Сторінка
3
Для занять з мови в основному добирається така тематика, яка може зацікавити учнів. Наприклад, висвітлюються такі теми, як: визначення сутності людини, її місце в сім'ї, у мистецтві, у суспільстві взагалі. Велика увага приділяється темам Батьківщини, рідної мови та ін.
Важливе значення для розвитку мовлення учнів українською мовою в умовах діаспори мають і позалінгвістичні фактори, на які вказував професор Ю.Жлуктенко у своїй монографії "Українська мова на лінгвістичній карті Канади". Окрім кількісного показника, до впливових факторів автор відносить компактність заселення емігрантів, їх соціально-політичне становище, тривалість проживання на одній і тій же території, культурно-освітній рівень батьків. Не менш впливовим фактором є наявність рідною мовою преси, літератури, наявність різних навчальних закладів з викладанням рідною мовою, кіно, радіо, телепередач [5].
Все це потребує великої цілеспрямованої праці з боку Міністерства освіти, зокрема у плані підготовки вчителів-словесників, які б ураховували всі зазначені фактори, навчилися перемагати перешкоди на шляху оволодіння українською мовою, нормами літературного мовлення. Із цією метою особлива увага приділяється підготовці та перепідготовці вчителів української мови. Так учителів початкових класів готує Ліпканський педагогічний коледж, в якому здобувають освіту й вихователі українських дитячих садків. Учителів старших класів готують у Бельцівському державному університеті.
Значну допомогу у справі підготовки й перепідготовки вчителів української мови та літератури надає Україна. За останні роки в Україні підготовлено біля 120 вчителів-словесників. Крім того, в Україні на курсах підвищення кваліфікації щорічно проходить підготовку 25 учителів української мови. Слід підкреслити, що велика титанічна праця вчителів української мови у Молдові підтримується й заохочується Міністерством освіти, яке виступає гарантом упровадження української мови у школах різних рівнів освіти. Велика увага, необхідна для ефективного запровадження нового куррікулуму, приділяється методичній підготовці, підручникам та посібникам, новим підходам до оцінювання знань і методів навчання. Перед учителем стоїть відповідальне завдання – створити умови для ефективного навчання й саморозвитку учня, який з об'єкта виховання та навчання стає рівноправним партнером, завдяки максимальній розумовій активності під час навчального процесу отримує ґрунтовні знання.
Таким чином, процес навчання української мови у діаспорі будується на основі загальних дидактичних принципів, які в умовах Молдови дещо переосмислюються, набувають нового змісту.
Теоретичні засади служать базою для розробки специфічної методики навчання української мови в умовах діаспори. Така методика має транспозиційно-корекційний характер. Лінгводидактичні основи цієї методики зорієнтовані на засвоєння лінгвістичних та етнокультурних знань, і на їх основі планується формування комунікативних умінь і навичок учнів.
Література:
1. 1 .Слабошпицький М., Україна і діаспора, Хроніка, 2000р,вип., 31, 32.
2. Нікітчєнко А.І., Лінгводидактичні умови навчання української мови в загальноосвітніх закладах Республіки Молдови. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук, К. 2004р.
3. Ажнюк Б.М. Національна ідентичність і мова в українській діаспорі, ж. "Сучасність", №3, 1999.
4. .Кононенко П.П., Кононенко Т.П., Феномен української мови. – К. Наша думка і культура, К., 1999, 100 с.
5. Б.Жлуктенко Ю., Українська мова на лінгвістичній карті Канади, К. Наукова думка, 1990.
Інші реферати на тему «Українознавство»:
Роль інноваційного українознавства в архітектоніці українського суспільства
Нові технології управління у вищих навчальних закладах
Соціально-професійний статус номенклатури науково-методологічних установ Наркомосу (1922 – 1930 рр.)
Могила Петро – визначна історична постать України
Становлення радикально-націоналістичного напрямку української політичної думки