Сторінка
1

Автономна Республіка Крим – економічний потенціал регіону

 

Герб областіАвтономна Республіка Крим

 

Фото

 

Провідні підприємства області

 

Автономна Республіка Крим займає територію Кримського півострова, розташованого на півдні Східної Європи між 44°23’ – 46°15’північної широти та 32°29’ – 36°39’ східної довготи. Столиця – м. Сімферополь

Територія – 26,1 тис. кв.км. Протяжність: із заходу на схід – 360 км, з півночі на південь –180 км

Суміжні області – Херсонська і Запорізька, Краснодарський край Російської Федерації

По території республіки проходить державний кордон довжиною 821 км, у тому числі морський кордон – 292 км.

Клімат Криму займає прикордонне положення між помірним і субтропічним географічними поясами, що сприяє м`якому клімату півострова та великій кількості годин сонячного світла (2180-2470 годин на рік).

Рельєф Кримського півострова являє собою три нерівних частини: рівнинний Крим, Керченський півострів і гірський Крим, що складається з Головної гряди Кримських гір з Південним берегом Криму, а також Внутрішньої і Зовнішньої передгірних гряд. Кримський півострів омивається Чорним та Азовським морями.

Адміністративно-територіальні одиниці Кількість районів – 14: Бахчисарайський, Білогірський, Джанкойський, Кіровський, Красногвардійський, Красноноперекопський, Ленінський, Нижньогірський, Первомайський, Роздольненський, Сакський, Сімферопольський, Совєтський, Чорноморський.

Міста республіканського підпорядкування – 11: Алушта – 53,0 тис. чол., Армянськ – 25,9 тис. чол., Джанкой – 42,4 тис. чол., Євпаторія – 120,7 тис. чол., Керч – 155,3 тис. чол., Красноперекопськ – 31,0 тис. чол., Саки – 28,5 тис. чол., Сімферополь – 364,0 тис. чол., Судак – 28,3 тис. чол., Феодосія – 107,6 тис. чол., Ялта – 143,6 тис. чол.

Найважливіші морські порти – Євпаторія, Ялта, Феодосія, Керч та м. Севастополь ПРОМИСЛОВІСТЬ

Промислове виробництво займає одне з найважливіших місць в економіці Автономної Республіки Крим. В даний час у галузях економіки Автономної Республіки Крим на промисловість приходиться ключова частка доходів при тому, що в її галузях зайнято тільки 17% працюючих. На промисловість приходиться 23,1% вартості всіх основних фондів.

Промисловість Автономної Республіки Крим має широкий спектр видів економічної діяльності, причому частка видобувної промисловості – 7,6% загального обсягу виробництва, обробної – 76,%, виробництва та розподілу електроенергії, тепла, газу та води – 15,8%. Головне місце належить таким видам економічної діяльності обробної промисловості, як харчова промисловість (32,1%), хімічна (20,6%) та машинобудування з металургією (17,3%), на які приходиться 70% загального обсягу виробництва.

Підприємства харчової промисловості виробляють м'ясні продукти, ковбасні вироби, масло тваринне, молочні продукти, сири, олію, консерви, кондитерські вироби, крупи та борошно, лікеро-горілчані вироби, хліб та хлібобулочні вироби, мінеральні води і прохолодні напої, тютюнові вироби та ін.

Легка промисловість Автономної Республіки Крим представлена 15 підприємствами, що випускають бавовняні тканини, панчішно-шкарпеткові, шкіргалантерейні, трикотажні, швейні вироби, шкіряне взуття, фурнітуру. У 2002 році питома вага легкої промисловості склала 0,6%, при цьому досягнуто збільшення обсягів виробництва на 37,2% в порівнянні з попереднім роком. Значний резерв легкої промисловості складається в розвитку виробництва сфери малого підприємництва.

Питома вага хімічної галузі складає 20,6% від загального обсягу промислового виробництва республіки. У Криму розташовані найбільші хімічні підприємства, які виступають монополістами в Україні та у країнах СНД та випускають унікальну конкурентноздатну на європейському та світовому ринках продукцію. Ключовими підприємствами галузі (93,7%) та північно-кримського регіону є ДАК "Титан" та ВАТ "Кримський содовий завод". Перспективами для хімічної промисловості є впровадження енергозберігаючих та екологічних технологій, збільшення обсягу виробництва соди кальцинованої, синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії, полімерних труб для газопроводів підземної прокладки, організація виробництва продуктів на основі йоду. Особлива увага приділяється використанню вторинних ресурсів, оскільки на території Автономної Республіки Крим (м. Красноперекопськ) розташовано ВАТ "Полівтор" – єдине підприємство на півдні України, яке володіє технологією з переробки відходів полімерів, що дозволяє організувати систему збору та утилізації вторинних полімерних матеріалів.

Перспективним напрямком в розвитку скляної промисловості залишається забезпечення потреб кримської харчової промисловості склотарою, відновлення виробництва художнього скла та сувенірів зі скла. Намічається комплексна робота з переходу виробників міцних алкогольних напоїв на використання продукції кримської скляної промисловості.

Машинобудівна галузь представлена 12 науковими установами та 67 підприємствами. За підсумками роботи за 2002 рік питома вага машинобудівної галузі в загальному обсязі промислового виробництва складає 16,0%. АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС

Кліматичні умови та ресурси Кримського півострова визначають індустріально-аграрний розвиток регіону. Сільськогосподарську діяльність здійснюють 370 сільськогосподарських підприємств, у т.ч. 335 – недержавні, з них 121 – сільськогосподарські виробничі кооперативи, 107 – товариства з обмеженою відповідальністю, 50 – приватні підприємства, 27 – відкриті акціонерні товариства, 16 – закриті акціонерні товариства, 14 – інші недержавні підприємства.

В агропромисловому комплексі Автономної Республіки Крим в результаті реформування 220 колективних сільськогосподарських підприємств створено 611 нових агроформувань.

МАЛЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО

У малому бізнесі Автономної Республіки Крим функціонує 11,3 тисячі малих підприємств, 1986 фермерських господарств, 78,2 тисячі приватних підприємців.

Усього в сфері малого підприємництва республіки працює понад 163 тисяч осіб, що складає 27,3% всіх зайнятих у галузях економіки Криму. На 10 тисяч осіб наявного населення приходиться 56 малих підприємств.

Питома вага підприємств малого бізнесу в обсязі виробництва продукції (робіт, послуг) автономії складає 13%, а надходжень до бюджетів всіх рівнів від діяльності суб'єктів малого підприємництва – 18%.

Серед підприємств малого бізнесу найбільший обсяг інвестицій в основний капітал освоєний підприємствами обробної промисловості, будівництва, оптової та роздрібної торгівлі.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: