Сторінка
4
Необхідність людської творчості визначається неканонізованістю, аморфністю її життєвого шляху. Він повинен мати свій загальний смисл — повноту завершення, що І.Мечніков назвав ортобіозом. Оскільки життєвий шлях у будь-якому випадку залишається незавершеним, його завершеність має здійснитись у безперервній творчості.
Канон життєдіяльності досягається, але жодним твором не вичерпується ідеальний задум. Навіть сукупність творів не дає вичерпної картини ідеалу, і він назавжди залишається потойбічним, трансцендентальним. Базовий образ творчості вимагає безконечної кількості творів (А.Бергсші). Платон своїм образом "печерних в'язнів" довів, що його твори наближають до ідеалу, вираженого базовим способом, але він ніколи не буде вичерпаний.
Пошук канону вичерпаності триває. Творчість повинна мати принципове завершення, але не у безконечності творів, а у принциповому відтворенні творчості взагалі. Таким відтворенням і буде теорія творчості, яку відшукують і формулюють корифеї, що мають доробок видатного значення. Але він не заспокоює творця. Творчість здійснюється тепер уже з метою створити всезагальний, цілком завершений творчий акт. І ним виступає теорія творчості — всезагальна і часткова, але в будь-якому разі вона стосується не тільки творчого акту, а й канонічності самого предмета, зокрема краси людського тіла, про яку, як певний канон, міркували діячі епохи Відродження.
Це була краса — жіноча в усій її деталізації, пропорціях, галантності — з відтінком потойбічності (Дюрер, Леопард» да Вінчі). Це були також філософські варіації ідеалу. Корифеям здається, що вони без будь-яких теорій піднялися в неосяжну височінь. Але їхнє творче сумління вимагало здійснення творчого канону, саме тому вони виступають авторами теорій творчості, в яких знаходять завершення переживань і заспокоєння.
Гоголівські пошуки ідеалу живих душ привели геніального письменника до демонстрації цілої галереї мертвих душ. Мова йде не про померлих. яких збирає Чічіков, а про тих людей, у яких він має придбати списки мертвих. Канон людської досконалості розкривається через образи людської негативності.
Структура вчинку — як засаднича для розуміння смислу психологічного канону — має певний ситуаційний канон. Ситуація канонічна є подоланням конфліктної, колізійної та навіть межової ситуації. Канон присутній не в досягненні якоїсь ситуативної заспокоєності або страждання в межовості, де чути подих смерті, не в перебігу від незначної суперечливості до межовості, а в утриманні цих рівнів ситуації у волі суб'єкта вчинку.
Всі ці ситуації захоплюють та поглинають суб'єкта, але водночас він високо підноситься над ними, адже є їхнім творцем та володіє їхньою динамікою. Як Бог у біблійній картині творення світу, він може сказати: "Це добре!" Адже це — цілковите панування над ситуацією, подолання двох її засадничих властивостей — залежності й незалежності від людини — через висхідні її форми до ситуації канонічної, яка вбирає всі попередні її визначення.
Це не просто опанування або володіння нею, а переживання через ситуацію повноти буття — бути в ній і разом з тим бути поза нею, як глядач драми, що переживає, перевтілюючись у героїв і водночас будучи незалежним від них.
Канон не вимагає від ситуації зняття усіх суперечностей. Він лише вимагає від людини бути гідною тих ситуацій, які дала їй доля, тримати їх у собі, перед собою, бути над ними у живій відчуженості. Це досягається філософською інтерпретацією ситуацій, як про це, зокрема, говорив Дж.Піко делла Мірандола, відшукуючи джерела людської гідності. Формулювання філософських принципів поведінки відносно ситуацій (гедонізм, стоїцизм тощо) — це і є звільнення від ситуативного рабства, гідний вихід з будь-яких ускладнень. Маючи ситуацію як свою, слід вчуватися у світовий біль, біль існування і разом з тим бути самим собою. Це єдина засада відчути буття, перебувати у бутті, знати себе як існуючого, оживляючись, але не підкоряючись змісту ситуації.
Більш точне визначення канонічної ситуації не є протиставленням попереднім (логічно) формам. Це — новий погляд (з новою ціллю) на весь ситуативний спектр та надання йому нового канонічного смислу. Так людина, виходячи з Бога, повертається до нього, адже формує в собі здібність божественного ставлення до світу. А це вже буде змістовим подоланням гедонізму і стоїцизму, песимізму та оптимізму, раціоналізму та позитивізму, а також інших філософських установок. Назва центральної установки — канонічна. Такою виявляється ситуація вчинку. Ніціче сказав би: це надситуація.
З позиції канонічної ситуації вчинку здійснюється перехід до його мотиваційного визначення. Шлях реалізації вчинку постає як подолання мотиваційних меж у проходженні етапів: ситуації усвідомленої і ситуації неусвідомленої. Кожний з цих етапів має свою форму, зумовлену певним типом мотивування. Зрештою, постає феномен канонічної мотивації.
Головна суперечність мотивації полягає в тому, що вона водночас є усвідомленою й неусвідомленою. Це означає, що людина не має повноти знань щодо формування спрямувань свого життя. Парадокс суперечливого початку мотивації полягає в тому, що суб'єкт прагне її максимально прояснити, щоб діяти абсолютно впевнено, і в той же час усвідомлює, що повнота мотиваційного знання зробить саму вчинкову дію повністю прогнозованою, а тому суттєво вичерпаною і взагалі зайвою у своєму здійсненні. Фаталізм і механістичний матеріалізм репрезентують саме такий стан мотивації.
Інші реферати на тему «Психологія»:
Соціальний атом та психодрама. Дж. Морено (1892—1974)
Психосинтез: від душевної кризи до вищого "Я". Р. Ассаджолі (1888—1974)
Психологічні особливості взаємодії уяви і розуміння
Вплив батькiвської сiм'ї на формування моделi шлюбу у сучасної молодi
Психологічний стан абсурду: розум і світ підтримують один одного, але не здатні об'єднатися. А. Камю (1913—1960)