Сторінка
4
Отже, з таблички видно, що діти старшої логопедичної групи «А» в основному знають такі відомості: назву міста, назву вулиці, на якій вони проживають, людей які прославили наше місто та місця відпочинку.
Тому можна зробити висновок , що Маша П., Ліза Д., Денис П. відповідають на запитання чітко, цікавляться інформацією про наше місто, у них сформована система знань про рідне місто.
Женя К., Іванка С., Ілля Ф. відповідають на запитання з допомогою вихователя, відповіді дають тільки за підказкою вихователя, не виявляють інтересу до отримання нових знань.
Антон Г. не виявив інтересу до бесіди, відповіді давав неохоче,система знань не сформована. Це можна пояснити тим, що дитина нерегулярно відвідує дитячий садок.
З вищенаведеного можна зробити висновок , що 42,8 % дітей володіють знаннями про рідне місто на високому рівні , 42,8 % - на середньому рівні, і 15, 4 % дітей – на низькому рівні.
3.2 Методика організації навчально – виховної роботи в старшій групі ДНЗ № 27 по вихованню любові до рідного міста
Аналіз календарного плану вихователів
Було проведено аналіз календарного плану вихователів старшої логопедичної «А» групи з 1 вересня по 1 грудня 2010року. Слід відмітити, що планування здійснюється у відповідності до тематичних циклів (1 тема на два тижні). На протязі даного періоду заплановано різноманітні форми роботи з дітьми по вихованню любові до рідного міста. А саме:
2.09.2010р. – Екскурсія до краєзнавчого музею;
6.09.2010р. – Бесіда «Бердичів – його вулиці, площі, історичні місця»;
14.09.2010р. - Інтегроване заняття «Рослини мого краю»(Рідна природа. художня література);
20.09.2010р – конкурс малюнків «Я - бердичівлянин»
22.09.2010р. – Мовленнєва вправа «Листівку передай – Бердичеву побажай…»
30.09.2010р. – Виставка квіткових композицій на тему «Осінь в Бердичеві»
1.10.2010р. – С.р.г «У парку атракціонів»
5.10.2010р. – Музичне заняття «Рідний край»
13.10.2010р - Розповідь «Походження назви міста Бердичева»
20.10.2010р. – Відкритий мікрофон «Якби я був мером міста Бердичева…»
21.10.2010р. – Консультація для батьків «Роль батьків у виховання любові до рідного міста»
22.10.2010р. – Розвага «Ми - бердичівляни»
25.10.2010р. – Інтегроване заняття «Стоїть собі фортеця»(ДіНС+малювання)
30.10.2010р. – Д.г «Збери герб»
2.11.2010р. – Бесіда «Професії наших батьків»
10.11.2010р. – Родинне свято «Бердичівські вечорниці»
15.11.2010р. – Фотовиставка «В об’єктиві Бердичів»
Аналізуючи календарний план вихователів старшої логопедичної групи «А» слід відмітити, що ведеться систематична робота по вихованню громадянських почуттів та любові дітей до рідного міста. Важливим є те , що вихователі звертають увагу при плануванні своєї роботи не тільки на роботу з дітьми, а й роботу з батьками, адже саме батьки є найкращим прикладом для наслідування, і саме з батьків починається виховання любові до рідного міста.
Було проведено спостереження навчально – виховного процесу старшої логопедичної «А» групи ДНЗ № 27
Протокол № 1
Спостереження інтегрованого заняття (ознайомлення з оточуючим + художня література)
Дата: 22 грудня 2010р.
Кількість дітей: 18
Вихователь: Дідичук А.В.
Тема:Ознайомлення дошкільників з прапором м. Бердичева
Мета: познайомити дітей з прапором міста; пояснити, чому наш прапор трикольоровий, що означає кожен з кольорів. Уточнити знання дітей про визначні місця м.Бердичева. Формувати почуття, пов'язанні з поняттям малої Батьківщини. Активізувати словник дітей словами: прапор, символ, святиня, трикольоровий. Виховувати любов до рідного міста, шанобливе ставлення до символів Бердичева.
Хід заняття.
Вихователь: діти, ви сьогодні заглядали в нашу „ Скриньку цікавинок"? (діти знаходять в скриньці фотографії з екскурсії по м. Бердичеву: (парк Т. Г. Шевченка, міськвиконком, фортеця Босих Кармелітів / Вихователь: ви впізнали ці місця?
-На якій фотографії зображена історична пам'ятка? (фортеця Босих Кармелітів)
-Знайдіть фотографію, де люблять відпочивати жителі Бердичева? (парк ім. Т. Г. Шевченка)
-Як ви гадаєте, що зображено на цій фотографії? (Будинок міської ради)
-Чому його називають головним будинком нашого міста? (працює міський голова В. К. Мазур нашого міста та люди, які турбуються про добробут бердичівлян).
-Чим відрізняється ця будівля від інших? (білий, багатоповерховий, великий, знаходиться в центрі міста).
Вихователь: Ви помітили, що лише на цьому будинку постійно майорить прапор. Це державний прапор України.
Вихователь: (розповідає вірш про прапор)
Вихователь: як і в кожного міста у Бердичева є також свій прапор.
(вірш про прапор Бердичева)
Вихователь: (вказує на національний куточок)
Прапор — це символ, святиня, до ньоговідносяться з повагою, його люблять, гордяться.Так само як люди люблять рідний край, так і люблять його символи. На великих урочистих зборах, коли вноситься прапор міста, звучить гімн міста і люди в цей час повинні встати, цим вони виявляють шану до святині.
Вихователь: м. Бердичів - це одне з міст України, тому і прапор наш схожий на прапор України. Чим вони схожі:- на обох прапорах є жовтий і блакитний колір.
Вихователь: як ми можемо впізнати прапор нашого міста? (на ньому є широка зелена смужка)
Вихователь: кольори на нашому прапорі підібрані не випадково. Кожен з них щось символізує.
Д.гра – «Підбери зображення до кольору»
Мета: підібрати площинні зображення предметів, які асоціюються з жовтим, голубим та зеленим кольорами.
Вихователь: уважно подивіться на колір і підберіть зображення, яке вам його нагадує, (виконання роботи дітьми)
Вихователь: що ви уявляєте, коли бачите жовтий колір? (відповіді дітей)
Вихователь: так, жовтий колір - це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не має життя на Землі, це колір пшеничної ниви, хліба, зерна. Це символ достатку народу.
Вихователь: з чим у вас асоціюється голубий колір? (відповіді дітей)
Вихователь: голубий — колір води, без якої також не було б життя, це колір ясного неба. Це символ миру. А ось як уявляє український письменник Євген Гуцал голубий колір(цитата) .
Вихователь: які предмети ви поклали на зелене тло? (відповіді дітей)
Вихователь: зелений колір підкреслює багатство природи нашого міста. І тому зелена смужка най ширша на прапорі.
Вихователь: молодці! Люди, які створювали прапор, так само як і ви вибрали ці кольори (вихователь на фланелеграфі виставляє ілюстрації, в три ряди, за кольорами прапору: (наприклад: гарне блакитне небо, волошкове поле, зелений луг, лани пшениці)).
Вихователь: малята, це все: сонце, лани пшениці, ліси, поля це наше місто, наш край, наша Батьківщина і ми її частинка.
Вихователь: почуття Батьківщини — це відчуття своєї рідної землі, його куточка на ній, де ти зріс. Це відчуття кожної рослинки, що росли поруч з тобою. Це відчуття робить людину сильнішою, незалежною.