Сторінка
9
У залежності від отриманих результатів по узагальненню даних ревізій і перевірок оцінюється ситуація, що сформувалась в економіці стосовно збереження державної власності на підприємствах, відомствах, установах, використання ними бюджетних фондів та розробляється стратегія усунення основних причин, які сприяють порушенню прийнятого державою законодавства.
Основними критеріями відбору стратегічних напрямків діяльності ДКРС повинні стати показники ефективності усунення причин, що призводять до порушень чинного законодавства з питань збереження державної власності, бюджетних коштів та їх використання. Це передбачає необхідність розрахунків економічної ефективності від усунення основних недоліків у роботі контрольованих об’єктів . Такі розрахунки доцільно здійснювати з позиції держави, ДКРС та виробничо – господарських об’єктів . Зіставлення результатів, які можуть бути отримані від усунення виявлених недоліків в роботі підприємств, відомств, причин, що призводять до їх існування, до витрат на здійснення ревізій і перевірок та удосконалення чинного законодавства або інших заходів, спрямованих на ліквідацію недоліків, дає можливість оцінити ефективність роботи ДКРС або її підрозділів, визначити можливості підвищення ефективності роботи контрольованих об’єктів і функціонування економіки в цілому.
Ефективність ДКРС значною мірою визначається повнотою використання результатів ревізій і перевірок в удосконаленні нормативної бази, чинного законодавства з питань збереження державної власності та коштів. З цих позицій важливою функцією ДКРС є формування інформації за результатами ревізій і перевірок та доведення її до відповідних інстанцій.
Основним джерелом підвищення ефективності діяльності ДКРС є більш повне використання її інформаційної бази даних про результати ревізій і перевірок, доведення її до органів виконавчої і законодавчої влади, безпосередніх об’єктів, на яких здійснені ревізії та перевірки.
Формування стратегії заниження витрат на здійснення ревізій і перевірок структурними КРУ в умовах перехідної економіки України має ряд особливостей, на які потрібно звернути увагу, а саме :
1) Розвиток ринкових відносин в умовах недосконалої законодавчої системи викликає зростання злочинності економічного характеру. Зростають і витрати, які несе держава в результаті нераціонального використання бюджетних коштів, розкрадання державного майна. В таких умовах скорочення витрат на здійснення ревізій і перевірок структурами ДКРС може нанести непоправну шкоду державі, а отже, на перший погляд може вважатись нераціональним. Вирішення такого завдання в сучасних умовах повинно здійснюватись в напрямах впровадження прогресивних методів і технології ревізій і перевірок. При цьому затрати на використання сучасної технології контролю за діяльністю виробничо – господарських структур та інших об’єктів повинні компенсуватися результатами, тобто ефектом, який отримує держава від наслідків їхньої діяльності. Таким чином, основу для вибору стратегічних напрямів розвитку структури ДКРС мають становити економічні критерії, які характеризують ефективність зіставлення можливих результатів та затрат на їх досягнення. Основними джерелами підвищення ефективності роботи структур ДКРС слід вважати результати, що характеризують зниження витрат держави на рівні національної економіки, економіки регіонів та на окремих виробничо – господарських об’єктах. Затрати на здійснення заходів щодо зниження втрат держави за рахунок удосконалення роботи ДКРС повинні розраховуватися на відповідних досягнутим результатам рівнях.
2) Ліквідація причин, що призвели до відхилень чинного законодавства з питань збереження державної власності та бюджетних коштів, потребує додаткового дослідження в напрямках оцінки їх розповсюдженості та значимості для національної економіки. Найбільш масові причини порушень чинного законодавства з досліджуваних питань, як показує досвід, пов’язані з недосконалістю законодавчої бази.
3) Посилення економічних функцій і діяльності ДКРС, які носять профілактичний, запобіжний характер та сприяють підвищенню ефективності функціонування самої структури і національної економіки в цілому, пов’язане не тільки з високим ризиком, але й потребує висококваліфікованих кадрів, здатних передбачати та прогнозувати можливі втрати в результаті певних змін у системі оподаткування, інших аспектах чинного законодавства, яке береться за основу ревізій і перевірок. Тому важливим чинником підвищення ефективності роботи ДКРС є підбір висококваліфікованих фахівців та їх стимулювання на вагомі результати у роботі, удосконалення технології здійснення ревізій та перевірок. Отже, потрібно розробити таку систему стимулювання працівників ДКРС, яка б відповідала реальній економічній ситуації в країні та її можливостям задовольняти потреби працівників і спонукала їх до ефективної і творчої роботи. Слід відзначити, що в Законі України “Про державну контрольно – ревізійну службу в Україні” питання, пов’язані з оплатою праці фахівців, їх стимулюванням на підвищення результативності роботи, сумлінне і творче ставлення до праці взагалі не розглянуто і не зафіксовано. Отже, вирішення таких питань набуває особливої актуальності в сучасних умовах.
4) враховуючи, що об’єкти ревізій і перевірок ДКРС мають суттєві галузеві, технологічні, правові та інші відмінності, забезпечення ефективності контрольних операцій потребує розгалуженої системи контролю та наявності фахівців різного профілю. Тому в окремих випадках структурам і підрозділам ДКРС доцільно залучати спеціалістів інших організацій, здатних якісно здійснювати перевірку або контроль конкретного господарського об’єкту або установи. При цьому основні завдання та інструкції щодо здійснення таких робіт повинна надавати ДКРС. У законі, що визначає основні повноваження, функції ДКРС України, такі питання висвітлено не досить повно. На наш погляд, доцільно більш конкретно визначити права органів ДКРС стосовно залучення консалтингових фірм для здійснення перевірок і ревізій в організаціях з найбільш масовими порушеннями чинного законодавства з питань збереження державної власності, правильності ведення бухгалтерського обліку, звітності. В умовах, коли спостерігаються процеси зростання кількості порушень економічного характеру з боку господарських об’єктів і, в першу чергу, недержавного сектору економіки, вирішення таких питань можна вважати одним із чинників підвищення ефективності роботи ДКРС.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Операції по доходам загального і спеціального фонду місцевих бюджетів
Облік власного капіталу
Сутність і структура фінансового ринку
Планування та прогнозування фінансово - економічних показників діяльності підприємства
Планування видатків за окремими статтями (підстаттями, елементами видатків) кошторису