Сторінка
2

Педагогічні умови виховання у дітей старшого дошкільного віку почуття любові до рідного міста

Виховання любові до рідного міста у дітей дошкільного віку

Під час виховання у дітей дошкільного віку любові до Батьківщини потрібно розпочинати виховувати любов до рідного міста. Успішний розвиток дошкільнят при ознайомленні з рідним містом можливий лише за умови їх активної взаємодії з оточуючим світом емоційно-практичним шляхом, тобто через гру, предметну діяльність, спілкування, працю, навчання, різні види діяльності, властиві дошкільному віку.

Необхідно зазначити, що морально-патріотичне виховання дошкільнят на краєзнавчому матеріалі ґрунтується на таких засадах:

•Ознайомлення дошкільнят з рідним містом повинно природно „входити” в цілісний освітній процес, що будується на фоні краєзнавчого матеріалу.

•Введення краєзнавчого матеріалу в роботу з дітьми з врахуванням принципу поступового переходу від більш близького дитині, особистісно значущого, до більш віддаленого від дитини – культурно-історичних фактів.

•Формування особистісного ставлення до фактів, подій, явищ у житті міста, створення умов для активного залучення дітей до соціальної дійсності, підвищення особистісної значущості для них того, що відбувається навкруги.

•Розвиток музейної педагогіки, що надає можливість дитині налагодити діалог з культурним надбанням минувшини та сьогодення.

•Здійснення діяльнісного підходу до залучення дітей до історії, культури, природи рідного міста, тобто вибір самими дітьми тієї діяльності, в якій вони хотіли б відобразити свої почуття, уявлення про побачене та почуте (творча гра, придумування оповідань, виготовлення поробок, придумування загадок, аплікація, ліплення, малювання, проведення екскурсій, участь у благоустрої території, охороні природи і т. п.).

•Залучення дітей до участі в міських святах з тим, щоб вони могли долучитися до атмосфери загальної радості та піднесеного настрою. Познайомитися із жителями рідного міста – носіями соціокультурних традицій в народних ремеслах, танцях, піснях.

•Вибір методів ознайомлення дітей з рідним містом, що перш за все підвищують їх пізнавальну та емоційну активність.

•Створення відповідного розвивального середовища в групі та дошкільному закладі, яке б сприяло розвитку особистості дитини на основі народної культури з опорою на краєзнавчий матеріал (міні-музей народного побуту, предмети народного ужиткового мистецтва, фольклор, музика тощо), і яке б дозволило забезпечити потребу в пізнанні його за законами добра та краси.

•Організація роботи з батьками під девізом: їх знання та любов до рідного міста повинні передаватися дітям.

Ознайомлення дошкільнят із рідним містом може стати тією основою, навколо якої інтегруються всі види дитячої діяльності.

Одним із варіантів реалізації принципу інтеграції в роботі з дошкільнятами є організація педагогічного процесу на основі тематичного планування.

Такий підхід дає можливість бачити різні аспекти явищ: соціальні, морально-етичні, природні, художньо-етичні та ін. Крім того, „занурення” в ту або іншу тему, яку одночасно вивчають діти різного віку, дозволяє об’єднати їх спільними почуттями, переживаннями при проведенні спільних свят, вечорів відпочинку, виставок. При цьому старші можуть поділитися з меншими досвідом, підготувати матеріали, необхідні для власної діяльності та для малят. Зробити подарунки малятам.

Дуже ефективною формою може стати і такий вид діяльності як дитячі „погостини”, коли старші діти готують для менших концерт, виставу тощо, і запрошують менших до себе в гості. Малята також готують невеликий концерт для старших і йдуть в групу, де перебувають діти старшого дошкільного віку. Вихователі в кінці організовують спільні ігри дітей. Так створюється дитяче співтовариство.

Загальновідомо, що досить складним в роботі по ознайомленню з рідним містом, особливо з його історією та визначними місцями, є складання розповіді для дошкільнят. При цьому необхідно пам’ятати наступне.

•Супроводжувати розповідь наочними матеріалами: фотографіями, репродукціями, слайдами, схемами, малюнками та ін.

•Звертатись до дітей із запитаннями в ході розповіді, щоб активізувати їх увагу, викликати бажання щось дізнатися самостійно, спробувати про щось здогадатися, запитати. Спонукати мислення дітей проблемними запитаннями: „Як видумаєте, чому саме на цьому місці люди вирішили побудувати місто? Звідки така назва? Що вона може означати?”.

