Сторінка
4
Аналіз галузевої структури інноваційної діяльності за 2001–2002 рр. дозволяє зробити висновок, що більш активно ця діяльність здійснюється у галузях, орієнтованих на експорт (у 200 р. чорна металургія – 21,7 % підприємств, які займаються інноваційною діяльністю, з загальної кількості підприємств галузі та 20,4% у 2002 р.) або на внутрішньому ринку (харчова промисловість – відповідно 17,8, 22,7 %), а також у машинобудуванні (відповідно 23,1 та 25,7 %) підприємств. Водночас незадовільна інноваційна активність спостерігається в електроенергетиці (відповідно 6,8 та 7,8 % підприємств). Останній факт свідчить, зокрема, про відсутність суттєвих позитивних зрушень у впровадженні сучасних енергозберігаючих технологій, підвищенні ефективності виробництва електроенергії, оновлення основних фондів у її транспортуванні з метою скорочення втрат.
Зміна форми власності також не стала запорукою впровадження інновацій, оскільки, наприклад, у 2000 р. при середній питомій вазі інноваційно активних підприємств у промисловості 14,8 % відповідний показник для підприємств недержавної форми власності був не набагато вищим – 17,4 %. У 2002 р. підприємства державної форми власності виявили вже більшу схильність до інновацій, ніж приватні. Серед держпідприємств питома вага інноваційно активних становила 21,6 %. Серед підприємств колективної форми власності така частка становила 17,2 %, приватної – 10,4 %, комунальної – 2,9 %. За висновками, наведеними робочою групою з розробки Концепції інноваційного розвитку Міністерства освіти і науки України, найбільш сприятливими до інновацій в Україні залишаються підприємства з чисельністю працюючих від 10 до 25 тис. осіб.
Протягом 2003 р. інноваційну діяльність у промисловості України здійснювало 1238 підприємств, або 12,7 % загальної їх кількості. Серед підприємств, що займалися виробництвом коксу та продуктів нафтоперероблення, питома вага інноваційно активних становила 25,0 %, у машинобудуванні – 19,9 %, хімічній промисловості – 19,7 %, у металургії та обробленні металу – 14,1 %, у харчовій промисловості та переробленні сільськогосподарських продуктів – 13,6 %, легкій промисловості – 13,4 %. Разом з тим лише 6,0 % підприємств здійснювали нововведення в целюлозно-паперовій промисловості, видавничій справі, 3,6 % – у добувній промисловості, 1,1 % – серед підприємств, що займалися виробництвом та розподіленням електроенергії, газу та води.
Для більшості підприємств, що займалися нововведеннями, основним напрямом інноваційної діяльності були продуктові інновації: 992 підприємства, або 80,1 % від тих, що здійснювали нововведення, створювали та впроваджували технологічно нову чи значно удосконалену продукцію. Кількість освоєних і поставлених на ринок у 2003 р. інноваційних видів матеріалів, виробів, продуктів і нової техніки становила 7,4 тис. найменувань.
Обсяг інноваційної продукції, виробленої у 2003 р., склав 11,2 млрд. грн., або 5,1 % загального обсягу промислової продукції. На кожному дев’ятому підприємстві, що виробляло інноваційну продукцію, її частка в обсязі промислової продукції склала 25–50 %, майже на кожному п’ятому – 10–25 %, майже на кожному третьому – до 10 %. Найбільший обсяг інноваційної продукції вироблено підприємствами машинобудування – 4,1 млрд. грн. (36,6 % від загального обсягу інноваційної продукції), металургії та оброблення металу – 2,2 млрд. грн. (19,6 %), хімічної та нафтохімічної промисловості – 2,1 млрд. грн. (18,8 %).
Понад 40 % інноваційно активних підприємств (531 підприємство) створювали та впроваджували нові чи значно удосконалені виробничі процеси. Кількість впроваджених у промисловому виробництві нових технологічних процесів становила 1482 одиниці, з яких 606 – маловідходні чи ресурсоощадні. Більша частина цих процесів впроваджена на підприємствах машинобудування, харчової промисловості та з перероблення сільськогосподарських продуктів, хімічної і нафтохімічної та легкої промисловості.
Для здійснення нововведень підприємствами придбано 277 нових технологій, з яких 41 – за договорами про передачу права власності на об’єкти промислової власності або за ліцензіями на їхнє використання. При цьому більшість нових технологій придбали підприємства машинобудування – 84, харчової промисловості та перероблення сільськогосподарських продуктів – 80, хімічної та нафтохімічної промисловості – 39.
Нові засоби механізації та автоматизації виробництва придбали та впровадили 315 підприємств, або кожне четверте інноваційно активне підприємство.
Головною метою державної інноваційної політики України є створення соціально-економічних, організаційних і правових умов для ефективного відтворення, розвитку й використання науково-технічного потенціалу країни, забезпечення впровадження сучасних екологічно чистих, безпечних, енерго- та ресурсозберігаючих технологій, виробництва та реалізації нових видів конкурентоспроможної продукції.
Державне регулювання інноваційної діяльності в Україні здійснюється шляхом: визначення та підтримки пріоритетних напрямів інноваційної діяльності державного, галузевого, регіонального і місцевого рівнів; формування і реалізації державних, галузевих, регіональних і місцевих інноваційних програм; створення нормативно-правової бази та економічних механізмів для підтримки і стимулювання інноваційної діяльності; захисту прав та інтересів суб’єктів інноваційної діяльності; фінансової підтримки виконання інноваційних проектів; стимулювання комерційних банків та інших фінансово-кредитних установ, що кредитують виконання інноваційних проектів; встановлення пільгового оподаткування суб’єктів інноваційної діяльності; підтримки функціонування і розвитку сучасної інноваційної інфраструктури.
Незважаючи на прийняті законодавчі та нормативні акти щодо інноваційної діяльності в Україні до цього часу відсутній дієвий механізм управління та інвестування масштабних технологічних змін і інновацій. Державні науково-технічні програми часто не забезпечують досягнення конкретних кінцевих результатів. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади не мають достатніх коштів для інноваційної трансформації відповідних галузей, а недержавні комерційні структури все ще не заінтересовані у здійсненні довгострокових проектів, які б забезпечували базові технологічні зміни.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Державна допомога сім'ям з дітьми
Державний кредит та державний борг
Фінансове забезпечення підприємств комунальної форми власності
Аналіз управління діяльності комерційних банків, та основні напрямки покращення (на прикладі Філії «Відділення Промінвестбанку м. Рахів Закарпатської області)
Визначальна роль валютного курсу в системі міжнародних фінансів