Сторінка
5
Згідно Бюджетного кодексу України розділяють наступні стадії бюджетного процесу:
1. складання проекту бюджету;
2. розгляд бюджету;
3. затвердження бюджету;
4. підготовка до розгляду та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішень, щодо нього;
На всіх стадіях бюджетного процесу здійснюється фінансовий контроль і аудит. У бюджетному процесі значну роль відіграє бюджетне планування, складання проекту бюджету, його розгляд та затвердження, оскільки від правильного визначення планових показників бюджету залежить також і якість його виконання.
Під виконанням бюджетів слід розуміти забезпечення своєчасного і повного надходження запланованих доходів у цілому і за кожним джерелом, а також своєчасного, і безперервного фінансування передбачених бюджетами заходів.
Участь у виконанні бюджетів беруть підприємства, організації та установи усіх форм власності, а також громадяни, які пов'язані з доходами і видатками бюджетів. Оскільки державний бюджет України є законом, міністерства, відомства, органи місцевого самоврядування, органи виконавчої влади, суб'єкти господарювання та громадяни повинні в обов'язковому порядку виконувати зобов'язання перед бюджетом.
Чинним законодавством передбачено, що податки, збори та інші обов'язкові платежі зараховуються до бюджетів повністю, незалежно від їхнього цільового призначення.
Усі розташовані на території України суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності і підпорядкування, які сплачують податки, збори та інші обов'язкові платежі до бюджету, можуть фінансуватися з бюджету та одержувати дотації, субсидії відповідно до програм економічного та соціального розвитку.
Платежі, утримані з суб'єктів підприємницької діяльності, перераховуються до бюджету в першочерговому і обов'язковому порядку. Вилучення коштів підприємств та інших юридичних осіб і зарахування їх до бюджету понад передбачені законами обсяги податків, зборів та інших обов'язкових платежів допускаються лише за рішенням суду або арбітражного суду.
Усі платники податків, зборів та інших обов'язкових платежів зобов'язані самостійно визначати суми податків, своєчасно і в повному обсязі сплачувати їх до бюджету. У разі порушень чинного податкового законодавства платники податку притягаються до відповідальності.
Бюджетні установи фінансуються згідно з кошторисами доходів і видатків. Керівники цих установ зобов'язані використовувати бюджетні кошти раціонально, економко, ефективно, не допускати перевитрат коштів, забезпечувати їхнє цільове використання.
Усі суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності га підпорядкування, зобов'язані надавати необхідну інформацію фінансовим органам та іншим органам оперативного управління фінансами на їх вимогу.
Громадяни України, а також інші офіційні особи, зобов'язані сплачувати до бюджетів встановлені законами податки і збори та інші обов'язкові платежі і мають право одержувати за рахунок коштів бюджетів виплати, передбачені чинним законодавством.
Результати виконання бюджету дуже часто тією чи іншою мірою різняться від тих цілей і завдань, якими керувалися при його складанні і затвердженні. В окремих випадках такі розбіжності, хоча вони й не були заплановані, можна визнати корисними. Однак, як правило, одержання результатів, відмінних від запланованих, означає, що бюджетна політика, покладена в основу затвердженого бюджету, не проводилась, не було й дієвого контролю за її здійсненням.
Якщо розбіжність результатів із запланованими виявиться суттєвою, це може не тільки завадити досягненню стабілізації в економіці регіону, а й внести в господарське життя численні викривлення, які треба буде виправляти протягом наступного фінансового року чи навіть кількох років.
Звідси випливає необхідність дотримання бюджетної політики і суворого її виконання, відхилення при цьому повинні розглядатись як індикатори збоїв як у функціонуванні економіки в цілому, так і в самому бюджетному процесі, зокрема в заключній його стадії – виконанні бюджету.
Виконання бюджету – це здійснення комплексу заходів із забезпечення повного і своєчасного виконання плану доходів і витрат. При цьому виконання дохідної частини бюджету означає надходження не тільки загальної суми передбачених коштів, а й по кожному джерелу. Виконання плану по видатках означає фінансування усіх запланованих заходів і установ, економне й ефективне використання бюджетних ресурсів.
Україна вибрала шлях до формування правового економічного суспільства з розвинутою ринковою економікою з метою захисту і задоволення національних інтересів кожного свого громадянина. Досягнення зазначеної мети припускає розробку і реалізацію прогресивної економічної політики, а також створення ефективного механізму управління економікою. Одним з напрямків цього механізму є управління формуванням місцевих бюджетів.
Що стосується організації виконання місцевих бюджетів Бюджетним кодексом України затверджене наступне виконання місцевих бюджетів.
Згідно Бюджетного Кодексу України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Державного бюджету України. Міністерство фінансів України здійснює загальну організацію та управління виконанням Державного Бюджету України, координує діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Державний бюджет України виконується за розписом, який затверджується Міністром фінансів України відповідно до бюджетних призначень у місячний термін після набрання чинності Закону про Державний бюджет України. До затвердження розпису Міністром фінансів затверджується тимчасовий розпис на відповідний період.
Примірник затвердженого бюджетного розпису передається до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету з подальшим інформуванням про подальші внесені до нього зміни.
Міністр фінансів України протягом бюджетного періоду забезпечує відповідність розпису Державного Бюджету України вставленим бюджетним призначенням.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Сутність та значення державного бюджету
Світові валютно-фінансові системи та їх еволюція
Організаційно-правове забезпечення фінансової політики
Оцінка рівня ризику діяльності на основі зон ризику, оцінка ризику діяльності через імовірнісні характеристики, оцінка ризику (рейтинг) діяльності комерційного банку, обґрунтування підприємницьких рішень на основі оцінки границь фінансової стійкості під
Санація балансу. Зменшення статутного фонду підприємства