Сторінка
3
Також Петро Кононенко накреслив редакційну політику щодо дослідження концептуальних засад українознавства як цілісної та інтегративної системи наукових знань і навчальної дисципліни: "Журнал "Українознавство" є спадкоємцем не тільки однойменного вісника 90-х років XX ст., а й ЛНВ Наукового товариства імені Шевченка 90-х років XIX ст.: відповідно до предмета дослідження – Україна, світове українство, українознавство у їхній часопросторовій ґенезі – він буде відбивати не лише синтез українознавчих наук у їхній універсальній цілісності та системності, а й українознавчі сфери буття та життєтворчості. Це означає, що будуть друкуватися матеріали фундаментальних досліджень і гіпотези, версії, полемічні трактати; напрацювання у сферах джерелознавства й археології, найхарактерніші набутки літератури і мистецтва; напрями практичного втілення українознавства в заклади виховання й освіти; плани, наслідки роботи вітчизняних і зарубіжних українознавчих центрів. Разом з цим наголосимо: розширення меж українознавчих публікацій – це веління часу, але й воно не стільки мета, скільки засіб, один із шляхів до головної мети. Та мета – новий якісний рівень українознавства у всіх його сутностях і формах. З огляду на це особлива увага буде приділятися розробці історико-теоретичних, методологічних проблем . Маємо відштовхуватися від вимог XXI століття: науці – науковий метод. У світлі цієї вимоги маємо дослідити й висвітлити історію українознавства: у її корінні; вітчизняних і зарубіжних джерелах; у характерних рисах етапів і шкіл; бодай у найяскравіших постатях світочів українознавства – і на цій основі скристалізувати найголовніші принципи подальшого розвитку науки. Цілком зрозуміло, що найпершою вимогою тут буде збір та аналіз джерел і документів" [3, 8].
У вітчизняній академічній і освітянській науці впродовж довгого часу дискутується проблема місця українознавства в системі наукових і навчальних дисциплін. Ми вважаємо, що серед важливих проблем, які потрібно вирішити українознавству, чи не найактуальнішими постають питання сенсу, характеру, принципів його взаємодії з галузевими науками та навчальними дисциплінами. Як головний редактор, П. Кононенко так розуміє вирішення цієї проблеми: "Потрібні кооперація й координація зусиль фахівців, науково-системний метод і вивчення, й аналізу, й інтерпретації. А для нас – розуміння: українознавство не претендує ні на замінника, ні на дублера історії, мовознавства, природознавства, культурології, філософії, психології, релігієзнавства, політології тощо. Воно – синтез та інтегратор досліджень і відкриттів усіх наук, котрі займаються Україною й світовим українством, як і його мета – дати цілісний образ України в усіх гранях та часопросторових вимірах її буття й перспектив. Тому журнал публікуватиме дослідження, що розкриватимуть не сутності й проблеми фольклору, етнології, мовознавства, літературознавства, мистецтва й культурознавства . як окремих наук і чинників буття та поступу, зокрема в проблемах їхнього внутрішнього розвитку, а роль фольклору, етнології й етнографії, мови, культури . як форм українознавства [3, 9].
І підсумовуючи, головний редактор наголошує: "З якомога повнішої системи окремих фактів, подій, історичних особистостей давньої і сучасної історії, на засадах аналізу причин і наслідків важливих тенденцій розвитку суспільства, нації, держави, мови, культури, політичної і правової системи, характеру й наслідків взаємодії людини, роду, етносу і природи, суспільства, людини й мови, цивілізації і культури, внутрішніх і міжнародних інтересів, самосвідомості, ментальності, психіки, долі й історичної місії створити цілісний образ Українського світу, щоб, пізнавши його, творити в світлі найгуманістичніших ідеалів, – таке завдання українознавства" [3, 9].
За чотири роки свого існування журнал "Українознавство" завжди намагався бути послідовним прихильником розбудови Української Самостійної Соборної Держави та Української Національної Ідеї. Як головний редактор, так і кожен автор публікацій, спільними зусиллями намагалися пробудити політичну, бізнесову, інтелектуальну еліту й простих пересічних українців до активної співпраці на благо України і її громадян. Кожне число часопису сіяло зерна Мудрості й Наснаги, Віри й Любові, Мужності й Завзяття, Сміливості й Толерантності. І врешті-решт ці зернятка пустили паростки Надії. І саме ця Надія на побудову в Україні вільної, заможної, цивілізованої і правової держави підштовхнула всіх свідомих громадян нашої країни до протестних акцій щодо злочинної, корумпованої, збанкрутілої й малоросійської влади.
Отже, я переконаний що журнал "Українознавство" своєю громадянською позицією, своїми публікаціями статей, своїм існуванням сприяв формуванню в суспільстві тієї критичної маси, яка не тільки розпочала Помаранчеву революцію, а й довела її до переможного завершення. Все це дало повне право головному редактору журналу "Українознавство" Петрові Кононенку у своїй статті "Оранжево-сонячна революція" так сказати про творців Помаранчевої революції: "Зрештою, і це основне, мільйони реально-міфологічних Антеїв, які були голосом Землі і народу: "Разом нас багато – нас не подолати!" Зрештою – мільйонів тих, що усвідомили: щоб стати європейцями – насамперед необхідно стати українцями – духом і діяннями! Традиціями і новотворчістю, гордістю за верховенство закону, Конституції. . Астрономи повідомили, що під час виборів в Україні на небі появилася незвичайно сяйлива, загадково-пророча комета. Світова преса сповістила, що на Землі засяяла сонячна планета – Україна. Розпочався новий етап розвитку світової історії. Розпочався у Києві" [4, 12].
Інші реферати на тему «Українознавство»:
Повітря з синього і золотого скла (неокласик Микола Зеров)
Творча спадщина Івана Сікорського: проблеми і перспективи в сучасному українознавчому контексті
Повернення діячів еміграції як чинник піднесення науковості українознавства (середина 1920-х – початок 1930-х рр.)
Нові технології управління у вищих навчальних закладах
Проблема сугестивної адекватності у мові сучасних ЗМІ