівня їх кваліфікації, безперервності і наступності у здобутті кваліфікаційних рівнів. Для забезпечення наступності дипломного проектування загальний напрям теми дипломного проекту не змінюється.
Теми курсових проектів пропонують для учнів викладачі училища, а завдання на дипломне проектування – викладачі Інституту механізації і електрифікації сільського господарства ПДАТУ у зв’язку з тим, що вони продовжують керівництво на освітньо-кваліфікаційних рівнях «Бакалавр», «Спеціаліст», «Магістр», після зарахування випускників училища студентами університету. Практикується також керівництво дипломним проектуванням викладачами училища, а консультування – викладачами ПДАТУ (про що обумовлено в угоді про співпрацю).
На базі чотирьох ПТНЗ області: ВПУ №4 м. Хмельницького, ДПТНЗ «Кам’янець-Подільське ВПУ», Плужненського професійного аграрного ліцею та ДПТНЗ «Лісоводський професійний аграрний ліцей» - створені екологічні центри. Діяльність цих центрів координує Л.Б. Лук’янова, завідувач відділу андрагогіки Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України, доктор педагогічних наук, старший науковий співробітник. Актуальність і важливість екологічного виховання учнів спонукає по – новому дивитися на процес викладання природничих дисциплін у закладах ПТО, де є велика можливість проводити активну роботу в цьому напрямі. Завдання екологічного виховання учнів успішно виконуються як в процесі навчання, так і під час різних форм їхньої практичної діяльності, а також будь-якого перебування в природному середовищі.
Випускники професійно-технічних навчальних закладів Хмельницької області є активними учасниками щорічно конкурсів на отримання гранта Президента України. Зокрема, у 2007 році були поданні проекти випускників Грицівського вищого професійного училища №38 Ю.С. Горобця на тему «Розведення шиншил» та Балинського вищого професійного училища №36 С.О. Білого – «Технологія вирощування гречки в післяукісних посівах в умовах південно західного лісостепу України».
У навчальних закладах областях здійснюється пошук нових форм і методів роботи з проблем соціально-правового захисту різних категорій учнів. Так, у ДПТНЗ « Красилівський професійний ліцей» за підтримки Міністерства у справах міжнародного розвитку Великої Британії (DFID) «Сприяння реформі соціальних послуг в Україні» впровадженні в проекті «Знайди себе» та «Центр підтримки молоді «Успіх». «Знайди себе» — це підтримуюча програма щодо заміщення шкідливих звичок учнів ліцею іншими видами діяльності. Ця програма спрямована на виявлення в групах лідерів, які втілюють ідеї здорового способу життя серед молоді та розвивають волонтерський рух серед однолітків щодо спрямування внутрішнього потенціалу особливості на професійний розвиток.
Основною метою центр «Успіх» є організація цілісної інформаційної системи надання допомоги у працевлаштуванні та навчанні молоді шляхом індивідуального підходу до кожного клієнта, відповідно до його потреб та можливостей. Центр надає молоді індивідуальну підтримку; інформацію про роботодавців та мережу професійних навчальних закладів, яких можна здобути необхідну кваліфікацію, навчає користуватися інформацією про джерела вакансій та потреба роботодавців; складати резюме; заповнювати анкети; оформлювати документи при прийомі на роботу; допомагає зорієнтуватися на ринку праці та послуг; обрати вид діяльності наближений до власних потреб та можливостей; набути комунікативних навичок у спілкуванні з роботодавцем .
За підтримки українського фонду соціальних інвестицій у цьому ж навчальному закладі функціонує гуртожиток соціальної адаптації для дітей сиріт та позбавлених батьківської опіки і піклування «Школа соціальної компетентності «Сходинки самостійності», діяльність якого спрямована на підвищення готовності молоді, яка через сирітство, малозабезпеченість перебуває у складних життєвих обставинах, до ведення самостійного життя. Велику допомогу в навчанні персоналу надала Шведська організація SIDA Zenit Internationaj. Проведено серію тренінгових занять, якою було охоплено 12 працівників ліцею. У місті Красилові представниками Швеції спеціально для проекту був проведений дводенний семінар на тему: «Зняття конфліктних ситуацій в колективах та серед молоді».
Крім того, з метою профілактики правопорушень соціальної реабілітації та соціального захисту неповнолітніх, які вчинили адміністративні правопорушення, чи були засудженні до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі ДПТНЗ «Красилівський професійний ліцей» та соціальні служби Красилівської райдержадміністрації впроваджують спільний проект – центр «Шанс», що надає неповнолітнім та членам їхніх сімей комплексні соціальні послуги.
Подальша діяльність професійно технічних навчальних закладів Хмельниччини буде спрямована на поглиблення співпраці з підприємствами – замовниками робітничих кадрів галузевими управліннями, виконання регіональних програм із урахуванням стратегії економічного розвитку Хмельницької області на 2004 – 2015 рр. для усунення дисбалансу між попитом і пропозицією робітничих кадрів на регіональному ринку праці.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Виховання самостійності дошкільників в образотворчій діяльності
Організація позакласної виховної роботи
Особливості діяльності соціального педагога в дошкільному навчальному закладі
Теоретичний аналіз світового досвіду профільної диференціації навчання
Роль соціального педагога в адаптації підлітків