Сторінка
7
Розуміючи важливе значення використання лікарських рослин для профілактики, лікування захворювань, особливо, в дитячому віці, у формуванні навичок здорового способу життя, педагоги позашкільних навчальних закладів області залучають вихованців до роботи в гуртках відповідного напрямку. Понад 400 дітей середнього та старшого шкільного віку щорічно відвідують творчі учнівські об’єднання: «Зелена аптека», «Травознай», «Світ рослин», «Ботанік», «Знавці лікарських рослин», «Лікарські рослини», «Фітотерапія» тощо. Гуртки працюють як за програмами, рекомендованими Міністерство освіти і науки України, так і за програмами, розробленими педагогами на основі власного досвіду. У більшості навчальних закладів для проведення занять, виконання дослідницьких робіт створена потужна навчальна база.
У такій екологічної ситуації, яка склалася на сьогодні, переоцінити значення ботанічного саду СДПУ им. А.С. Макаренка неможливо. Крім того, що наш сад є осередком поширення знань про рослинний світ, він завжди виступав, і в подальшому буде служити шляхетним цілям освіти та естетичного виховання, охорони навколишнього середовища. Він набуває все більшого значення як музей живої природи, сховище генофонду цінних декоративних рослин, центр екологічної пропаганди. Взагалі, ботанічний сад – це навчально-виховний заклад, що дає можливість керівнику поглиблювати знання гуртківців, стимулювати їх пізнавальний інтерес і сприяти екологічному вихованню. Заняття, які проводяться в оточенні зеленого різноманіття трав і дерев, мають найкращий ефект і для засвоєння, і для запам’ятовування навчального матеріалу.
Основне завдання – дати знання, прищепити навички з питань охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів. Адже навчити дитину дбайливо ставитися до навколишнього середовища, дбати про природу, виховати повагу до своєї "колиски", так само важливо як навчити її читати і писати.
Так, вихованці Кролевецької районної СЮН продовжують дослідження біологічних особливостей унікальної яблуні-колонії, працюють над дослідженням сортів картоплі.
Станція заснована у вересні 1993 року. Вона розташована на околиці міста у невеликому одноповерховому будинку. Територія станції – це навчально-дослідницька земельна ділянка площею 0,09 га, чудові квітники (0,04 га), фруктовий сад (0,2 га) та „чудо Кролевеччини” – унікальна яблуня-колонія.
Яблуня-колонія займає площу 0,06 га і виглядає як цілий сад. У неї є 7 основних стовбурів та кілька десятків укорінених гілок. На станції організовано роботу екскурсійної групи юннатів, яка проводить цікаве і змістовне знайомство гостей з чудо-яблунею, занесеною до реєстру загальнодержавного значення як заповідний об`єкт.
Основною формою організації навчально-виховного процесу на станції є гурткова робота еколого-натуралістичного, сільськогосподарського, краєзнавчого та декоративно-ужиткового напрямів позашкільної освіти.
Одним із пріоритетних напрямків науково-дослідницької роботи СЮН є сортовипробування картоплі, яке проводиться під керівництвом наукового співробітника Немішаєвського державного аграрного коледжу І. Д. Когута. Юннатами-овочівниками визначені найкращі сорти для вирощування в Кролевецькому районі: „Бородянський рожевий,” „Незабудка”, „Божедар”, „Косень”, „Повінь”, „Слов`янка”, „Купава” та інші. Щоосені ці сорти пропонуються населенню на Хрестовоздвиженському Кролевецькому ярмарку. Значна робота проводиться по апробації нового сорту картоплі „Спаська”, виведеного безпосередньо на станції.
Науково-дослідницька діяльність учнівської молоді області не обмежується гуртковою роботою. Серед інших організаційних форм – польові практики під керівництвом викладачів Сумського педагогічного університету, Сумського національного аграрного університету та наукових співробітників державних заповідників „Михайлівська цілина” та Деснянсько-Старогутського; біологічні та екологічні експедиції, систематизована дослідницька робота на базі пам’яток природи місцевого значення: Шкуратівського та Тростянецького дендропарків, ботанічного саду державного значення «Ямпільський» Ямпільської районної СЮН.
З метою підвищення ефективності біологічної освіти використовується така форма просвітницької роботи як відеолекторій. Відеолекторії Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю, Сумської, Шосткинської, Конотопської СЮН працюють за програмами TACIS. Їх послугами постійно користуються вчителі біології, екології, керівники гурткової роботи, викладачі вищих навчальних закладів.
Позашкільна діяльність сьогодні розглядається як важливий фактор найповнішого розкриття здібностей школярів та розв’язання різноманітних освітніх проблем, створення цілісної системи пошуку та виховання творчо обдарованої особистості. Тобто, позашкільні заклади найдієвіше впливають на безперервне і свідоме духовне вдосконалення і самовизначення дітей.
Заняття в позашкільних закладах, будучи необов’язковими, природно добудовують незаповнені проміжки соціального становлення особистості. Свобода і можливість вибору улюблених занять у позашкільних закладах благотворно впливає на школярів.
В усіх видах позакласної роботи проводиться єдиний принцип виховного навчання здійснюваний в системі і розвитку. Всі види позакласних занять пов’язані між собою і доповнюють один одного. При позакласних заняттях здійснюється прямий і зворотний зв’язок з уроком. Види позакласної роботи дозволяють вести учнів від індивідуальної роботи до роботи в колективі, причому остання набуває суспільну спрямованість, що має велике значення для виховання.
Позакласні заняття з ботаніки, що проводяться в системі всього процесу викладання, розвивають багатосторонні інтереси учнів, самостійність у роботі, практичні навички, їх світогляд і мислення. Форми таких занять дуже різні, але за змістом і методами здійснення вони пов’язані з уроком; на уроці в учнів виникає інтерес, який знаходить своє задоволення в тій чи іншій формі позакласних занять і знову отримує розвиток і закріплення на уроці.
В гуртках проводяться різні театральні постановки, КВК, свята, на яких діти можуть реалізувати свої можливості, виявити здібності і таланти. Це також сприяє створенню необхідних умов для подальшого розвитку. Переживання успіху викликає позитивне ставлення до творчої діяльності, сприяє набуттю певного життєвого досвіду, навичок самостійної діяльності і поведінки, тобто поступово здійснюється становлення тих властивостей і якостей, які є складовими творчої особистості.
У процесі занять учні розвивають творчі здібності, ініціативу, спостережливість. Самостійно набувають трудові навички та вміння. Розвивають інтелект, поглиблюють знання з предмету а також формують любов до природи. Заняття в гуртку допомагає дитині визначитися з майбутньою професією. Якщо це буде професія не пов’язана з ботанікою, набуті вміння та навички завжди знадобляться у подальшому житті.
Позакласна робота повинна сприяти розвитку суспільних інтересів, активності і самостійності учнів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Типові помилки етико-педагогічної поведінки вчителів початкових класів на етапі їхнього професійного становлення
Підготовка молодших школярів до самостійних занять фізичними вправами у процесі позакласної і позашкільної роботи з фізичного виховання
Соціально-психологічні детермінанти самоактуалізації фахівців дошкільної освіти
Формування готовності до оволодіння самостійним писемним мовленням у молодших школярів з тяжкими порушеннями мовлення
Формування культури мовлення молодших школярів під час вивчення рідної мови