Сторінка
1

Експлуатація автомобільних доріг

ВСТУП

Автомобільні дороги – важлива ланка загальної транспортної системи країни, без якої не може функціонувати ні одна галузь народного господарства. Рівень розвитку і технічний стан дорожньої сітки значно впливає на економічний і соціальний стан і розвиток як країни в цілому, так і її окремих регіонів, поскільки надійні транспортні зв’язки сприяють підвищенню ефективності виконання основних виробничих фондів, трудових і матеріально-технічних ресурсів, підвищенню продуктивності праці.

Дорожнє господарство знаходиться на складному стані розвитку, коли від переважного будівництва нових доріг дорожні організації поступово і неухильно переходять до підвищення технічного рівня і експлуатаційного стану існуючих доріг, капітальності дорожніх одеж, реконструкції доріг і мостів. На перше місце висуваються задачі підвищення швидкості, зручності і безпеки руху, інженерного обладнання і благоустрою доріг, архітектурно-естетичного оформлення і ін.

На протязі тривалого часу темпи росту об’ємів автомобільних перевезень. Випуску вантажних і легкових автомобілів випереджували темпи розвитку довжини доріг з твердим покриттям, що привело до зростання інтенсивності руху на дорогах.

Без значного підвищення рівня і експлуатаційного стану доріг неможливо вирішити задачу перевезення автомобільного транспорту з екстенсивного на інтенсивний шлях розвитку, підвищення ефективності затрат на дорожнє будівництво. Дорожня сітка – національне багатство країни, яке потрібно берегти, примножувати і ефективно використовувати.

Таблиця основних параметрів доріг.

№ п/п

Номер дороги

Технічна категорія

Довжина

Ширина землеполотна

Ширина проїз.частини

Ширина узбіччя

1

Е-1

ІІ

25

14,5

9

3,0

2

Е-2

ІІ

59

14,5

9

3,0

3

Е-3

ІІ

14

14,5

9

3,0

4

М-1

ІІІ

39

12,0

8

2,0

5

М-2

ІІІ

15

12,0

8

2,0

6

М-3

ІІІ

28

12,0

8

2,0

7

М-4

ІІІ

31

12,0

8

2,0

8

М-5

ІІІ

30

12,0

8

2,0

Показники роботи автомобільного транспорту.

Вантажообіг – показник роботи транспорту по перевезенню вантажів. Визначається як сума добутків числа тон перевезеного вантажу (mi) на відповідну відстань (li).

Пасажирообіг – показник роботи транспорту по перевезенню пасажирів. Визначається як сума добутку числа пасажирів (Ni) на відповідну відстань (li).

Середня дальність перевезень – визначається як частина відділення вантажообігу (Wi) на загальний об’єм перевезень (Gзаг).

Продуктивність автомобіля – об’єм вантажної роботи, що виконує машина за певний період (рік).

де: nг – кількість робочих годин в році;

ln – середній пробіг за один рейс, км;

ma – вантажопідйомність автомобіля, т;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Різне»: