Сторінка
4

Бюджетний розпис як основа виконання бюджетів

Місцеві бюджети є важливим інструментом макроекономічного регулювання, за їхньою допомогою перерозподі­ляється приблизно 1/6 виробленого валового внутрішнього продукту України. [55:с.37. ]

Через місцеві бюджети проходить перерозподіл ВВП між різними сферами діяльності та соціальними групами населення. Місцеві бюджети як інструмент регулювання економіки характеризу­ються досить широкою сферою впливу (через їхній всеохоплюючий характер), високою дієвістю та гнучкістю, яка, до речі, притаманна всім бюджетним важелям.

Місцеві бюджети сприяють досягненню пропорційності у розвитку територій, є одним із інструментів міжтериторіального перерозподілу виробленого валового внутрішнього продукту та здійснення фінансового вирівнювання. На практиці ця функція місцевих бюджетів реалізується через дифе­ренціацію нормативів відрахувань від регулюючих доходів, що надходять до бюджетів різних адміністративно-територіальних утворень в Україні, а також за допомогою надання бюджетних трансфертів (дотацій та субвенцій) з державного бюджету України. У процесі бюджетного регулювання проводиться вирів­нювання бюджетної забезпеченості територій і поступове усу­нення відмінностей соціально-економічного розвитку.

Фінансування більшості державних видатків, насампе­ред соціального спрямування, здійснюється з місцевих бюд­жетів. Передусім, це стосується виплат із соціального захисту та соціального забезпечення населення, утримання закладів соціально-культурної сфери, видатків на розвиток місцевого господарства. [31:с.12. ]

Фінансову основу місцевого самоврядування, згідно з чинним законодавством, становлять доходи місцевих бюджетів, та інші кошти. За умов, коли можливості місцевих властей із форму­вання позабюджетних фондів обмежені, а фондовий ринок знаходиться лише на стадії становлення (як і практика випус­ку та розміщення муніципальних позичок) місцеві бюджети, здебільшого, стали єдиним джерелом коштів для вирішення місцевих проблем. Самостійність місцевих бюджетів забезпечується наданням власних і закріплених за ними на стабіль­ній основі загальнодержавних доходів, а також правом, яке надане органам місцевого самоврядування, самостійно визна­чати напрямки використання коштів.

Місцеві бюджети стають головним інструментом реалі­зації регіональної політики та вирішення таких важливих зав­дань, як структурна перебудова економіки, вирівнювання еко­номічного розвитку регіонів та ефективності територіального поділу праці, розвиток місцевого господарства, здійснення житлового будівництва, благоустрій міст, проведення приро­доохоронних заходів тощо. Місцеві бюджети відображають по­літику органів місцевого самоврядування, є основним інстру­ментом її реалізації. Місцеві власті самостійно визначають пріоритети у своїй діяльності, ставлять цілі та завдання, втілення яких забезпечується за допомогою бюджетних коштів.

Місцеві бюджети можна розглядати як основний фінан­совий план розвитку територіальних громад, районів та облас­тей України. На формування місце­вих бюджетів впливає рівень доходів населення, яке також є платником податків. Вагомість цього джерела доходів зростає в умовах розвитку підприємницької діяльності громадян. Ви­даткова частина місцевих бюджетів віддзеркалює стан місцево­го житлового, комунального господарств, визначає напрямки витрачання мобілізованих до бюджету коштів. Місцевий бюд­жет є планом формування фінансових ресурсів визначеної те­риторії, необхідних для забезпечення функцій і повноважень місцевого самоврядування та їхнього використання з метою задоволення різних економічних і соціальних потреб.

Отже, місцевий бюджет найяскравіше втілює політику органів місцевого самоврядування, є фінансовим планом розвитку певної території, в якому відображаються найважливіші завдання місцевих властей та очікувані результати діяльності.

На даний час в Україні відбулося багато позитивних зрушень щодо визнання об'єктивної необхідності становлення реального са­моврядування як права та здатності територіальних громад са­мостійно вирішувати питання місцевого значення. Хоча дехто з громадян, навіть урядовців і народних депутатів, місцеве са­моврядування ще сприймають як додаток до державної влади. Це є підтвердженням того, як глибоко вкорінилися у суспіль­стві колишні радянські стереотипи громадського мислення.

Виняткова важливість проблем фінансової самостійності місцевих властей спонукає багатьох вчених вивчати ці питання, теоретично обґрунтовувати дефініції, визначати доцільні межі фінансової незалежності, розробляти конкретні механіз­ми практичного втілення цього принципу.

Бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів (Див.рис.1.).

Місцевими бюджетами визнаються бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування визнаються бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань.

Зведений бюджет є сукупністю показників бюджетів, що використовуються для аналізу і прогнозування економічного і соціального розвитку держави. Зведений бюджет України включає показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим та зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя. Зведений бюджет області включає показники обласного бюджету, зведених бюджетів районів і бюджетів міст обласного значення цієї області. Зведений бюджет району включає показники районних бюджетів, бюджетів міст районного значення, селищних та сільських бюджетів цього району. Зведений бюджет міста з районним поділом включає показники міського бюджету та бюджетів районів, що входять до його складу. У разі, коли місту або району у місті адміністративно підпорядковані інші міста, селища чи села, зведений бюджет міста або району в місті включає показники бюджетів цих міст, селищ та сіл.

Рис. 1. Склад бюджетної системи України

Бюджетний процес – це регламентована нормами правова діяльність пов’язана із складанням, розглядом затвердженням бюджетів, їх виконанням і контролем за їх виконанням, розглядом звітів про виконання бюджетів, що складають Бюджетну систему України.

Він складається з двох частин:

Ø бюджетне планування;

Ø виконання бюджету.

Бюджет є основним інструментом державного регулювання соціально-економічних процесів у ринкових умовах.

Від початку складання бюджетів до затвердження звітів про їхнє виконання – весь бюджетний процес – проходить під контролем Верховної Ради України та місцевих органів влади. Це дисциплінує роботу всіх органів управління, пов’язаних з бюджетним процесом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: