Сторінка
6
Найбільш прийнятним варіантом навчальної гри стає широко використовувана на уроках географії в 7 класі гра-подорож. Цей вид гри передбачає реалізацію лідерських якостей. Крім того, він дозволяє зробити так, щоб протягом навчального року в ролі лідера побували усі учні або принаймні їх більшість. Отже, приклад уроку-подорожі при вивченні теми „Південна Америка”
Навчальна мета: повторити, систематизувати, узагальнити знання учнів, набуті під час вивчення теми „Південна Америка”; з'ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом; продовжувати формувати в учнів уміння збирати й узагальнювати географічну інформацію, виділяти головне, робити висновки, висловлювати власну думку, гуртуватися в пошуках правильного рішення.
Розвивальна мета: розвивати пізнавальний інтерес і географічне мислення, вміння працювати з картами; розвивати навички співпраці.
Виховна мета: виховувати інтерес до предмета, любов, бережливе ставлення до природи, захоплення її красою та досконалістю, прагнення розширити свій кругозір, знання і вміння, дружбу, взаємоповагу.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок (урок повторення).
Обладнання: фізична карта світу, фізична карта Південної Америки, атласи, ілюстрації природи Південної Америки, картки із завданнями, сигнальні картки, атласи, енциклопедії, написи етапів мандрівки.
Форма уроку: урок-мандрівка.
Хід уроку
Організаційний момент
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Учитель. Усе почалося з подорожі . І наука географія, і наш з вами урок. Географія - це наука подвигу та руху, що кличе в незвідні простори, до подолання перешкод на шляху до відкриттів, перемог, знань. Це наука звитяжних людей, що перетинали моря і гори, падали від втоми та підводились, гинули, але завжди прагнули йти вперед, мандрували, відкривали екзотичні країни та материки.
На сьогоднішньому уроці ми трошки станемо географами-мандрівниками й помандруємо екзотичним і унікальним материком. Колись цей материк називали Новим Світом. „Ці землі необхідно назвати Новим Світом. У наших попередників про них не було уявлення, але це - новітнє відкриття”,- так писав А. Веспуччі про новий материк. А щоб мандрівка була цікавішою, ми поділилися на дві експедиції - „Магеллани” та „Колумби”. Команди отримали все необхідне, щоб мандрувати й не заблукати (карти атласу, підручники, енциклопедії, додаткову літературу).
У нашій мандрівці будуть зупинки, з допомогою яких ми спробуємо повторити та закріпити вивчений на попередніх уроках матеріал з теми „Південна Америка”. А також дізнатися чогось нового і того, чого не дослідили на попередніх уроках. А якщо на шляху мандрівки зустрінуться перешкоди й непорозуміння, то ми спробуємо подолати їх разом.
Перешкодами в нас будуть завдання і питання, які ми повинні розв'язати, щоб успішно рухатися далі. А за правильну відповідь кожен з вас отримає жетон, а в сумі це будуть жетони команди, які визначать переможця.
III. Повторення вивченого матеріалу
Зупинка 1 „Пошукова”
Інтелектуальна розминка
Запитання команді „Магеллани”
Перелічіть материки, які ми вивчали на попередніх уроках. (Африка, Австралія, Південна Америка)
Хто здійснив першу навколосвітню подорож? (Ф. Магеллан)
Що вам відомо про відкриття Південної Америки? (У 1498 р. третя експедиція Колумба)
Запитання команді „Колумби”
На честь якого мореплавця одержала свою назву Південна Америка? (А. Веспуччі)
Що з'єднує Південну і Північну Америку? (Панамський перешийок)
Які крайні точки материка? (м. Гальїнас, м. Паріньяс, м. Фроуерд, м. Кабу-Бранку)
Гра „Вірю - не вірю” –„світлофор”
У грі беруть участь усі члени команд.
Умови гри: хто не погоджується з твердженням, піднімає червону картку, хто погоджується - зелену.
1.Чи вірите ви, що X. Колумб є першовідкривачем Америки?
2.Чи вірите ви, що береги Південної Америки омиває Північний Льодовитий океан?
3.Чи вірите ви, що Південна Америка розташована в Південній півкулі?
4.Чи вірите ви, що материк добре вивчений і досліджений?
5.Чи вірите ви, що холодна течія впливає на клімат Південної Америки?
6.Чи вірите ви, що берегова лінія Південної Америки значно порізана?
7.Чи вірите ви, що екватор перетинає Південну Америку посередині?
8.Чи вірите ви, що це материк багатьох рекордів?
Учитель. І ось ми вже біля берегів Південної Америки. Вивчаючи цей материк, ми подивувалися з його рекордів, тому наступна зупинка нашої мандрівки є .
Зупинка 2 „Най, най, найдивовижніший материк”
У віршованій формі учні покажуть унікальність материка. Беруть участь усі члени команд, показуючи на фізичній карті географічні об'єкти.
1-й учень
Ставлю я тобі питання: Все, що хочеш, попроси,
Чи не знаєш часом ти, Всі дива, що є на світі.
Що Америки Південної Небувалої краси
Дивовижніш не знайти? Тут зібралися усі.
Що найвище чи найглибше,
Хоч найменше чи найбільше,
І найширше, і найвужче.
Рекордсменів тут за край,
Все, що хочеш, вибирай!
2-й учень
Анди ось - вони найдовші,
Анаконда - то найтовша,
Анхель - він у нас найвищий,
Тітікака - то високо,
Амазонка ось - глибока,
Атакама - найсухіша,
Тупунендо - наймокріше.
Льюляйльяко - от вулкан.
Він найвищий у світі пан!
Дивовижний справді край.
Для географів тут рай.
3-й учень
Але є іще дівиця -
Всім річкам вона цариця:
І найглибша, і найширша,
І води в ній найбільше,
Повноводна цілий рік,
І найбільший в неї стік.
4-й учень
Вісімдесят п'ять разів Ніл потоне в річці цій.
В ній піраньї, крокодили. Навіть гуппі і дельфіни,
І п'ятсот приток приймає.
Та найбільше всіх вражають Розміри її басейну - Одинадцять Україн!
5-й учень
Амазонка справді рай,
Та у воду не пірнай.
Бо піранья припливе,
Тобі ногу обгризе.
6-й учень
Що піранья? Чи й не риба - Розміром із карася,
Та дрижить від ненажери Амазонія уся.
Агресивна, вкрай голодна,
Поведінка хижака,
Апетити фантастичні.
Зграя вмить згризе бика.
7-й учень
Тут розкинулись ліси
Надзвичайної краси.
Їх легенями зовуть -
Кисень всім вони дають.
Безліч пальм, рослин корисних
На гілках лінивці виснуть.
Орхідей безмежний світ
Зачаровує усіх.
8-й учень
Неймовірної краси
Неповторні кольори.
Дивні форми, фантастичні, Аромати вкрай незвичні.
Тут багато рекордсменів.
Просто диво-материк!
9-й учень
Тут є радість для душі
І для розуму робота.
Прийдіть сюди усі.
Якщо є у вас охота.
Учитель. Ми з вами побачили та зрозуміли, якими рекордами славиться Південна Америка. Але без знання карти, яка є другою мовою географії, неможливо просуватися в глиб материка. Тому ми зупинимося для повторення географічної номенклатури.
Зупинка З „Картографічна”
Картографічна розминка - „Світлофор”
На аркушах паперу написані географічні назви, які потрібно показати на карті. Учасники команди по одному підходять до карти та показують географічні об'єкти, а решта учнів „сигналізують” про правильність відповіді.