Сторінка
2
Оскільки змінні ТВ характеризують видатки господарської діяльності, її масштаб, то для такого специфічного виду діяльності як портфельні інвестиції, видатки інвестора на придбання, наприклад, фондових цінностей можна віднести до змінних ТВ. Хоча ціна покупки фінансового активу не може бути віднесена до ТВ, однак лише урахування ціни придбання дозволяє визначити місцезнаходження реальної точки беззбитковості інвестора. На рисунку 1 випадок урахування усіх видатків інвестора зображено штрих пунктирною лінією. Як бачимо, з урахуванням ціни придбання фінансового активу змінюється лише геометричне місце точки беззбитковості, яка у даному випадку буде зміщена вище і праворуч на відстань, що пропорційна величині ціни придбання.
Рис. 1. Точка беззбитковості інвестора з урахуванням ТВ та ціни придбання фінансового активу
У будь-якому випадку, врахування в загальних ТВ ціни придбання або нехтування нею, сутність алгоритму пошуку точки беззбитковості не змінюється. Тому для спрощення подачі матеріалу та його більшої наочності будемо вважати, що точкою беззбитковості є перетин ліній загальних ТВ та виручки від реалізації.
Для цілей даного дослідження принципово важливим є лише те, що ТВ – позитивна величина, а це, за висловленням все того ж Д. Норта, вимагає створення нових аналітичних основ мікроекономічної теорії [3, 46]. Таким чином, урахування ТВ призводить до зміни оптимального плану розміщення інвестиційних ресурсів.
Задача оптимізації з урахуванням обмежень щодо беззбитковості. Припустимо, що в результаті маркетингового дослідження ринку виявлено, що ТВ становлять певну додатну величину (ТВ > 0). Крім цього, зроблено декомпозицію загальної величини ТВ на постійні та змінні видатки. У зв’язку з цим можна визначити точку беззбитковості інвестора та, враховуючи цю величину, перейти до вирішення задачі оптимізації.
Точку беззбитковості можна подати не лише у натуральному вимірі (кількість одиниць фінансового активу), а також і у вартісному. Тому точку беззбитковості можна представити як додаткове обмеження в задачі оптимізації у загальному вигляді: Xj > cj, де Xj - частка капіталу інвестора, яку він повинен вкласти в j-й фінансовий актив, cj – мінімальна величина вкладень в j-й фінансовий актив, що виражена як відношення вартісного еквівалента[1] точки беззбитковості до величини всього капіталу інвестора (cj>0). Цю величину можна умовно назвати відносною величиною ТВ, яка для кожного інвестора буде різною.
Кількість таких обмежень залежить від кількості фінансових активів, серед яких інвестор розподілятиме свій капітал. Якщо j = 1, .,n, то кількість обмежень у задачі оптимізації n.
Класична задача лінійної оптимізації структури інвестиційного портфеля інвестора, передбачає максимізувати дохід, функція якого є лінійною, за умов (обмежень), що усі фінансові активи повинні мати невід’ємні ваги (Xj > 0) та усі кошти повинні бути повністю інвестовані ( nj=1Xj = 1). Якщо до такої задачі ввести обмеження щодо врахування точки беззбитковості, то обмеження Xj > 0 треба замінити обмеженням Xj = cj. З цього видно, що введення обмежень щодо порогу рентабельності звужує допустиму множину значень цільової функції, що у загальному випадку означає також зміну оптимуму цільової функції.
Загальний принцип розв’язку оптимізаційних задач полягає у тому, що ”решение общей задачи на оптимум: max (или min) f(x) при х, принадлежит замкнутому допустимому множеству К, если оно существует, является либо критической точкой функции f(x), либо граничной точкой множества К либо и тем и другим одновременно” [7 , 22–23]. Для лінійної функції, яка не має критичних точок, розв’язок задачі оптимізації знаходиться в одній з граничних точок замкнутої допустимої множини К. Цілком очевидно, що звуження цієї множини внаслідок накладання більш жорстких обмежень на ваги фінансових активів (Xj > cj), змінює оптимальну структуру інвестиційного портфеля.
Щодо задачі квадратичної оптимізації (мінімізувати ризик (дисперсію) портфеля, яка є квадратичної функцією), то накладання обмежень щодо порогу рентабельності не завжди призводить до змін оптимальної структури портфеля. Все залежить від того, чи є критична точка** квадратичної функції внутрішньою точкою множини К та наскільки звужується ця множина після накладення обмежень щодо беззбитковості. У цьому випадку очевидно, що чим більш жорсткими стають обмеження щодо беззбитковості (іншими словами, чим більшими є ТВ розміру інвестиційного капіталу інвестора), тим більше змінюється оптимальний склад портфеля для випадку, що критична точка квадратичної функції є граничною точкою множини допустимих значень функції К. Якщо критична точка квадратичної функції є внутрішньої точкою множини К, то часто оптимальний склад портфеля може залишатися незмінним. У цьому випадку все залежить від величини відстані внутрішньої критичної точки квадратичної функції від границь множини К. Крім того, у випадку накладення більш жорстких обмежень на квадратичну цільову функції в задачі оптимізації критична точка такої функції може випадати з області К і відповідно з меншої області К’, яка виникає через накладення більш жорстких обмежень (оскільки К Є’ К та К > К’). Випадання критичної точки з множин К та відповідно К’ не означає, що задача квадратичної оптимізації не має розв’язку, оскільки за теоремою Вейерштрасса неперервна функція, визначена на непустій замкнутій обмеженій множині, досягає максимуму (мінімуму) щонайменше в одній точці цієї множини. Тому навіть при накладенні більш жорстких обмежень щодо порогу рентабельності в задачі квадратичної оптимізації щонайменше одна точка множини К’ є мінімумом квадратичної функції ризику портфеля. І для цього випадку оптимальний склад портфеля знову відрізнятиметься від оптимального складу портфеля, для якого оптимізація здійснювалась без накладення обмежень щодо порогу рентабельності, тобто без урахування відносної величини ТВ. Отже, врахування величини ТВ в задачі оптимізації інвестиційного портфелю призводить до зміни алокації ресурсів, тобто оптимального складу портфеля. Накладення більш жорстких обмежень в оптимізаційних задачах призводить до зміни границі ефективних портфелів на площині “ризик–дохід”, як правило, не в кращій бік. Тому нехтувати обмеженнями щодо беззбитковості не можуть, оскільки дуже часто, особливо в умовах роботи на ринках категорії emerging markets, портфельні інвестори стикаються з великими ТВ.