Сторінка
2
Роботодавці зацікавлені у такій співпраці не менше, ніж ПТНЗ. Адже кваліфікований робітник зведе до мінімуму адаптаційні затрати на робочому місці випускника навчального закладу профтехосвіти, а нестача кваліфікованих кадрів (як за професійною структурою, так і за рівнем професійних навичок) означає втрати у продуктивності праці, конкурентоспроможності, прибутковості, зростання власних витрат на перекваліфікацію робочої сили . Інертність процесу професійної освіти збільшує ризики втрат, пов’язаних з невідповідністю якості підготовки учнів ПТНЗ і вимог ринку. Партнерство роботодавців з професійно – технічними навчальними закладами дає змогу максимально швидко наблизити стандарти навчання до швидкозмінних потреб бізнесу та розділити з державою витрати на підготовку робочої сили.
Найважливіші напрями діяльності ПТНЗ Хмельниччини на перспективу
Важливими напрямами діяльності ПТНЗ Хмельниччини на перспективу є такі:
1. Впровадження нових форм співробітництва ПТНЗ, промисловості, бізнесу та профспілок з питань підготовки кваліфікованих робітничих кадрів для підприємств області, зокрема створення фахових рад за галузевим спрямуванням.
2. Залучення роботодавців до оновлення і поповнення матеріально-технічної бази ПТНЗ сучасним обладнанням, технікою, устаткуванням.
3. Надання робочих місць для проходження учнями виробничого навчання та виробничої практики на сучасному обладнанні та технологіях, впровадження гнучких технологій навчання, зокрема блочно-модульного, а також заснованих на компетенціях.
4. Забезпечення участі фахівців підприємств, установ, організацій у роботі творчих груп з удосконаленням програм навчання, розробки, апробації та впровадження державних стандартів професійно – технічної освіти.
5. Надання робочих місць на промислових підприємствах, у сфері бізнесу для організацій, стажування педагогічних працівників на новітній техніці та технологіях, підвищення їх робітничої кваліфікації.
6. Об’єднання фахівців за галузевим спрямуванням, науковців, педагогічних працівників ПТНЗ у творчі групи зі створення підручників, навчальних посібників, інструкційно – технологічної документації нового покоління, для ресурсного забезпечення навчального процесу з підготовки кваліфікованих робітників.
7.Залучення коштів роботодавців до забезпечення ПТНЗ сучасною комп’ютерною технікою, провадження інформаційно – комунікативних та інноваційних технологій у навчально-виробничих процес.
8. Запровадження системи доплат педагогічним працівникам ПТНЗ з фондів підприємств, установ і організацій, для яких здійснюється підготовка робітничих кадрів.
9. Створення гнучкої системи планування, прогнозування потреб у кваліфікованих робітничих кадрах для підприємств, установ, організацій області та участь роботодавців у визначенні обсягів державного замовлення на підготовку кадрів.
10. Налагодження системи роботи ПТНЗ і роботодавців з питань інформування та оновлення законодавчої бази ПТО.
Невідкладним завданням є формування нової стратегії розвитку ПТО регіону, а також визначення та наукове обґрунтування напрямків її реалізації на найближчі 5 років, оскільки мають місце перекоси у формуванні трудових ресурсів регіону, їх професійній підготовці. Необхідно налагодити чіткий механізм взаємодії органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, навчальних закладів при формуванні державного замовлення на підготовку робітничих кадрів. Плідна праця над вирішенням вище зазначених завдань забезпечить наш регіон висококваліфікованими робітничими кадрами, сприятиме його соціально - економічному розвитку.
Основними напрямами розвитку системи професійно-технічної освіти області є наступні :
*впровадження в навчально виробничий процес науково-технічних досягнень та новітніх технологій;
*розвиток соціального партнерства, модернізація інформаційного, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення професійної освіти.
У сучасних соціально-економічних умовах своєчасний та обґрунтований вибір молоддю професії, місця навчання та роботи набуває все більшого соціально-економічного значення. Тому Хмельницька обласна державна адміністрація, Хмельницький обласний центр зайнятості, управління освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації та інші галузеві управління тісно співпрацюють з питань формування в молоді мотивації до здобуття робітничих професій, здатності до професійного вдосконалення, допомоги у плануванні професійного майбутнього з урахуванням вимог і потреб ринку праці.
З метою активізації профорієнтаційної роботи в нашій області прийнято розпорядження Хмельницької облдержадміністрації від 15 січня 2009 року №8/2009-року «Про затвердження заходів з поліпшення роботи у сфері професійної орієнтації населення в області протягом 2009-2010рр.».
Для підвищення соціального статусу робітників, популяризації профільних робітничих професій управлінням освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації за участю заступника голови облдержадміністрації Кирилюка В.Б., представників районних відділів освіти, директорів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, роботодавців у першому кварталі 2009 року (12.02.2009р.) була проведена обласна практична конференція з питань профорієнтаційної роботи та організації допрофесійної підготовки кваліфікованих кадрів .
Аналогічних конференцій з питань профорієнтаційної роботи проведено 15 районах області, в яких взяли участь працівники управління освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації, голови районних рад, працівники головного управління агропромислового розвитку, спеціалісти регіональних відділів агропромислового комплексу, сільські голови, керівники підприємств, роботодавці, працівники районних центрів зайнятості, директори загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.
Спільно з Кам’янець-Подільським районним (міським) центром зайнятості за участю професійно-технічних навчальних закладів м. Кам’янця-Подільського 18 березня 2009року проведений марафон робітничих професій. В рамках марафону відбулись презентації навчальних закладів, виставки технічної та художньої творчості учнівської молоді, проведені дні відкритих дверей. У марафоні робітничих професій взяли участь 180 учнів загальноосвітніх шкіл району та 425 учнів шкіл м. Кам’янця-Подільського.
Заклади ПТО області використовують різні форми профорієнтаційної роботи: анкетування учнів шкіл з метою вивчення їх професійних намірів, фотоекспозиції про ПТНЗ, проведення ярмарків робітничих професій, обласного святкування «Юність трудова», розміщення реклами та оголошень про набір учнів у обласних та районних ЗМІ, організація зустрічей з учнями шкіл на базі міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, безпосередньо загальноосвітніх школах; проведення професійних консультацій для учнів, які вирішили вступити до ПТНЗ та їх батьків. Керівники закладів профтехосвіти постійно заслуховують звіти викладачів, майстрів виробничого навчання про проведену профорієнтаційну роботу.
У професійно-технічних навчальних закладах області створені ради та учнівські волонтерські загони з профорієнтаційної роботи, функціонують консультативні пункти для проведення інформаційно - роз’яснювальної роботи з учнями загальноосвітніх навчальних закладів та їхніми батьками щодо важливості вибору конкурентноспроможних робітничих професій.