Сторінка
6
Мета і визначає кінцевий результат, яким є зрілий рівень самовдосконалення, що характеризується:
– одухотвореністю, зв'язком мотивів роботи над собою з духовним ядром особистості;
– володінням сукупністю умінь самовдосконалення;
– високим рівнем самостійності особистості, готовністю включитися в будь-яку діяльність;
– творчим характером діяльності людини;
– усвідомленою поведінкою, спрямованою на удосконаленням себе, своєї особистості;
– результативністю, ефективністю самоформування особистості.
Головна мета педагогічного колективу, окремого педагога – ввести особистість дитини в режим саморозвитку, на кожному віковому етапі підтримувати і стимулювати цей режим, формувати віру в себе, забезпечувати інструментарієм саморозвиток. Дана технологія включає три підсистеми: «Теорія» – освоєння теоретичних основ самовдосконалення особистості; «Практика» – формування досвіду діяльності учнів з самовдосконалення; «Методика» – саморозвиток у предметному навчанні.
Підсистема «Теорія». Системоутворюючим й інтегруючим є курс «Самовдосконалення особистості», який побудований з урахуванням вікових потреб і можливостей. Він представляє наступну структуру по класах:
– 1 – 4 класси – «Початок етики» (саморегуляція поведінки);
– 5 клас – «Пізнай себе» (психологія особистості);
– 6 класс – «Зроби себе сам» (самовиховання);
– 7 клас – «Навчи себе вчитися» (самоосвіта);
– 8 клас – «Затверджуй себе» (самоствердження);
– 9 клас – «Знайди себе» (самовизначення);
– 10 класів – «Керуй собою» (самоврядування);
– 11 клас – «Реалізуй себе» (самоактуалізація).
У цілому, курс дає дітям базову психолого-педагогічну підготовку, методологічну основу свідомого управління своїм розвитком, допомагає їм знайти, усвідомити і прийняти цілі, програму, засвоїти практичні методи і прийоми свого духовного і фізичного зростання і самовдосконалення.
Підсистема «Практика». З точки зору реальної практики найважливішим методологічним та організаційним завданням у цій технології є надання самостійності і можливості прояву творчих здібностей. Це можливо здійснити, використовуючи розвинений клубний простір школи, заняття з розвитку творчих та інтелектуальних здібностей учнів, методики колективних творчих справ (за І. П. Іванова).
Використання розвиненого клубного простору школи включає в себе наступні напрямки:
– громадський;
– художньо-естетичний;
– фізкультурно-оздоровчий;
– еколого-біологічний;
– дитячий туризм і краєзнавство;
– військово-патріотичний;
– технічна самодіяльність;
– навчально-дослідний.
Завдання полягає в тому, щоб надати кожному учню можливість проявити себе в одній зі сфер додаткової освіти.
Як зазначає Г.К. Селевко, переходячи від одного ступеня в своєму розвитку до іншого, дитина залишається весь час у середовищі, яке представляє для неї досвід творчого подолання, досягнення, самоствердження.
Підсистема «Методика» дозволяє вирішувати задачі саморозвитку в предметному навчанні.
Організація навчального процесу в даній технології саморозвитку має свої принципові риси :
– педагогічне керівництво самовихованням і самоосвітою особистості стає пріоритетом в організації навчально-виховного процесу;
– акцент переноситься з викладання на вчення;
– використовується не тільки пізнавальна, але й морально-вольова мотивація діяльності учнів;
– ставка робиться на самостійну творчу діяльність учнів;
– активізується і стимулюється процес осмислення вчення;
– центр педагогічного процесу переноситься у бік формування способів розумових дій;
– систематично і послідовно формуються загальнонавчальні вміння і навички.
Ми привели в дуже короткому, конспективному вигляді три технології, які, реалізуючи ідею супроводу, накреслюють можливості використання реальної педагогічної практики для вирішення завдань саморозвитку особистості. Вони дають певне уявлення і вселяють впевненість у тому, що опора на саморозвиток – це реальне завдання і якщо його поставити, то можна здійснити в ситуаціях функціонування школи. Принципове значення набуває положення про переорієнтацію завдань формування, виховання, розвитку на забезпечення умов самоформування, самовиховання, саморозвитку.
Організація та педагогічне управління процесом самовиховання підлітків
Однією з вищих форм саморозвитку особистості учня є самовиховання. Самовиховання – свідома і цілеспрямована діяльність з виявлення, утвердження та вдосконалення особистісних якостей, умінь, способів поведінки і взаємодії з навколишнім світом.
Для спонукання до самовиховання велике значення має формування в учнів суспільних ідеалів. З цією метою в школі необхідно здійснювати змістовне і дієве громадське виховання, формувати в учнів громадянські та моральні якості. Слід прагнути до того, щоб у кожного учня був свій улюблений герой, приклад якого він переймає, свій ідеал, якого він прагне досягти. Ось чому величезне виховне значення має ознайомлення учнів з життям і діяльністю видатних вчених, воєначальників, письменників, громадських діячів.
У стимулюванні до самовиховання істотне значення мають претензії особистості на визнання свого гідного місця в колективі. Ці домагання потрібно підтримувати і розвивати, щоб кожен учень міг здобути повагу й авторитет серед своїх товаришів. Разом з тим слід в тактовної формі звертати увагу школярів на ті недоліки в їхньому характері і поведінці, які заважають їм зміцнювати свою гідність у колективі і які треба долати в процесі самовиховання.
Важливим чинником спонукання учнів до самовиховання є внесення в їх роботу, і особливо у проведення позакласних заходів, атмосфери змагання. У цих умовах багато учнів помічають недоліки в своїй поведінці та характері, ставлять перед собою завдання щодо їх подолання, вироблення тих чи інших якостей і починають займатися самовихованням.
Дієвим фактором самовиховання є позитивні приклади, які подають вчителі, однолітки в моральній, суспільній і художньо-естетичній сферах. Ось чому важливо, щоб вчитель був зразком моральної чистоти, виявляв творчі здібності, міг захопити гурткової роботою, туризмом, краєзнавством і т.д. Не менше значення мають приклади кращих учнів, їх скромність, прагнення прийти на допомогу товаришеві, висока активність у шкільних справах.
Багато стимулів, що спонукають підлітків до самовиховання, містять в собі здорові дискусії на моральні теми і критика в учнівському колективі, принципова оцінка недоліків у поведінці та характері окремих школярів.
У цілому можна відзначити, що психологічні механізми впливу цих чинників на стимулювання учнів до самовиховання полягають у тому, що вони збуджують у них переживання внутрішніх протиріч між досягнутим і необхідним рівнем особистісного розвитку і викликають потребу в роботі над своїм самовдосконаленням. Така потреба періодично з'являється у кожного підлітка і старшого школяра, і, щоб вона не згасала, вчителям і класним керівникам необхідно звертати спеціальну увагу на організацію самовиховання.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування особистості в колективі за творчою спадщиною А.С.Макаренка
Фольклорні свята як засіб прилучення молодших школярів до народної культури
Розвиток зв'язного мовлення
Використання методу переконання у національному вихованні
Вплив народних рухливих ігор на формування фізичних та моральних якостей