Сторінка
5
Отже, в інформаційному суспільстві, коли інформація стає вищою цінністю, а інформаційна культура людини - визначальним фактором їхньої професійної діяльності, змінюються і вимоги до системи освіти, відбувається істотне підвищення її статусу.
Інформаційні технології навчання: сутність, педагогічні завдання та принципи
Мета створення, функціонування та широкого розповсюдження інформаційних технологій полягає у вирішенні проблем інформатизації суспільства і всієї життєдіяльності в країні.
Технологія - це комплекс наукових та інженерних знань, реалізованих у прийомах праці, наборах матеріальних, технічних, енергетичних, трудових факторів виробництва, засобах їх об’єднання для створення продукту або послуги, що відповідають певним вимогам. Тому технологія нерозривно пов’язана з машинізацією виробничого або невиробничого, насамперед управлінського процесу. Управлінські технології ґрунтуються на застосуванні комп’ютерів і телекомунікаційної техніки.
Відповідно до визначення, прийнятого ЮНЕСКО, інформаційна технологія - це комплекс взаємозалежних, наукових, технологічних, інженерних дисциплін, що вивчають методи ефективної організації праці людей, зайнятих опрацюванням і збереженням інформації; обчислювальну техніку і методи організації і взаємодії з людьми і виробничим устаткуванням, практичні додатки, а також пов’язані з усім цим соціальні, економічні і культурні проблеми [6]. Самі інформаційні технології вимагають складної підготовки, великих початкових витрат і наукомісткої техніки. Їхнє введення повинно починатися зі створення математичного забезпечення, формування інформаційних потоків у системах підготовки спеціалістів.
Поняття "інформаційна технологія" може вживатися у значенні наукового напрямку або способу роботи з інформацією. Отже, існує два трактування поняття "інформаційна технологія":
1) спосіб збору, переробки й передачі інформації для одержання нових даних про досліджуваний об’єкт;
2) сукупність знань про способи і засоби роботи з інформаційними ресурсами.
Інформаційні технології залежать від різних компонентів, зокрема:
технічних засобів;
персоналу, здатного використовувати їх;
організації, яка об’єднує засоби і персонал в єдиному процесі;
інформаційних засобів, що здійснюють формування й видачу інформації.
Інформаційними технологіями навчання (ІТН) називають усі технології, що використовують спеціальні технічні інформаційні засоби (ЕОМ, аудіо, кіно, відео).
Коли комп’ютери стали широко використовуватися в освіті, з’явився термін "нова інформаційна технологія навчання". Будь-яка технологія навчання по суті є інформаційною, адже основу технологічного процесу навчання складає інформація і її рух (перетворення), навчально-виховний процес завжди супроводжується обміном інформацією між педагогом і студентом. Але в сучасному розумінні інформаційною технологією навчання є та, що використовує спеціальні способи, програмні і технічні засоби (кіно, аудіо й відео засоби, комп’ютери, телекомунікаційні мережі) для роботи з інформацією.
Під інформаційною технологією навчання розуміють таку модель навчально-виховного процесу, у якій мета досягається насамперед за рахунок найповнішого використання можливостей комп’ютерів та програмного забезпечення.
Основною метою нових інформаційних технологій є підготовка учнів до комфортного самопочуття в умовах інформаційного суспільства. Нові інформаційні технології передбачають:
Інтенсифікацію навчання;
Формування інформаційної культури учнів;
Підготовку фахівців у галузі інформатики.
Педагогічні завдання застосування інформаційних технологій навчання:
інтенсифікація всіх рівнів навчально-виховного процесу, підвищення його ефективності та якості;
формування умінь учнів та студентів працювати з інформацією, розвиток комунікативних здібностей;
підготовка особистості "інформаційного суспільства";
збільшення обсягу навчального матеріалу для творчого засвоєння й використання його студентами;
формування дослідницьких умінь, умінь приймати оптимальні рішення тощо.
Інформаційні технології навчання відкривають учням доступ до нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи.
Використання комп’ютера на інших уроках передбачає знання учителем принципів роботи комп’ютера, його можливостей, а також доцільності застосування комп’ютера при вивченні тих чи інших тем. Важливою умовою успішного використання комп’ютера на уроках є співпраця вчителя інформатики і вчителя предметника. Вчитель інформатики забезпечує технічний бік процесу навчання, консультує вчителя-предметника з питань програмного забезпечення.
Цільові установки інформаційних технологій навчання:
формування умінь працювати з інформацією, розвиток комунікативних здібностей;
підготовка особистості "інформаційного суспільства";
необмежене навчання;
формування дослідницьких умінь, умінь приймати оптимальне рішення.
Концептуальні положення (принципи) інформаційних технологій навчання:
реалізація ідей конструктивізму в навчанні;
навчання - це спілкування дитини з комп’ютером;
принцип адаптивності: пристосування комп’ютера до індивідуальних особливостей учнів;
діалоговий характер навчання;
керованість - в будь-який момент можлива корекція вчителем процесу навчання;
взаємодія учнів з комп’ютером може здійснюватися за принципами: суб’єкт-об’єкт, суб’єкт-суб’єкт, об’єкт-суб’єкт;
оптимальне поєднання індивідуальної і групової роботи;
підтримка в учні стану психологічного комфорту при взаємодії з комп’ютером;
необмежене навчання: зміст, його інтерпретація і додатки як завгодно великі.
Основні проблеми, які вирішує запровадження інформаційних технологій навчання: удосконалення процесу навчання, підвищення його ефективності і якості завдяки додатковим можливостям пізнання навколишньої дійсності і самопізнання, розвитку особистості студента; управління навчально-виховним процесом, навчальними закладами, системою навчальних закладів; проведення моніторингу (контролю, корекції результатів навчальної діяльності, комп’ютерного педагогічного тестування і психодіагностики); поширення науково-методичного досвіду; організація інтелектуального дозвілля, розвиваючих ігор.
Інструментарій інформаційної технології - один або декілька взаємозалежних програмних продуктів для певного типу комп’ютера, технологія роботи в яких дозволяє досягти поставленої користувачем мети.
У якості інструментарію можна використовувати такі поширені види програмних продуктів для персонального комп’ютера як текстовий процесор (редактор), настільні видавничі системи, електронні таблиці, системи керування базами даних, електронні записні книжки, електронні календарі, інформаційні системи функціонального призначення (фінансові, бухгалтерські, для маркетингу та ін.), експертні системи і т.д.
Інформаційні технології ґрунтуються на використанні певної формалізованої моделі змісту, втіленого у педагогічні програмні засоби, записані в пам’ять комп’ютера, і можливостях телекомунікаційної мережі. Головною особливістю фактологічної частини змісту навчання є багатократне збільшення "підтримуючої інформації", наявність комп’ютерного інформаційного середовища, що включає на сучасному рівні бази інформації, гіпертекст і мультимедіа (гіпермедіа), мікросвіти, імітаційне навчання, електронні комунікації (мережі), експертні системи.