Сторінка
1
План
1. Суть і складові міжнародного фінансового середовища та закономірності його функціонування.
2. Механізм управління валютними ризиками.
3. Управління короткостроковими активами і зобов’язаннями міжнародних корпорацій.
4. Інструменти управління довгостроковими активами і зобов’язаннями міжнародних корпорацій.
5. Сучасні методи трансферного ціноутворення у міжнародних корпораціях.
6. Міжнародна банківська діяльність.
7. Особливості фінансового менеджменту відділень міжнародних корпорацій в Україні.
У своїй роботі фінансовий менеджер повинен опиратись на теорії, що дозволяють йому будувати сценарій розвитку подій і прогнозувати наслідки рішень, що приймаються. До них належать теорії, які описують основні умови паритетів фінансового ринку:
1) теорія паритету купівельної спроможності валюти;
2) теорія паритету відсоткових ставок;
3) «ефект Фішера»;
4) «міжнародний ефект Фішера»;
5) теорія незміщеного форвардного курсу.
Рис. 10.1. Діяльність транснаціональних корпорацій на міжнародних фінансових ринках
Знаходження умов паритету здійснюється за допомогою економіко-математичного апарату і є необхідним для виявлення взаємозв’язку між основними індикаторами валютного ринку. Він і є основою для пошуку найоптимальніших шляхів інвестування капіталу. Усі теорії паритетів є похідними від закону єдиної ціни, згідно з яким ціни (доходи) фінансових активів з однаковим ризиком, скориговані на валютний перерахунок, вирівнюються на всіх світових ринках з урахуванням операційних витрат. Механізмом вирівнювання виступає валютний арбітраж.
Арбітраж — операція, пов’язана з купівлею активів на дешевому ринку і продажем його на більш дорогому.
Глибшому розумінню взаємозв’язку між зазначеними теоріями в процесі самостійного вивчення курсу сприятиме рис. 10.2.
Рис. 10.2. Взаємодія факторів у процесі руху валютного курсу (Джерело: Madura J., p. 151)
Зі схеми очевидно, що на існуючий курс «спот» головним чином впливає арбітраж. Тому для проведення касових валютних операцій «спот» учасники міжнародного бізнесу ретельно вивчають обмінні курси на різних ринках. Однак для прогнозування валютних курсів ключову роль відіграють форвардні обмінні курси, на які впливають не лише курси «спот», а й інші валютні співвідношення. Цей вплив здійснюється через існуючу диференціацію відсоткових ставок, на яку, в свою чергу, впливають рівні інфляції валют (через ефект Фішера) та майбутні зміни обмінних курсів (через міжнародний ефект Фішера).
Центральне місце в самостійному вивченні другого питання теми посідає усвідомлення системи управління валютними ризиками. Основні ланки цієї системи представлені на рис. 10.3.
Як видно з цієї схеми, вихідними ланками управління валютними ризиками є, з одного боку, інформаційне забезпечення руху курсів валют, що цікавлять компанію, а з іншого, — очікувані грошові потоки в кожній валюті. Рух грошових курсів відповідно до рис. 10.2 дає змогу прогнозувати валютні обміни. Розрахунок розміру і напрямів грошових потоків дозволяє оцінити потенційні збитки від коливань валютних курсів. Виходячи з цього, розробляються заходи щодо управління валютними ризиками.
Рис. 10.3. Менеджмент валютних ризиків
Далі слід звернути увагу студента на те, що валютні ризики поділяються на три групи, кожна з яких потребує використання спеціальних міжнародних фінансових інструментів.
Валютні операційні ризики являють собою ризики, пов’язані зі змінами обмінних курсів у період між поставками продукції та здійсненням платежів.
Якщо курс валюти експортера порівняно з валютою імпортера зростає, то експортер може потерпати від несприятливого обмінного курсу, оскільки отримує від імператора встановлену кількість валюти його країни, якщо це було передбачено в контракті. Після обміну експортер матиме національної валюти менше, ніж планував. Звичайно, експортер може укласти контракт у валюті своєї країни. Але і в цьому разі він не позбавляється валютних ризиків, оскільки валюта експортера може знецінюватись, а імпортеру менше доведеться витрачати своєї валюти, щоб розрахуватись по контракту. Тому учасники міжнародного бізнесу вимушені вдаватись до страхування валютних ризиків, що потребує певних витрат, проте в цілому вони значно менші за можливі збитки. Але головна перевага страхування оперативних валютних ризиків полягає в тому, що бізнес стає передбачуваним.
Головними інструментами управління операційними валютними ризиками є:
1. Уникнення ризиків:
а) передача ризиків шляхом укладання контрактів у валюті експортера;
б) попередня оплата;
в) сальдування операційних валютних ризиків шляхом укладання контрактів на продаж одних товарів і купівлю інших з партнерами однієї і тієї самої країни;
г) проведення розрахунків протягом тривалого часу;
д) «кошикове» хеджування — використання платежів і надходжень у великій кількості валют.
2. Короткострокове управління операційними валютними ризиками:
а) форвардні валютні контракти;
б) ф’ючерсні валютні контракти;
в) хеджування короткостроковим кредитом;
г) валютні опціони;
д) перехресне хеджування шляхом укладання контракту на іншу валюту, курс якої прив’язаний до партнерської.
3. Довгострокове управління операційними валютними ризиками:
а) паралельні (компенсаційні) позики;
б) валютні свопи;
в) кредитні свопи.
Далі треба звернути увагу студента на другий тип валютних ризиків — перерахункові (бухгалтерські).Вони пов’язані з веденням бухгалтерських записів і перерахунком вартості активів і пасивів з однієї валюти в іншу. У разі непередбачуваних змін валютних курсів виникають несподівані зміни в заявленому фінансовому стані компанії, штучному перебільшенні чи зменшенні певних статей балансу, насамперед прибутку. Перебільшення прибутку провокуватиме акціонерів вимагати більше дивідендів на шкоду інтересам розвитку компанії. Заниження прибутків буде псувати рівень рентабельності, а отже, інтерес в інвесторів. До цього слід додати й відмінності в системі ведення бухгалтерського обліку в різних країнах, що ускладнює складання об’єктивного консолідованого балансу корпорації.
У процесі ведення бухгалтерського обліку застосовуються три основні методи перерахунків:
1. Метод чистого обігового капіталу, згідно з яким поточні активи і пасиви перераховуються за поточним обмінним курсом, а довгострокові активи і пасиви — за початковим обмінним курсом.