Сторінка
3
Формування в молоді мотивації до здобуття робітничих професій, здатності до професійного вдосконалення
Ринок праці все більше виступає в ролі регулятора відтворення робочої сили, визначає обсяги, потреби в кваліфікованих робітниках. Ні загальна освіта без професійної, ні професійна без загальної не може сформувати повноцінної людини, компетентного фахівця. Знання, уміння і навички учнів ПТНЗ формуються за логічним ланцюгом: загальноосвітні, загальнотехнічні, спеціальні. Втрата хоч би однієї ланки призводить до прогалин у навчальних досягненнях учнів. Ізольоване вивчених предметів, передбачених навчальними планами, не може позитивно розв’язати питання формування системи знань, уміння і навичок учнів. З цією метою на базі НМЦ ПТО ПК у Хмельницької області створені творчі групи викладачів природничо - математичного і гуманітарного циклів. Педагогами підібрані збірники завдань відповідного змісту, лабораторно-практичні роботи, методичні розробки тем предметів та розроблені посібники професійно спрямованих уроків з української та іноземної мов і фізики, а на разі в рамках обласного огляду-конкурсу на кращий кабінет математики творча група працює над створенням професійно спрямованого посібника з математики.
Все більшої актуальності набуває використання на уроках сучасної обчислювальної техніки та інформаційно-комунікаційних технологій. Найкращі можливості для реалізації цього завдання створюються при викладанні предметів загальноосвітнього циклу. Адже комп’ютерна техніка дає можливість використовувати нестандартні види контролю знань, заняття-дослідження, великий обсяг інформації з даної теми, малюнки, анімацію, мовленнєвий коментар, електронні навчальні посібники і підручники тощо. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 10 березня 2006 р. «Про проведення апробацій електронних засобів навчального та загального призначення для загальноосвітніх навчальних закладів» у десяти ПТНЗ області проведена апробація 36-ти педагогічних програмних засобів.
Крім того, з метою активізації впровадження інноваційних педагогічних технологій у навчальний процес для викладачів загальноосвітніх дисциплін було проведено ряд семінарів-практикумів, тренінгів з питань впровадження інтерактивних технологій за участю представників Всеукраїнської асоціації «Нова доба». У них взяли участь майже 300 педагогів ПТНЗ області.
Забезпечення інноваційного розвитку професійної освіти, одержання нових педагогічних знань – одне з основних призначень методичної роботи в системі професійно-технічної освіти. В цьому напрямку область теж має здобутки. За підсумками конкурсу на кращу організацію методичної роботи серед навчально (науково)методичних центрів (кабінетів) професійно-технічної освіти в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі. Науково - методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області визначений переможцем конкурсу та нагороджений дипломом І ступеня. Балинське ВПУ№36 стало переможцем у Всеукраїнському огляді конкурсу методичних кабінетів професійно-технічних навчальних закладів на кращу організацію методичної роботи з педагогічними кадрами, а ДПТНЗ «Кам’янець-Подільське ВПУ» відзначено дипломом призера у цьому ж конкурсі за напрямом діяльності щодо використання сучасних технологій навчання.
У навчальному процесі всіх ПТНЗ використовуються створені силами педагогів більше 100 аудіовізуальних засобів навчання. Універсальна тестова програма Teach Pro, розроблена педагогами Хмельницького професійного ліцею електроніки, нагороджена дипломом ІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі на кращий електронний програмно-педагогічний засіб для професійно-технічних навчальних закладів. Диплом ІІІ ступеня одержав у Всеукраїнському конкурсі навчальної літератури для ПТНЗ викладач Новоселицького професійного аграрного ліцею Луцюк В.І., автор навчального посібника «Організація і технологія механізованих робіт сільськогосподарського виробництва». Рущак М.Ю., директор ДПТНЗ «Кам’янець-Подільський професійний будівельний ліцей», є одним із співавторів навчального посібника « Основи охорони праці в системі навчально-виховних закладів», що вдрукований з грифом Міністерства освіти і науки України.
Цінним, на мою думку, є досвід співпраці педагогічних колективів ДПТНЗ «Кам’янець-Подільське вище професійне училище» та загальноосвітніх шкіл м. Кам’янець-Подільського щодо до організації профільного навчання старшокласників на базі училища. Актуальність такої співпраці зумовлюється запровадженням концепції профільного навчання і переходом на 12-річний термін навчання в школі, потребою учнів у одержанні загальної середньої освіти (на базі школи) і професійної підготовки (на базі ВПУ), необхідністю диференційованої побудови освітнього процесу, який враховує індивідуальні особливості та інтереси кожного учня, що, в свою чергу, забезпечує реалізацію ідеї поєднання загальної середньої і професійної підготовки, здійснення професійної підготовки, враховуючи трудове навчання, відповідно до нахилів учнів до певної робітничої професії. Навчання в ПТНЗ, спілкування з робітниками на підприємствах створює основу для виховання таких важливих для сучасної молоді якостей, як: працелюбність, взаємодопомога, підприємливість. Обравши професію, учень може вибрати подальший шлях – працевлаштування або продовження навчання у ВНЗ. Цінність таких інноваційних пошуків полягає в їх спрямуванні на забезпечення системної взаємодії соціально-педагогічного трикутника у профільному навчанні старшокласників: вище професійне училище – загальноосвітня школа – соціальні партнери, в якому кожен учасник має свої окреслені функції.
Забезпечення інноваційного розвитку професійної освіти
Для впровадження інноваційних освітніх та виробничих технологій, реалізації наукових підходів до визначення змісту, форм і методів навчання, забезпечення якості підготовки майбутніх робітників на базі Балинського вищого професійного вищого професійного училища №36 функціонує експериментальний педагогічний майданчик всеукраїнського рівня з проблеми: «Науково-методичне забезпечення реалізації державних стандартів з професій з сільськогосподарського профілю», пріоритетними напрямами роботи якого є створення і апробація програмних засобів навчання із спецдисциплін, комплексу відеоситуацій, навчання учнів у реальних умовах виробництва, створення портфоліо майстра виробничого навчання та аналіз ефективності запропонованого комплексу навчально-методичного забезпечення професії «Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва категорії «А», «В»; водій автотранспортних засобів категорії «С».
З метою підвищення рівня професійної підготовки, розвитку творчої активності учнів, удосконалення організації та змісту навчання під час підготовки кваліфікованих робітників професійно-технічні навчальні заклади області виступають ініціаторами проведення міжрегіональних конкурсів фахової майстерності. Так, на базі ДПТНЗ «Кам’янець-Подільський професійний будівельний ліцей» були проведені конкурси фахової майстерності учнів «Штукатур Поділля – 2009», та «Штукатур Поділля – 2009», та «Перукар» (2009), в яких взяли участь представники Одеської, Житомирської, Чернівецької та Київської областей.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика формування у молодших школярів навичок живопису у процесі малювання пейзажу
Бакалаврська робота — заключна форма відображення наукових пошуків
Педагогічні погляди Т.Г. Шевченка
Комплексне використання засобів наочності в процесі формування природничих знань молодших школярів
Використання творів живопису у формуванні мовленнєвої компетентності дошкільників