Сторінка
1

Львівська область – економічний потенціал району

Герб області

Львівська область

Фото

 

Провідні підприємства області

 

Львівська область розташована в західній частині України, яку традиційно називають Галичиною. Львівщина межує з Івано-Франківською, Тернопільською, Волинською, Рівненською, Закарпатською областями України. На заході має спільний кордон з Республікою Польща протяжністю майже 280,0 км.

Площа області складає 21,8 тис. км2 або 3,6% від загальної території України. Населення регіону – 2,7 млн. чол., що становить 5,4% населення України. В області висока густота населення – 125 осіб на 1 км2. В адміністративному плані Львівщина поділяється на 20 районів, має 43 міста і 1859 сільських населених пунктів. Міське населення складає 61% від загальної кількості.

Обласним центром є місто Львів. Це важливий адміністративний, промисловий і культурний центр України, який включений до переліку міст світової спадщини Юнеско.

Львів є одним з найбільших центрів освіти, а також фундаментальної та галузевої науки на території Західної України. В регіоні функціонує понад 50 вищих навчальних закладів, діє Західний науковий центр НАН України.

Область багата на корисні копалини – кам’яне вугілля, природний газ, нафту, сірку, торф, озокерит, кухонну та калійну сіль, сировину для виробництва цементу, вапняки та сланці, мергель, будівельні та вогнетривкі глини тощо. Особливим багатством Галицької землі є великий запас лікувальних мінеральних вод, на базі яких діють відомі у Європі курорти: Трускавець, Моршин, Східниця.

Львівщина має розвинену транспортну мережу. Через її територію проходять міжнародні залізничні лінії до столиць багатьох європейських держав, а також три важливі транспортні коридори: із Заходу на Схід (коридор № 3 Берлін-Вроцлав-Львів-Київ; коридор № 5 Трієст-Любляна-Львів) та з Півночі на Південь (Гданськ-Варшава-Львів-Одеса). На території області розташовані чотири автомобільні (Краковець, Шегині, Рава-Руська та Смільниця) та три залізничні пункти перетину кордону (Рава-Руська, Мостиська та Хирів), діє один повітряний пункт перетину кордону – аеропорт „Львів”. Міжнародні авіалінії з’єднують Львів з містами Близького Сходу, Центральної та Західної Європи, Північно-Американського континенту, а також з країнами колишнього Радянського Союзу.

Через територію області проходить газопровід, що дозволяє транспортувати російський газ до європейських споживачів, та транспортний нафтокоридор. Щороку 17-19 мільйонів тонн сирої нафти транспортується з Росії та Казахстану у країни Центральної та Східної Європи.

Львів є одним з провідних банківських центрів країни. На сьогодні тут діють майже 100 уповноважених банків та їх філій, дві товарні та одна фондова біржі.

Щорічно у Львові проходить Міжнародний економічний форум з питань розвитку прикордонного співробітництва, участь в якому беруть керівники урядів прикордонних держав, представники регіональної влади та підприємці; відбувається більше 10 міжнародних виставок та ярмарок.

Львівська область є активним учасником міжрегіональної асоціації “Карпатський Єврорегіон”.

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ

В останні роки в області відбуваються позитивні зміни, закріплюються тенденції економічного зростання, підвищується конкурентоспроможність економіки.

Частка області в загальнодержавному обсязі промислового виробництва становить майже 3%. За цим показником Львівщина займає 9 місце серед областей України.

За темпами приросту обсягів продукції промисловості область займає 3місце в цілому по Україні.

Більше половини промислового виробництва області забезпечують харчова промисловість, переробка сільськогосподарської продукції, машинобудування, виробництво та розподілення (транспортування) енергоносіїв.

ОСНОВНІ ГАЛУЗІ ПРОМИСЛОВОСТІ

Машинобудування традиційно залишається однією з основних галузей промисловості регіону. Тут зосереджені значні потужності з виробництва автобусів, автонавантажувачів, автомобільних кранів, підвісних конвеєрів, нафто-газопромислового та верстато-інструментального машинобудування, сільськогосподарських машин, які на даний час потребують комплексної модернізації та оновлення. Основними підприємствами галузі є ЗАТ “Львівський автобусний завод”, Львівський завод “Автонавантажувач”, АТ ”Концерн-Електрон”, ЗАТ “Конвеєр”, ДП “Львівприлад”, ВАТ “Іскра”.

В області нараховується більше 400 підприємств деревообробної та целюлозно-паперової галузі різних форм власності. Виробництво в основному базується на власних сировинних ресурсах. Постійно нарощують обсяги виробництва “Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат”, АТ “Явір”, меблевий комбінат “Стрий”.

Стабільно з приростом працює легка промисловість. Цій галузі належить майже 5% всього промислового комплексу області.

Підприємства легкої промисловості зосереджені майже у кожному місті. В галузі функціонує понад 1100 суб’єктів підприємницької діяльності різних форм власності. Тут виготовляють швейні, трикотажні, панчішно-шкарпеткові вироби, взуття та цілий ряд інших товарів народного вжитку.

При цьому слід зазначити, що майже всі підприємства цієї галузі, які мають високий технічний рівень, організували виробництво швейних виробів з орієнтацією на європейський ринок. Зазначені підприємства працюють в основному на імпортній давальницькій сировині і комплектуючих.

Позитивні тенденції зберігаються в роботі підприємств з виробництва деревини. В галузі розпочалось серійне виробництво нової продукції –деревостружкових плит. Водночас призупинився зріст виробництва меблів всіх видів, що обумовлено зниженням попиту на них.

Підприємства целюлозно-паперової та поліграфічної промисловості забезпечують виробництво більше половини державних обсягів випуску паперу та картону, мають стабільний ринок збуту.

У хімічній і нафтохімічній промисловості вироблено більшу кількість синтетичних миючих засобів, пластикатів полівінілхлоридних, лакофарбових матеріалів, товарів побутової хімії у дрібній фасовці, труб і деталей трубопроводів із термопластів. Зростання обсягів в підгалузі хімічної і нафтохімічної промисловості забезпечено за рахунок налагодження виробництва на нових спільних підприємствах, зокрема ДП “Полісинтез” АТ “Органіка” в м. Бібрка та в Яворівській СЕЗ: СП “Снєжка-Україна”, ДП “Віконт”, СП “Дезомарк”.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: