Сторінка
2
Отже, визначивши мету контролю лексичного матеріалу ми уточнили значення напрямів контролю лексичної компетенції для учнів 8 класу загальноосвітньої школи.
Контроль рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу в ЗОШ
Види контролю рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу в ЗОШ
У методичній науці існує проблема розрізнення видів і форм контролю в навчанні, тому вважаємо необхідним узагальнити методичні погляди з даної проблеми, конкретизувати види контролю , та проілюструвати види контролю рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції для учнів 8 класу. З даного питання існують різні методичні погляди і підходи щодо розрізнення видів контролю. А.М. Жовківський виділяє п’ять видів контролю, проте не виділяє форми контролю взагалі. Л.С. Панова розглядала ці терміни як суміжні. С.П. Шатілов виділяє чотири види контролю в педагогічній практиці. А.В. Конишева узагальнила методичні погляди З.К. Мажуолене, В.С. Пороцкого, Е.М. Товма.
Ми проаналізували різні методичні погляди щодо виокремлення видів контролю. На основі даного аналізу беремо для подальшого розгляду методико-педагогічне виокремлення видів контролю та п’ять видів контролю З.К. Мажуолене. Слідом за С.П. Шатіловим ми виділяємо такі види контролю формування німецькомовної лексичної компетенції учнів 8 класу, як поточний, тематичний, періодичний та підсумковий. Для учнів 8 класу Міністерство освіти і науки України рекомендує підручник Н. Басай «Deutsch». Необхідним вважаємо ознайомити з видами контролю на основі рекомендованого підручника з теми «Gesunde Lebensweise». Поточний контроль є найуживанішим, тому що лексичний матеріал для учнів 8 класу в підручнику « Deutsch » подається невеликими частинами і перейти до наступної частини можна лише за умови повного оволодіння попереднім матеріалом. Завдання вчителя при цьому проконтролювати рівень сформованості лексичної навички.( Конишева 2004:28) Н.Басай пропонує одну вправу на кожну частину лексичного матеріалу, що на нашу думку є недостатньою кількістю.
Рубіжний контроль лексичного матеріалу у 8 класі представлений у вигляді вправ на контрольній роботі, яку проводить вчитель для виявлення рівня засвоєння лексичних одиниць з вивченої теми. Як показав аналіз підручника Н. Басай, рубіжний контроль лексичного матеріалу в учнів 8 класу передбачений не в кожній темі. Періодичний контроль по закінченню семестру складається з п’яти видів робіт, таких як аудіювання, читання, писання, монологічне та діалогічне мовлення. Підручник не містить вправ для періодичного контролю. На основі спостереження за навчальним процесом вважаємо необхідним зазначити, що у восьмому класі для німецької мови як другої іноземної не характерний підсумковий контроль.
Таким чином ми узагальнили педагогічні погляди щодо виокремлення видів контролю, уточнили зміст понять поточний, рубіжний, періодичний, підсумковий контроль і проілюстрували їх використання в підручнику.
У подальшому вважаємо доцільним розглянути форми контролю німецькомовної лексичної компетенції учнів 8 класу.
З метою розробки ефективної методики організації проведення контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів 8 класу в загальноосвітній школі вважаємо необхідним розглянути та узагальнити науково-методичні погляди щодо проблеми визначення форм контролю та конкретизувати їх роль при формуванні німецькомовної лексичної компетенції. Даній проблемі були присвячені роботи таких методистів, як С.П. Шатілов, А.М. Жовківський, Л.С. Панова, А.В. Конишева, П.І. Підкасистий, Ю.К. Бабанський. Для розкриття змісту параграфу вважаємо необхідним уточнити зміст поняття «форми контролю». За П.І. Підкасистим форми контролю – це система послідовних взаємопов’язаних діагностичних дій, які забезпечують зворотній зв'язок між вчителем і учнями у процесі навчання з метою отримання даних про успішність навчання, ефективність навчального процесу. А.В. Конишева під формами контролю розуміє різні види попереднього, поточного, рубіжного та підсумкового контролю. На основі даних визначень ми зробили висновок, що форма контролю лексичної компетенції учнів 8 класу – це система послідовних взаємопов’язаних діагностичних дій між вчителем та учнями протягом проведення чотирьох видів контролю. Як зазначають А.В. Конишева, А.М. Жовківський, С.П. Шатілов, П.С. Панова, П.І. Підкасистий, Ю.К. Бабанський форми контролю не можна розглядати окремо від видів контролю, оскільки вони є похідними від них. У попередньому параграфі ми проілюстрували види контролю рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції учнів 8 класу, тому вважаємо необхідним дослідити форми контролю як похідні від попереднього,поточного, рубіжного, та періодичного контролю та їх роль при контролі лексичної компетенції.
Слідом за Л.С. Пановою ми виділяємо такі види контролю лексичної компетенції як усний /письмовий, одномовний/двомовний, тестовий/не тестовий, індивідуальний/фронтальний/груповий.(Панова 2010: 252) Усний та письмовий контроль лексичної компетенції використовується при проведення всіх видів контролю і є най поширенішим. Контроль лексичної компетенції проводиться в деяких випадках однією мовою, якщо рівень знань учнів дев’ятого класу достатньо високий, щоб зрозуміти пояснення слова німецькою мовою. В інших випадках – одномовний. В останні роки набув популярності тестовий контроль лексичного матеріалу, оскільки як зазначає А.В. Конишева, правильно складений тест контролює рівень сформованості лексичної компетенції і потребує мало часу для виконання і перевірки. Наступною формою контролю є індивідуально – фронтально – групова, яка включає в себе всі попередньо описані форми контролю. Як зазначає А.М. Жовківський, індивідуальний контроль лексичної компетенції – це перевірка вчителем окремо кожного учня. Фронтальний є одночасною перевіркою всього класу. Індивідуальний контроль здійснюється здебільшого в усній формі у вигляді співбесіди.
Ми проаналізували форми контролю німецькомовної лексичної компетенції у підручнику Н. Басай «Deutsch» для 8 класу з теми «Gesunde Lebensweise». Як показав аналіз, у підручнику містяться вправи для індивідуального, не тестового, двомовного письмового контролю, проте не пропонується тестовий та одномовний контроль, який є важливим для перевірки рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції, оскільки вони зосереджують свою увагу на лексичній діяльності носіїв мови.
Отже, ми розглянути та узагальнити науково-методичні погляди щодо проблеми визначення форм контролю, конкретизувати зміст понять усний / письмовий, одномовний / двомовний, тестовий / не тестовий, індивідуальний / фронтальний / груповий контроль формування німецькомовної лексичної компетенції, проаналізували вправи в підручнику і визначили, які форми контролю пропонує методист для учнів 8 класу і які необхідно розробити.
У подальшому вважаємо доцільним розглянути функції контролю німецькомовної лексичної компетенції учнів 8 класу.
Функції контролю рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу в ЗОШ
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика навчання учнів 6-7 класів механізації обробітку ґрунту та внесення добрив
Технологія використання психолого-педагогічної діагностики в соціально-педагогічній роботі
Особливості занять з образотворчого мистецтва у першому класі
Основні компоненти загальної компетентності вчителя іноземної мови
Школа козацько-лицарського виховання