Сторінка
2
Наведенні показники характеризують валютно-фінансовий стан країни-боржника, а також рівень її загальної платоспроможності та тимчасової ліквідності. З аналітичною метою ці показники прийнято обмежувати пороговими або граничними значеннями оптимального рівня зовнішньої заборгованості, оскільки до конкретних меж ситуація із впливом боргу на економіку і стан фінансово-кредитної сфери країни в цілому може перебувати під контролем держави, а перевищення меж веде до створення і поглиблення кризових явищ в країні.
Оцінити безпечність держави за рівнем зовнішньої заборгованості можна шляхом експертних оцінок, порівнюючи боргові індикатори конкретної держави із їх граничними значеннями, що використовуються у світовій практиці. Однак, прогнозна точність зазначених індикаторів та методика їх розрахунку часто не спрацьовує і має виключення. Наприклад, Австралія у 30-х роках і Бразилія в 70-х роках ХХ ст. успішно вирішували проблеми обслуговування зовнішнього боргу, не дивлячись на те, що коефіцієнт обслуговування боргу у них помітно перевищував 20%, і, навпаки, Індонезія в кінці 60-х роках ХХ ст. і Заїр в 1975 році змирилися з банкрутством, хоча їх коефіцієнт обслуговування боргу не перевищував відповідно 10% і 12%. Тому порогові значення боргових індикаторів не потрібно сприймати як догму. По-перше, такі показники можуть відображати певний стабільний рівень розвитку економіки держави і реальні перспективи її економічного зростання у майбутньому; натомість, в умовах кризового економічного становища держави, від’ємному сальдо її торгового балансу і достатньо неоднозначних перспективах економічного зростання, наведені індикатори і їх порогові значення не можуть бути вичерпними і потребують постійного доповнення і коректування. По-друге, подані співвідношення не дають вичерпної інформації про важливі показники зовнішнього боргу. Вони не можуть, наприклад, адекватно аргументувати спроможність обслуговувати борг тих країн, в яких бюджетні обмеження уряду є ключовими у погашенні заборгованості. Уряди можуть стикнутися з труднощами бюджету щодо обслуговування зовнішнього державного боргу (наприклад, пікові навантаження платежів щодо обслуговування зовнішнього державного боргу на Державний бюджет України у 2000р.), які необов’язково відображаються у зведеному балансі зовнішніх платежів. Незважаючи на зазначені недоліки, подані індикатори все ж таки використовуються для побудови (на певному часовому інтервалі) базової моделі гранично допустимого рівня зовнішньої заборгованості, що не загрожує безпеці держави у фінансово-кредитній сфері.
Удосконалюючи систему індикаторів, що характеризують борговий тягар держави, Світовий банк розробив нову методологію[1], яка використовується з 1994 року для оцінки загальної платоспроможності країн-дебіторів та їх класифікації за рівнем заборгованості. Згідно нової методології, рівень заборгованості держави визначають за такими двома індикаторами дебіторської заборгованості:
1) співвідношення поточної (теперішньої) вартості обслуговування заборгованості до ВНП;
2) співвідношення поточної (теперішньої) вартості обслуговування боргу до експорту.
Ці співвідношення оцінюють рівень заборгованості країн за двома важливими аспектами їх потенційної здатності обслуговування боргу:
- експорт (через те, що він забезпечує іноземну валюту для обслуговування боргу);
- ВНП (через те, що це узагальнюючий вимірник створення доходу в економіці).
Згідно з методикою Світового банку, якщо хоча б один із цих двох індикаторів перевищує критичний рівень – 80% (поточної вартості погашення заборгованості до ВНП) або 220% (поточної вартості погашення заборгованості до експорту), то країна відноситься до категорії країн з надмірною заборгованістю. У випадку, коли критичного рівня не досягнуто, але співвідношення складає 3/5 критичного показника (тобто 48% поточної вартості погашення заборгованості до ВНП і 132% поточної вартості погашення заборгованості до експорту), країна відноситься до категорій країн з помірною заборгованістю. Якщо ж обидва співвідношення менші за 3/5 критичного значення, рівень заборгованості країни вважається низьким[2].
Окрім цього Світовий банк також класифікує країни залежно від рівня ВНП на душу населення. Країна вважається з низьким рівнем доходу, якщо ВНП на душу населення не перевищує 765 дол. США і з середнім рівнем доходу, якщо ВНП на душу населення становить більше 765 дол. США, але менше 9 386 дол. США[3].Комбінація зазначених вище критеріїв дає змогу класифікувати країни за певними категоріями (див. Таблиця 2).
Таблиця 2
Класифікація країн за рівнем зовнішньої заборгованості
та рівним доходу
Рівень заборгованості Рівень доходу | PV/XGS>220% PV/GNP>80% | 132%<PV/XGS<220% 48%<PV/GNP<80% | PV/XGS<132% PV/GNP<48% |
Низький рівень доходу (ВНП на душу населення менше $ 765) | Країни з низьким доходом і надмірним боргом SILICs (37 країн) | Країни з низьким доходом і помірним боргом MILICs (12 країн) | Країни з низьким доходом і невеликим боргом LILICs (11 країн) |
Середній рівень доходу (ВНП на душу населення $ 765-9 386) | Країни з середнім доходом і надмірним боргом SIMICs (12 країн) | Країни з середнім доходом і помірним боргом MIMICs (19 країн) | Країни з середнім доходом і невеликим боргом LIMICs (43 країни) |
Боргова безпека України: критерії оцінки та проблеми забезпечення
Перш за все зазначимо, що до сьогодні в Україні не існує загальновизнаної методики розрахунку боргового тягаря, яка б враховувала стан, а тим паче динаміку економічного розвитку в країні. Хоча, в принципі, уже зроблено перші кроки у цьому плані. Зокрема, у грудні 1999 року у першому читанні прийнято законопроект “Про державний борг України”, ключовою особливістю якого є спроба визначити процедуру управління зовнішнім боргом на основі переліку таких основних показників: відношення державного боргу до ВВП, відношення валового зовнішнього боргу до обсягу експорту товарів і послуг, відношення загальної суми річних боргових платежів до доходів від експорту товарів і послуг, а також відношення загальної суми річних боргових платежів до ВВП. Це, звичайно, не повний перелік індикаторів боргової безпеки (вони можуть дати лише часткове уявлення про рівень обтяжливості борговими зобов’язаннями, які покладенні як на бюджетну, так і платіжну системи держави), але це вже спроба переходу від не контрольованого нарощування державних боргів до цивілізованого управління і контролю за динамікою зовнішнього державного боргу.