Сторінка
2
У Блоці Людмили Супрун – УРА пріоритетним напрямом називають реформування системи самоврядування, що пов'язують із потребою розширення власних можливостей на місцях. Керівник виборчого об'єднання ставить перед соратниками благородне завдання "вирішити багато проблем…, що стосуються розвитку місцевого самоврядування", наголошуючи, що "прийняття змін до Конституції не дало бажаних результатів територіальним громадам. Навпаки, тиск на територіальні громади тільки посилився. Вони залишилися абсолютно без грошей і з повноваженнями, які не можуть виконати. Тому що всі кошти повністю централізовані в Державному бюджеті, в центральних органах влади. Це призвело до одного – місцеве самоврядування стає дедалі залежнішим від центральної влади, ніж раніше". "Наша з вами політична позиція, – переконує вона однодумців, – це посилення ролі територіальних громад, бо нині Народно-демократична партія присутня саме там. І ми повинні ставити питання про те, щоб внести зміни в законодавство про вибори до місцевих органів самоврядування. Щоб була відображена позиція територіальних громад – там, де ми з вами можемо отримати найбільшу перевагу. Це, до речі, відповідатиме і Європейській хартії місцевого самоврядування".
Таким чином, Блок Людмили Супрун – Український регіональний актив виходить із тези, що "подолати гостру політичну кризу можна лише радикально оновивши владу". Кандидати від Блоку наполягають на "кардинальній реформі місцевого самоврядування з метою перерозподілу державного бюджету на користь місцевих громад" (60% податків, зібраних на території громади, мають залишитись у її розпорядженні) та виступають за "закріплення за органами місцевого самоврядування права встановлення й розпорядження рядом найважливіших місцевих податків". Для того щоб "народ України отримав можливість не тільки обирати, а й контролювати владу", члени блоку вважають за доцільне "створення прозорого та діючого механізму відкликання народних депутатів".
Програма Блоку Литвина пропонує „максимальне скорочення державного апарату управління та витрат на його утримання з посиленням повноважень органів місцевого самоврядування” та „реформування міжбюджетних відносин: 70% податку залишається на місцях, 30% – надходжень до центру”. А на перших порах "передати у власність територіальних громад об'єкти комунальної власності, що перебувають в обласному підпорядкуванні, а саме: водоканали, газомережі, електромережі, теплоцентралі, а також майно та землі військових містечок, які звільнені або будуть звільнятися військовими частинами, для вирішення соціальних питань та будівництва житла для військовослужбовців, військових пенсіонерів, ветеранів, працівників бюджетної сфери".
Другу групу, яка вважає необхідним не тільки фінансово зміцнити самоврядування, але й реформувати виконавчу владу на місцях, представляють Соціалістична партія України, Комуністична партія України, Блок Юлії Тимошенко, "Наша Україна – Народна самооборона", Партія зелених України.
У виборчій програмі Блоку "Наша Україна – Народна самооборона" в якості однієї з стратегічних цілей вказано: „Створити підзвітну громадянам правову державу”. А для реалізації цієї мети Блок зобов’язується зробити таке: „Забезпечимо фінансову самодостатність територіальних громад; Законодавчо закріпимо підзвітність органів державної влади і місцевого самоврядування; Забезпечимо суспільну експертизу і публічну оцінку виконання партіями передвиборних зобов’язань”. Блок НУНС постійно демонструє готовність до реформування самоврядування та виконавчої влади на місцевому рівні. Свого часу в уряді працював навіть віце-прем'єр з питань адміністративно-територіальної реформи, але невдовзі цю посаду було скасовано. За Угодою про об'єднану опозицію у Верховній Раді України V скликання від 24 лютого 2007 року фракції "Нашої України" та Блоку Юлії Тимошенко взяли на себе зобов'язання "здійснити реформу публічної адміністрації на підставі нової Конституції України, відповідно до якої мають бути ліквідовані районні державні адміністрації, а повноваження обласних державних адміністрацій мають бути зведені до виконання таких функцій: забезпечення виконання та контролю за дотриманням Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади; контролю за додержанням прав і свобод громадян; координації діяльності регіональних представництв (які належить створити) центральних органів виконавчої влади".
Виборча програма Блоку Юлії Тимошенко наголошує на необхідності „розширення прав місцевого самоврядування, встановлення контролю над владою” і переконує, що "конституційний прорив" можливий зокрема у частині передання самоврядуванню виконавчих функцій, але для цього радам слід передати і відповідні кошти. Лише самоврядування може стати запорукою від сповзання України до авторитаризму. В згадуваній вище угоді передбачалося, що "адміністративно-територіальні одиниці будуть розподілені на три рівні – регіон, район, громада" (отже, не тільки обласні державні адміністрації, а й обласні ради зазнають суттєвих пертурбацій), але водночас чільники Блоку категорично відкидають ідею введення федерального територіального устрою. Як стверджує Й. Вінський, "федералізація призведе до появи 25–27 "президентів", які рватимуть країну на шматки. Прихильники федералізму не стільки прагнуть реалізувати місцеві особливості, скільки мати окремі вотчини, в яких можна було б безконтрольно грабувати державу. Здоровою альтернативою федералізації я вважаю передачу реальних повноважень на низовий рівень, рівень громад. Федералізація – це шлях в нікуди, він не вирішує жодних питань, він так само віддаляє владу від людей, він так само обмежує права громад базового рівня".
Із Комуністичною партією України повторюватися зайве – "Вся влада радам!" і поготів (щоправда, за визнання всіх форм власності!). А от коли це станеться, залежить від поглядів і намірів тих, із ким комуністи утворюють проурядову коаліцію.
Категорично наполягає на "децентралізації влади України, проведенні адміністративно-територіальної реформи, скороченні зайвих бюрократичних управлінських ланок, встановленні справжнього місцевого самоврядування" Партія зелених України, стверджуючи цілком справедливо, що "уся розбудова влади повинна йти знизу догори і слугувати людині".
ПЗУ виступає також за розширення діалогу держави з громадянами, за ширшу участь суспільства в розв'язанні всіх питань розвитку країни. Вона підтримує і "розвиток прямої демократії шляхом широкого проведення референдумів на локальному, регіональному та загальнонаціональному рівні при вирішенні нагальних проблем суспільства".
Третю групу позицій щодо самоврядування, які стосуються різних форм регіоналізації влади, обстоюють Прогресивна соціалістична партія України Наталії Вітренко та Партія регіонів.
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Реформа системи управління в органах місцевого самоврядування
Система підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації службовців органів місцевого самоврядування та роль асоціацій органів місцевого самоврядування у її вдосконаленні
Партії і місцеве самоврядування
Науково-освітні та кадрові аспекти муніципального і регіонального розвитку
Реформування державної служби та служби в органах місцевого самоврядування