•Не називати дат: вони утруднюють сприйняття матеріалу. Використовувати такі вирази: „Це було дуже давно, коли ваші бабусі та дідусі були такими ж маленькими, як ви” або „Це було дуже-дуже-дуже давно, коли ваших мам, тат, бабусь та дідусів ще не було на світі”.

•Використовувати доступну дітям лексику, пояснювати значення незнайомих слів, не вживати спеціальної термінології, не перевантажувати розповідь складними граматичними конструкціями.

Отже, ефективність морально-патріотичного виховання досягається тоді, коли педагогічна діяльність характеризується цілісністю і включає відбір краєзнавчого змісту в відповідності з метою розвитку дитини, її віковим особливостям та інтересам; збагачення розвивального середовища матеріалами про рідне місто (дидактичні ігри, посібники, предмети мистецтва, продукти дитячої творчості та інше), узгодженість тематики занять по ознайомленню з рідним містом з тематикою інших занять, з іграми дітей. Створення умов для самостійної та спільної з дорослими роботи з краєзнавчим матеріалом; забезпечення соціально-емоційного благополуччя дитини, діагностика змін в її розвитку.

Аналіз практики роботи дошкільних закладів м. Бердичева по вихованню любові до рідного міста у дітей дошкільного віку

В дошкільних навчальних закладах м. Бердичева здійснюється систематична , планомірна робота по формуванню у дітей почуття любові до рідного міста за такими напрямками: організаційно – методична робота, навчально – виховна робота з дітьми, робота з батьками.

№п/п

ДНЗ

Організаційно – методична робота

Навчально – виховна робота

Робота з батьками

1.

№11

- Збір краєзнавчого матеріалу про історію м. Бердичева;

- Організація екскурсії до краєзнавчого музею та історичних місць Бердичева;

- Проведення семінарів для педагогів на тему: «Свій рідний край люби і знай», «Природа рідного краю», «Людина працею славна»(видатні люди міста Бердичева).

- Організація краєзнавчо – туристичних занять з дітьми «Стежками рідного міста»;

- «Природа і ми »;

- «Географія рідного міста»;

- Екскурсії до культурно – історичних місць м. Бердичева «Вивчаємо історію»;

- Організація

«Клубу знавців рідного міста»;

- Виставка малюнків «Мій рідний край»;

Відкритий мікрофон «Якби я був мером міста»;

- Розвага на тему «Мій Бердичів – саме краще місто на Землі».

Консультація

На тему «Роль батьків у вихованні любові до рідного міста»;

- Круглий стіл на тему «Знавці рідного міста»;

- Фотовиставка на тему «Ми родом з Бердичева»;

- Родинне свято «Бердичівські вечорниці»

2.

№ 26

- Збір краєзнав -чого матеріалу про історію м. Бердичева;

- Створення альбому «Діти про своє рідне місто» (фотографії, малюнки та творчі розповіді дітей);

- Створення відеоролика «Місто давнє та сучасне»

- Інтегровані заняття «Подарунок місту», «Місто дитячих посмішок», «Символіка міста Бердичева»;

- Відвідування міні – музеїв у дитячих садках міста;

- Оформлення дитячої книжки з розповідями і малюнками «Місто де я народився»;

- Розвага «Розквітни, відродись, зрости»

Фотовиставка «Мій Бердичів рідний – сторона моя»;

- Залучення батьків до допомоги у організації екскурсії в краєзнавчий музей;

- Вікторина «Ми - Бердичівляни»

3.

№ 27

- Збір краєзнав -чого матеріалу про історію м. Бердичева;

- Створення краєзнавчих куточків в групових кімнатах;

- поповнення експонатами експозицій міні – музею;

- Круглий стіл на тему «Місто нашої долі»;

- Розробка пам’яток для батьків «Я люблю свій Бердичів».

- Автобусні екскурсії по визначним місцям м. Бердичева;

- Інтегроване заняття на тему «Любо тут зростати дітям»;

- КВК «Свій рідний край люби та знай»;

- Туристичний похід «До природи з рюкзачком».

-Поповнення інформаційних папок «Письменники рідного краю», «Люди які творили історію міста»;

-Фотовиставка «Я пізнаю своє місто»;

- Родинний вогник «О мій Бердичів, серцю рідний краю…».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: