Сторінка
8
Щорічно учасники різних гуртків і клубів готують звітні вечори або концерти. Основними вимогами до створення концертної програми є різноманітність представлених в ній номерів, їх відповідність характеру і можливостям виконавців, естетична виразність. Як правило, концерти іноземної мови включають виконання пісень, музичних фрагментів, декламацію віршів, постановку п'єс. Найбільшу користь для тих, що вивчають іноземну мову представляють концерти, програма яких побудована по тематичному принципу. Чинниками, що визначають ефективність проведення ранку, вечора або концерту, являються: 1) змістовність виступів, їх характер і якість підготовки; 2) психологічна і мовна готовність аудиторії до сприйняття програми; 3) індивідуальність виконавців (їх зовнішній вигляд, дикція, уміння триматися на сцені); 4) відповідність форми проведення позакласного заходу його тематиці і змісту. Масовий характер ранків, вечорів і концертів зобов'язав особливо ретельно віднестися до відбору мовного і мовного матеріалу і підготовки учнів до його сприйняття. Успішна реалізація практичних цілей припускає активізацію знань, умінь і навичок, отриманих на уроках іноземної мови, а також проведення цілеспрямованої додаткової роботи, що включає: вступ незнайомої, необхідної для розуміння лексики, проведення тематичних мовних зарядок, тренування матеріалів, що навчаються в сприйнятті на слух, аналогічних тим, які будуть використані в програмі. Сама форма проведення ранку, вечора або концерту і способи подачі матеріалу повинні стимулювати активну увагу учнів і розуміння ними їх зміст.
б) Конкурси і олімпіади
Проведення в позакласній роботі різноманітних і змістовних конкурсів і олімпіад допомагає учителеві активізувати повторення раніше засвоєного матеріалу, закріпити придбані учнями уміння і навички, зробити вивчення предмета привабливим. В процесі підготовки до конкурсів і олімпіад вдається вирішити деякі питання по організації самостійної роботи по іноземній мові. Прагнення помиряться своїми силами, перевірити знання, уміння і навички в змаганні з друзями відповідальність за команду, бажання заслужити на схвалення однолітків, можливість упізнати щось нове, з користю для себе провести дозвілля надають діяльності учнів усвідомлено мотивований характер.
Конкурси проводяться як самостійний захід або включаються в програму вечора, ранку, конференції. Умовно їх можна поділити на дві групи: 1) мовні конкурси з метою виявлення міри освоєння предмета; 2) творчі конкурси з метою розвитку художньої самодіяльності учнів на вивченій мові. У числі мовних конкурсів такі: на кращого знавця лексики і граматики, на краще розуміння прослуханого або прочитаного тексту, на кращий лист другу, краще повідомлення по темі і так далі; творчі - на краще художнє переведення, на краще інсценування або драматизацію, виразне читання віршів і уривків з прози, виконання пісень на вивченій мові, і так далі.
У підготовці і проведенні конкурсів враховується вік учнів. Так, в 5-7-х класах більше уваги рекомендується приділяти лексичним і фонетичним конкурсам, конкурсам на виразне читання, на краще інсценування пісень і віршів, постановку невеликих сценок, драматизацію діалогів. У 8-9-х класах слід проводити конкурси на кращу розповідь, кращий опис картин, виконання народних або політичних пісень, лист зарубіжному другу, на кращу стінгазету і так далі. У 10-11-х класах доцільно проводити навчальні конкурси на краще переведення (усний і письмовий), розповідь про країну вивченої мови, на краще повідомлення по темі і конкурси на кращого політінформатора, кращу підготовку делегації на загальношкільний фестиваль на вивченій мові і так далі.
Фонетичний конкурс рекомендується проводити в 5-6-х класах. Перший тур конкурсу проводять зазвичай на одному з останніх занять другої або на початку третьої чверті, коли у учнів накопичений достатній матеріал. У програмі конкурсу використовуються невеликі рифмовки і чотиривірша, діалоги, які можна драматизувати, п'єси для лялькового театру і так далі. Відповідно до рівня мовної підготовки учнів рекомендується підготувати лексичний конкурс. До його проведення учитель дає завдання повторити лексику по відповідних темах, визначає кількість учасників конкурсу, комплектує команди, обговорює критерії оцінок завдань конкурсу із старшокласниками, запрошеними в журі. Для проведення лексичного конкурсу необхідно підготувати наочність і спеціальний реквізит : планшети з підставками по числу учасників конкурсу, набори карток з буквами алфавіту і окремими словами, лексичні таблиці, малюнки, записи на магнітній стрічці і так далі. У число завдань конкурсу, як правило, включають наступні:
Ведучий показує учням (членам команд) малюнок із зображенням якого-небудь предмета. Учасники конкурсу повинні скласти назву цього предмета з наявних у них букв алфавіту. Якщо в конкурсі беруть участь декілька команд, букви на картках забарвлені в той колір, який на емблемі у команди: червоний, синій, помаранчевий, зелений і так далі.
Ведучий включає магнітофон із записом назв предметів. Учасники конкурсу повинні встигнути услід за диктором швидко розставити на своїх планшетах малюнки з їх зображенням.
Демонструються тематичні лексичні таблиці, на яких зображені різні предмети і написані деякі їх назви. Завдання: скласти з букв назви предметів, які виявилися пропущеними на таблиці і так далі.
Кожній команді задають будь-яку букву. Члени команди повинні скласти і прочитати вголос по черзі усі слова, які вони знають, що починаються на цю букву.
Ведучий підходить до магнітної дошки і просить усіх учасників конкурсу вишикуватися в дві шеренги по обидві сторони від дошки. По його сигналу вони повинні по черзі виконати імпровізовану пісню, наприклад: "Тітка поїхала в місто і купила…”, називаючи кожного разу у кінці фрази той предмет, зображення якого ведучий прикріплює на магнітну дошку.
Члени команд повинні швидко скласти пропозиції з наборів карток із словами, які їм дали. По сигналу ведучого вони по черзі виходять і прикріплюють картки із словами і швидко повертаються на місце. Коли останній член команди встав на своє місце, уся команда хором читає складену пропозицію.
Ведучий розміщує фігурки на магнітній дошці і говорить: "Поряд з будинком кішка". Учні повинні погодитися з ним, повторивши пропозицію, або виправити помилку в його описі, сказавши:" Поряд з будинком собака", "Кішка в саду" і так далі.
Через імпровізований телевізор команди демонструють свої фільми. Учні повинні швидко назвати, що зображено на кадрах фільму.
Аукціон "Хто більше знає слів по темі"?
З метою підвищення інтересу до вивчення іноземної мови в багатьох школах проводять щорічний громадський огляд знань по предмету. У програму огляду входять конкурси на кращу класну стінгазету на вивченій мові, кращий учнівський зошит і словник, різні змагання і олімпіади.
Олімпіада - це серйозне змагання в знаннях, уміннях і навичках. Вона проводиться щорічно в паралельних класах і складається з двох турів: внутрішньо шкільного і міського або районного. В цілях посилення виховного значення олімпіаду на іноземній мові доцільно присвятити якій - не будь знаменній події. Зміст олімпіади повинен відбивати подію, що відзначається, або свято. В ході підготовки до проведення олімпіади потрібна
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Проектування технологій навчання по темі "Мікроклімат виробничих приміщень" з курсу "Охорона праці"
Заняття як форма організації процесу навчання та виховання
Сучасні європейські та світові тенденції розвитку вищої освіти
Лісові системи та їх вивчення в шкільному курсі біології
Особливості психолого-педагогічної допомоги підліткам у процесі саморозвитку їх особистості