Сторінка
3
З метою розкрити зміст поняття «контроль у формуванні німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу в ЗОШ» вважаємо необхідним узагальнити науково – методичні погляди щодо функцій контролю у навчанні німецькій мові при формуванні словникового запасу.
Функції контролю у навчанні досліджували такі методисти як Л.С. Панова, С.П. Шатілов, А.В. Конишева, Є.І. Соловцова.
Як зазначає А.В. Конишева, функції контролю – це компоненти процесу навчання, які класифікується згідно тієї ролі, яку вони виконують в цьому процесі, і згідно діяльності вчителя та учнів. Вона виділяє такі функції контролю навчання як перевірочна, діагностична, оціночна, узагальнююча, корегуюча, навчаюча, управлінська, мотиваційно-стимулююча, виховна, розвиваюча. Необхідним вважаємо уточнити, що навчаюча, управлінська, мотиваційно-стимулююча, виховна функції не використовуються для контролю лексичної компетенції і мають виховне, розвиваюче, навчальне та стимулююче значення, тобто не стосуються безпосередньо процесу контролю лексичного матеріалу.
Ми проаналізували перевірочну, узагальнюючу, корегуючу функції контролю німецькомовної лексичної компетенції на основі вправ в підручнику Н.Басай «Deutsch» для 8 класу. Вважаємо необхідним проілюструвати вправи з перевірочною та корегуючою функціями в темі «Gesunde Lebensweise»:
8. Setze die unten stehenden Wцrter ein (schriftlich)!
(Die) ., . und gesunde . gehцren zur gesunden Gesundes Essen muss immer . sein, weil es fьr Jugendliche sehr wichtig ist. Man muss auch das ., dass man sich nach der Arbeit AuЯerdem um gesund zu bleiben, mьssen wir uns viel . . Eine gesunde . muss fьr uns zu einer guten . werden.
die Bewegung, die Entspannung, die Ernдhrung, die Lebensweise, abwechslungsreich, beachten, sich entspannen, sich bewegen, die Gewohnheit.
Дана вправа розташована після огляду групи лексичних одиниць. Ми проаналізували визначення перевірочної та корегуючою функції за С.П. Шатіловим і зробили висновок, що дана вправа покликана виявляти ступінь оволодіння навичкою і вмінням з метою покращення цього володіння. Проте в даній темі не містяться вправи, які виконували б узагальнюючу функцію контролю лексичної німецькомовної компетенції і дозволяли виявити ступінь володіння лексичними вміннями і навиками в кінці вивчення теми «Gesunde Lebensweise».
Отже, нами було узагальнено науково – методичні погляди щодо функцій контролю у навчанні німецькій мові при формуванні словникового запасу, проілюстровано вправу з підручника Н. Басай, яка виконує перевірочну та корегуючу функцію контролю.
У подальшому вважаємо доцільним розглянути типологію вправ у контролі рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції.
Типологія вправ та завдань для оцінки рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу в ЗОШ
Типологія вправ при організації та проведенні контролю німецькомовної лексичної компетенції займає важливе місце, оскільки з одного боку дозволяє урізноманітнити процес контролю, з іншого боку дозволяє підібрати правильну методику проведення контролю для різних вікових та розумових груп та виявити рівень сформованості лексичної компетенції.
Розробкою типології вправ при контролі рівня сформованості лексичної компетенції займалися такі методисти: Л.С. Панова, М.Я. Дем’яненко, К.А. Лазаренко, Є.А. Маслико.
На основі науково-методичних поглядів Е.А. Маслико ми зробили висновок, що типологія вправ при контролі рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції – це сукупність типів прав, покликаних виконувати узагальнюючу, корегуючу та перевірочну функції.
Слідом за М.Я. Дем’яненко ми розрізняємо такі типи вправ, як рецептивні, рецептивно-продуктивні та продуктивні. Вважаємо необхідним конкретизувати зміст видів вправ за допомогою таблиці.
Таблиця 1.3.1. Типи вправ для контролю лексичної компетенції
Типи вправ | ||||
Рецептивні вправи |
Рецептивно-продуктивні вправи |
Продуктивні вправи | ||
Сприйняття лексичної одиниці на слух |
Сприйняття лексичної одиниці візуально | |||
Приклади вправ |
1.Прослухати слово 2-3 рази та визначити його звуковий склад. 2.Показати названі вчителем предмети. 3.Здійснити команди вчителя у тій послідовності, яка була названа. 4.Визначити значення нового слова, вимовленого у тематичній серії слів. |
1.Розташувати слова в алфавітному порядку. 2. Здійснити буквений аналіз слова. 3. Вставити пропущені в слові букви. 4. Прочитати слова. Які ілюструють певне правило читання. 5.Прочитати слова. Які ілюструють виняток із правила. 6. Прочитати дати, числа. 7. Розкласти складне слово на компоненти. |
1. Повторити за вчителем або за диктором індивідуально або разом окреме слово, слово в словосполученні, реченні, фіксуючи увагу на його звуковій формі. 2. Повторити за диктором пари слів. Звертаючи увагу на різницю в їхньому звучанні. 3. Прослухати слова або словосполучення за диктором і записати їх під час пауз. |
1.Назвати предмети, які знаходяться на столі. 2. Підібрати слово до картинки. 3. Записати на дошці слова до запропонованої теми. 4. Підібрати слова до запропонованої ситуації. 5. Підібрати слова до теми. 6. Скласти по зразку речення з запропонованими словами. |
У даній таблиці ми показали приклади вправ на основі типологізації.
Як показує аналіз підручника Н. Басай у підручнику представлені лише продуктивні вправи для контролю лексичної компетенції, проте відсутні рецептивні та рецептивно-продуктивні вправи, які є важливими для попереднього та поточного контролю лексичної компетенції.
Таким чином нами було розкрито зміст терміну «типологія вправ при контролі рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції», ми класифікували типи вправ та привели приклади, проаналізували підручник Н. Басай та дали оцінку типам вправ.
У подальшому вважаємо необхідним розглянути критерії та шкали оцінювання.
Критерії та шкали оцінювання рівня сформованості німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу в ЗОШ
З метою розробки ефективної методики організації та проведення контролю німецькомовної лексичної компетенції в учнів 8 класу вважаємо необхідним розглянути критерії та шкали оцінювання рівня сформованості лексичної компетенції.
Проблемі контролю присвячена низка науково-методичних робіт таких методистів як С.Ю. Ніколаєвої, О.І. Вишневського, Л.С. Панової.
Існує велика кількість шкал та критерій оцінювання навчання, проте ми вважаємо необхідним розглянути дванадцятибальну систему оцінювання, яку подає Л.С. Панова, оскільки вона є єдиною та основною у школі та загальноєвропейські рекомендації мовної освіти щодо контролю, які опублікувала С.Ю. Ніколаєва. Ми проаналізували Програму рівня стандарту щодо рекомендованих до вивчення тем та загальноєвропейські рекомендації мовної освіти. На основі даного аналізу ми зробили висновок, що учень в період навчання у 8 класі повинен володіти рівнем знань А+, що має такі критерії оцінювання знань за С.Ю. Ніколаєвою, як вміння висловитись за допомогою простих засобів про самопочуття; дати поширений опис повсякденних аспектів його/її оточення, напр. людей, місць, досвіду роботи або навчання; описувати події та власні вчинки в минулому; описувати плани і способи дії; пояснювати, що він/вона любить або не любить у чомусь; давати коротке, елементарне описання подій та вчинків; описувати домашніх тварин та власні речі; використовувати просте описове мовлення для винесення судження про щось та порівнювати об'єкти і речі.