Сторінка
4
Фактично, належне впровадження концепції ЦУ вимагає 2-3 роки залежно від розміру організації та стилю керівництва, що використовувався раніше. Вивчення такого впровадження ніколи не можна вважати достатніми – нам потрібна зміна підходів (духу), тому ЦУ представляє собою ідеальний приклад конкретної „зміни управління”.
Досвід концепції ЦУ показує, що спочатку більшість керівників, запрошених встановити цілі, охоплює ентузіазм і вони встановлюють занадто амбіційні цілі. Тому ми рекомендуємо обережний підхід до одночасного запровадження систем оцінки та (або) заохочень, пов’язаних з досягненням цілей. Роздратування може знищити мотивуюче „піднесення”, характерне для початкового періоду роботи з ЦУ.
На завершення можна сказати, що ЦУ:
§ є робочою технікою, що систематизує розробку, встановлення і контроль дискретних та (або) оперативних цілей;
§ є управлінським „духом”, який вважає співробітників партнерами, а не підлеглими.
Для встановлення довіри до концепції ЦУ дійсно необхідно, щоб цілі встановлювалися, як для керівництва, так і для співробітників, за допомогою багатоходової процедури, а не „наказом”. Якщо говорити про організацію взагалі, то існують два основних шляхи розробки цілей:
§ Згори донизу: найвище керівництво або керівник встановлює керівні принципи („глобальні цілі”), які мають бути досягнуті за будь-яких обставин наступного року (напр., доля ринку, продажі, обсяги виробництва, вартість, прибуток або норма прибутку тощо). Він спускає ці цілі на наступний рівень керівництва, і керівники цього рівня розроблюють власні цілі на основі цих „глобальних цілей”.
§ Знизу нагору: найвище керівництво або керівник запрошує співробітників пропонувати свої цілі на наступний рік. Підсумовуючи всі пропозиції, найвищий керівник перевіряє, щоб досягалися основні показники (= глобальні цілі). Досвід часто показує, що такий спосіб розробки цілей призводить до більш амбіційних цілей, ніж шлях „згори донизу”.
І ще один аспект є дуже важливим. Це випадок, коли протягом періоду впровадження цілі не досягаються. Спосіб, у який керівництво опрацьовує такі випадки, є значним сигналом для всіх відповідальних працівників організації. Спочатку з помилками треба миритися, інакше у наступний період багато керівників стануть надзвичайно обережними (і тому скромними) у встановленні цілей.
І останнє у цьому розділі за розташуванням, але не за значенням – концепцією ЦУ ніколи не треба зловживати у ході „боротьби за владу” між керівниками та їхніми співробітниками. Така практика підірве мотивацію, яку зазвичай породжує ця концепція.
2.2.3. Оцінка роботи
Оцінка роботи широко використовується у приватних корпораціях. Оцінка роботи все більше проникає і до публічного сектору (public sector), оскільки багато публічних установ (public administration) вже застосовують цю систему. Існують декілька систем і концепцій; багато з них включають у себе „аналіз” поведінкової позиції співробітника. Такі концепції є необ’єктивними. Досвід показує, що найбільш логічним (і об’єктивним) підходом є оцінка роботи на основі досягнутих результатів. Ми розглядаємо питання не про те, як співробітник „думає” або „поводиться”, а про те, чи досягає він цілей, встановлених за взаємною згодою співробітника і керівника (і якщо не досягає, то наскільки). Ця практика поєднується з концепцією ЦУ „Управління за результатами”. Вона особливо рекомендується у разі, якщо фінансові заохочення пов’язані або прямо випливають з оцінки роботи.
Однак оцінка роботи не має служити виключно системою вимірювання для визначення питань щодо підвищення зарплат і премій. Оцінка роботи має також містити якісний аспект і відповідати на такі питання:
§ чи потребує (і бажає) співробітник подальшої освіти та (або) навчання;
§ чи потрібно підвищити співробітника до вищого рівня відповідальності або перевести його на іншу посаду з більш широким колом відповідальності.
Багато систем оцінки роботи врешті-решт знищують самі себе, оскільки вони розглядають співробітників як студентів на іспиті і часом навіть виставляють їм „оцінки” як у школі або університеті. Чому одні дорослі люди повинні ставитися у такий неефективний спосіб до інших дорослих людей? Саме тому рекомендується концепція оцінки роботи, орієнтована на результат. Автор пригадує власний досвід у великій міжнародній консалтинговій фірмі, в якій двічі на рік відбувалися оцінки „шкільного типу”. Загальна „атмосфера” в цій фірмі ставала найгіршою під час цих періодів оцінки у липні та січні кожного року, і роздратування співробітників було найсильнішим у ці моменти.
У цьому контексті не треба забувати про деякі інші практичні елементи:
1. Вся оцінка має здійснюватися у письмовій формі;
2. (Безпосередній) керівник і підлеглий мають обговорити всю оцінку під час спеціальної зустрічі, присвяченої виключно цій розмові;
3. Співробітнику має надаватися особиста копія письмової оцінки;
4. Письмову оцінку можуть підписати керівник і співробітник, але останньому треба повідомити, що підписуючи оцінку, він жодним чином не висловлює свою згоду з оцінкою;
5. Письмова оцінка має також містити план дій, який складається на основі обговорення, напр., програми навчання, додатковий досвід, який необхідно отримати, планування підвищення тощо.
2.3. Управління людськими ресурсами (проф. Хелфрід Бауер)
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Демократія участі громадян у прийнятті управлінських рішень на місцевому рівні
Вплив місцевих виборів 2006 року на політичну структуризацію територій
Співробітництво України і Швеції в сфері розвитку місцевого самоврядування триває
Інституціональні передумови переходу від асиметричних до симетричних політичних сітей
Основні підходи до розв'язання проблем муніципального розвитку