Сторінка
5
4. Співвідношення офіційних міжнародних резервів і зовнішнього боргу показує, чи може країна використати свої резерви (і чи достатньо їх) для погашення зовнішнього боргу. Якщо мова ітиме лише про заборгованість України перед МВФ, то, безумовно, ця заборгованість може бути повністю погашена. Однак, за підрахунками аналітиків, у разі повернення боргу МВФ, обсяг резервів опуститься нижче критичного рівня (в тижнях імпорту) – 13 тижнів (цей рівень Україна подолала лише у 2003 році при середньомісячних обсягах імпорту – 2 млрд. дол. США і сумарних золотовалютних резервах 6,9 млрд. дол. США). А це, у кінцевому результаті, може спровокувати нестабільність національної валюти. Якщо ж звернутися до світової практики, то вона переконливо свідчить про те, що доволі “роздуті” за останні два роки валютні резерви НБУ є доволі мізерними у порівнянні, наприклад з Польщею – 28,6 млрд. дол. США, Чехією – 23,7 млрд. дол. США, Росією – 64,3 млрд. дол. США.
5. Співвідношення валютних резервів і короткострокових зовнішніх зобов’язань. Значний обсяг короткострокових зовнішніх зобов’язань у поєднанні із недостатніми валютними резервами, як правило, є першою ознакою валютної нестабільності і кризи тимчасової ліквідності. Остання, за таких умов, не обов’язково переростає у валютну кризу, але, зазвичай, є однією із передумов її виникнення. Зокрема, у трьох країн з перехідною економікою, що пережили валютну кризу (Білорусь, Болгарія, Росія), валютні резерви, напередодні кризи, ледве перекривали обсяг короткострокових зовнішніх зобов’язань; а зазначене співвідношення, відповідно, складало: у Білорусі – 122, Болгарії – 111 і Росії - 155.
6. Питома вага зовнішнього боргу в загальній структурі державного боргу країни. В Україні питома вага зовнішнього боргу в загальній структурі державного боргу на початок 2000 року складала 81%, на кінець 2004 року – 75,5%. Висока питома вага зовнішнього боргу має негативний вплив на економічний розвиток країни, оскільки призводить до передачі частини національного доходу за межі країни, загострює проблеми з платіжним балансом, сприяє розгортанню валютних криз, а також зумовлює суттєву залежність обсягів сум, що спрямовуються на обслуговування державного боргу від динаміки курсу національної грошової одиниці.
7. І ще один доволі важливий фактор, свого роду резюме. Як свідчить світовий досвід, у період економічної експансії, доцільно активізувати погашення боргу і закладати в бюджет відповідний профіцит. В Україні пройшло п’ять років економічного росту; упродовж двох останніх років досить агресивно накопичуються золотовалютні резерви. І, разом з тим, натомість, щоб зменшувати борговий тягар прогресивними методами, Уряд традиційно вдається до нових зовнішніх запозичень (у 2004 році випуск облігацій зовнішньої державної позики – близько 633 млн. дол. США, позика ЄС – 130 млн. дол. США, програмна системна позика МБРР – 250 млн. дол. США). Загалом сума державного боргу України у 2004 році зросла на 10,7%.
Отож, упродовж останніх років ситуація із зовнішньою заборгованістю складається вкрай неоднозначно. З одного боку, Міністерству фінансів уже четвертий рік поспіль вдається скорочувати обсяги державного боргу. Відношення державного боргу до ВВП знизилось в 2002 році до 33,6%, в 2003 році до 29,3%. А з іншого боку, в економіці України уже окреслилось декілька негативних тенденцій, безпосередньо пов’язаних з управлінням державним боргом. По-перше, щорічне зниження розміру офіційно оформленого боргу супроводжується уже доволі відомим в Україні явищем – ростом прихованих боргів, наприклад, невідшкодованого ПДВ (у першому півріччі 2003 року – 6 млрд. грн.). В основному це заборгованість перед експортерами. Конвертація такого боргу перед експортерами у цінні папери уряду призвела до того, що він з прихованої форми трансформується у борг Міністерства фінансів (ОВДП (ПДВ) – 355 млн дол. США). По-друге, ситуація ускладнюється суттєвим перевищенням зовнішнього боргу над внутрішнім. Зокрема, у 2003 році майже 75% загальних виплат за державним боргом (8,4 млрд. грн.) – платежі за зовнішнім боргом. Це явно свідчить про значне викачування коштів (що особливо небезпечно – валютних!) із вітчизняної економіки. По-третє, період реструктуризацій уже позаду; кредитори навряд чи погодяться на чергову реструктуризацію у випадку загострення пікових платежів, а тому вихід один – доведеться вчасно і за будь-яку ціну платити. Саме цим пояснюються доволі не прогнозовані дії уряду на передодні виплат зовнішнім кредиторам. Зокрема, в період “акумуляції” коштів для виплат у березні 2003 року фінансовий сектор був дестабілізований через брак ресурсів і зниження ліквідності банківської системи. Причинами такого зниження, на думку експертів, стало різке зростання грошових залишків на рахунках Держказначейства (загальний обсяг залишків зріс до 4,5 млрд. грн.), заморожених у Національному банку. Ці кошти утримувались до виплат на рахунках казначейства в НБУ і не працювали на економіку України. Враховуючи, що 2003 рік не останній рік значних платежів за державним боргом, (не менш складними є 2004-2005 рр.), мабуть досить непевно говорити про стабільність фінансової системи за такої схеми управління державним боргом. По-четверте, щоб підтримати рівень витрат бюджету на мінімально необхідному для забезпечення функціонування економіки та соціальної сфери країни рівні, бюджетом щороку передбачається чимале зовнішнє фінансування. Зокрема, наприклад, згідно Закону України “Про державний бюджет на 2004 рік”, зовнішнє фінансування загального фонду держбюджету складає 5,5 млрд. грн., що за фактичним курсом 5,33 грн./дол., становить більше 1 млрд. дол. США. Тут доцільно враховувати ще й те, що за поточними борговими зобов’язаннями, які нагромадила Україна, упродовж 2003-2010 рр. держава мусить виплатити близько 18 млрд. дол. США! І це не враховуючи нових запозичень, які “матимуть місце” в ці роки, і які також треба буде обслуговувати.
Недостатні можливості бюджету, при доволі вражаючих платежах щодо обслуговування зовнішньої заборгованості, закономірно провокують загострення проблеми надзвичайної ваги – загрози дефолту. Тим паче, що можливості зменшення боргового навантаження на вітчизняну економіку шляхом реструктуризації уже вичерпані, а існуючі на сьогодні проблеми з виплатою та обслуговуванням зовнішньої заборгованості Міністерство фінансів долає самостійно. Відсутність продуманої, узгодженої різними гілками влади стратегії управління зовнішнім державним боргом України і недалекоглядність політики у сфері зовнішніх запозичень поставили ще у 2000-2001 роках складні завдання перед фінансовою системою держави щодо обслуговування державного боргу, посиливши “загрозу не тільки зовнішнього дефолту, але й втрати Україною можливості проводити політику, яка б відповідала національним інтересам”.