Сторінка
2
По-друге, перетворення держави в антропоцентричну систему через оновлення Конституції України вимагає підготовки узгодженого здійснення цілого комплексу реформ, який передбачає не лише трансформацію системи публічної влади, а й реформу бюджетної системи, освіти, охорони здоров'я, житлово-комунального господарства, пенсійного забезпечення, судову реформу тощо.
По-третє, реалізація зазначених вище завдань потребує затвердження на загальнодержавному рівні концептуальних засад реформи публічної адміністрації, які б мали політичну підтримку основних суб'єктів політичного життя України. Доцільність проведення подальших перманентних дискусій щодо шляхів реформування ТОВ вичерпала себе. Проекти подібних документів у 2005 – 2006 роках, які були напрацьовані і навіть обговорювались на загальнодержавному рівні, потребують конкретизації з точки зору їх практичного впровадження.
В першу чергу це стосується проекту Концепції реформування публічної адміністрації в Україні, яка була поставлена в порядок денний засідання Національної ради з питань державного управління та місцевого самоврядування при Президентові України. Аналогічними по значенню та спрямованістю документами були проект Національної стратегії реформування місцевих органів виконавчої влади та системи місцевого самоврядування, Програма реформування місцевого самоврядування. На жаль, в Україні склалася негативна традиція втрати інституціональної пам’яті. Є ризик того, що напрацьовані проекти документів в черговий раз «кануть в Лету». Отже необхідно визначити концептуальні засади ТОВ з врахуванням вже напрацьованих концептуальних документів, зокрема тих, що останнім часом розроблені робочими групами Міністерства регіонального розвитку та будівництва України. До них належать: Концепція державної регіональної політики, Концепція реформи місцевого самоврядування, Концепція реформи адміністративно-територіального устрою України тощо.
Вдосконалення концептуального бачення ТОВ та місцевого самоврядування має бути орієнтовано на поетапний характер реформування, європейські стандарти та принципи побудови ефективної системи врядування (так званого «доброго врядування»). Всі попередні проекти реформування публічної адміністрації в Україні зводилися фактично до ревізії окремих положень чинної Конституції, за відсутності розробленої та затвердженої, а головне зрозумілої для урядовців та громадян концепції змін. Як наслідок, розроблені народними депутатами України зміни до Конституції Україні (зокрема законопроект 3207-1) не було прийнято, процес формування ефективної та відповідальної влади в регіонах та громадах так і не розпочався.
Такі вихідні концептуальні позиції стали базовою основою для формулювання пропозицій робочої групи НКР стосовно оновлення Конституції в частині ТОВ та місцевого самоврядування. Ці пропозиції були узгоджено з представниками органів місцевого самоврядування, їх асоціаціями та експертами (далі – узгоджений проект конституційних змін). Узгоджені пропозиції містять два варіанти побудови ТОВ та системи публічної влади субнаціонального рівня (системи місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування):
Перший варіант. В Конституції визначається система місцевих органів виконавчої влади, їх провідної ланки – місцевих державних адміністрацій, які функціонують на рівні Автономної Республіки Крим, областей, районів, у містах із спеціальним статусом. Місцеве самоврядування в особі його органів функціонує на рівні громад, областей, у містах із спеціальним статусом.
Другий варіант. В Конституції визначається система місцевих органів виконавчої влади, їх провідної ланки – місцевих державних адміністрацій, які функціонують на рівні областей, у містах із спеціальним статусом. При цьому допускається можливість створення представництв обласних державних адміністрацій (для виконання контрольно-наглядових функцій) у районах. Місцеве самоврядування в особі його органів функціонує на рівні громад, районів, областей, у містах із спеціальним статусом.
Узгоджений варіант конституційних змін пізніше було перероблено робочою групою НКР (далі – кінцевий варіант проекту конституційних змін) у частині пропозицій щодо взаємодії та співвідношення повноважень системи місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. У цій системі місцеві органи виконавчої влади представляють собою структури префекторального типу. Інші позиції цього розділу Конституції не зазнали змін. Було заплановано розглянути цей варіант на засіданні НКР, яке не відбулось.
1 2
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Покращання законодавства та національної політики муніципального врядування з залученням громад
Глобалізація як фактор культурно-економічної регіоналізації
Інформаційна взаємодія суб'єктів місцевого та регіонального розвитку: методологічний аспект
Система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців органів місцевого самоврядування та роль асоціацій органів місцевого самоврядування у її вдосконаленні
Проекти основних концептуальних документів та законодавчих актів з питань місцевого та регіонального розвитку