Сторінка
6
Софійність — це драматургічне розкриття характерів, ситуацій, саморозкриття світу, в якому люди бачать одне одного і знаходять між собою взаєморозуміння. Найвища мудрість звучить у словах Г.С.Скоаороди: тими ж очима, якими людина дивиться на Бога, Бог дивиться на людину. Це не просто спілкування як взаємодія різних сутностей, а взаємне проникнення. Не будь-який синтез, який зберігає антитетичність компонентів, а абсолютно нова якість стосунків. Таким є смисл слів Аль Фаріда, який у своїх поезіях пропонує зруйнувати грань, що розділяє його і кохану, "щоб влити мене в тебе". Це взаємопроникнення попелу Сарданапала і Мірри. Це слова Фауста, коли він розповідає Маргариті про своє ставлення до офіційної віри, відтворюючи пантеїстичне настановлення на людське бачення світу: "Очі в очі чи не я тобі дивлюсь проникної" У цьому — вивищена мудрість земного життя. Премудрість стосується єднання людини з абсолютною сутністю, яка через людину сама себе споглядає, визначаючи себе до конечного і безконечно з нього до себе повертаючись.
Мудрість і премудрість розривають "порочне коло" етичних відносин. Етичне є водночас неетичне, що заводить людину у безвихідь. Людина й надалі перебуває у протиставленні вини й спокутування, любові й ненависті, добра і зла. Лише мудрість, вказавши на досвід етичного, піднімається над його антитетикою. Річард III не примушує силою леді Анну погодитись на побачення. Він лише створює в ній для цього психологічні передумови. Вона сама творить свою згоду, виходячи за межі етичних стосунків. Згода виступає як узгодженість позицій. Драматизм цієї справи — подальший розвиток змісту вчинку. Люди розвивають свої власні ситуації, потім, зустрічаючись, узгоджують їх.
Згода є результат мудрості, але іноді вона не встигає застерегти фатум етичного, внаслідок чого гинуть учасники нездійсненої згоди. Згода має механічний характер, коли мова йде про компроміс як спосіб її досягнення. Компроміс є поступка з обох сторін, він обтяжує мудрість стичними стосунками. Дійсна згода постає у переображенні учасників, яке стає їхньою спільною базою.
Переображення передбачає взаєморозуміння, потім — взаємопроникнення, те, що в Біблії висловлено про стосунки чоловіка й жінки: хай будуть двоє однією плоттю. Але переображення іноді мислиться як втрата принциповості, перехід на нову позицію. Звідси віротерпимість. Тут — ахіллесова п'ята релігії. Релігія повинна пов'язувати, але вона водночас розриває стосунки. Через дійсне переображення люди взаємно збагачуються, йдуть у ту безмірність і ту височінь, "де ти і я в єдине злились" (Аль Фарід). Усвідомлення минущості життя є мотиваційний інструмент згоди.
Взаєморозуміння і співчуття — шлях до згоди, але вони не обов'язково приводять до згоди. Коли сторони говорять, що вони виразили взаєморозуміння позицій, це означає тільки право й допустимість займати кожному свою позицію, а іншому не перешкоджати її здійсненню. Це далеко не згода. Остання передбачає підняття на всезагальну платформу, а не просто переробку з метою ототожнення учасників згоди. Це також не згода, яка може вказувати демаркаційні лінії — хто і де має право ходити, літати, плавати тощо. Шекспір має на увазі справжню згоду, коли говорить про "згоду струн у концерті", про те, що "одинокий шлях подібний до смерті". Людина хоча й залишається живою як індивід, помирає духовно, залишившись незрозумілою, не залученою з іншими у високу стихію згоди, узгодженості. Достеменна згода не є безпосереднє, коротке замикання інтересів учасників. Це буде тільки їх шматуванням, знищенням, проявленням нетерпимості. Коли інквізиція примушує Галілея сказати "зрікаюсь", вона розуміє згоду як знищення самобутності іншої сторони. Згода, якої потребує від Корделії її батько, король Лір, є потворне, деспотичне, і Корделія такого не приймає. Гинуть обидві сторони, і ззовні це здається гірким взаємним непорозумінням. Усвідомлення хибних рішень нерідко приходить надто пізно.
Важлива не тільки згода з чимось. Це буде узгодженістю. Важлива сама згода як основа буття особистості, що постійно розширюється, вбираючи в себе подібний духовний зміст; згода є його ствердженням. Тих, хто бере шлюб, запитують про "згоду". Згода, узгодженість є висока форма соціальності, що виникла через переображення.
Література.
1. Абаньяно Н. Введение в экзистенциализм. Санкт-Петербург, 1998.
2. Абаньяно Н. Мудрость философии и проблемы нашей жизни. Санкт-Петербург, 1998.
3. Вебер М. Избранное. Образ общества. Москва, 1994.
4. Вгтдепъбанд В. О Сократе // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т.1.
5. Гуссерль Э. Картезианские размышления. Москва, 1998.
6. Гуссерль Э. Философия как строгая наука. Новочеркасск, 1994.
7. Зиммель Г. Истина и личность // Лики культуры: Альманах. Москва, 1995. Т. 1.
8. Ортега-и-Гассет X. Дегуманизация искусства. Москва. 1990.
9. Ортега-и-Гассет X. Избранные труды. Москва. 1997.
10. Риккерт Г. Введение в трансцендентальную философию. Киев, 1904.
11. Риккерт Г. Философия истории. Санкт-Петербург, 1908.
12. Риккерт Г. О системе ценностей//Логос. 1914. Вып.1. Т.1.
13. Самосознание европейской культуры XX века: Мыслители и писатели Запада о месте культуры в современном обществе. Москва, 1991.