Сторінка
7
Велика увага приділяється і прикордонній співпраці. Як зазначається в програмі, уряд намагатиметься створити систему фінансування цієї сфери. Пріоритетність матимуть ті програми, які буде підтримувати ЄС, і сприятимуть створенню нових робочих місць, розвитку міжнародних економічних зв’язків, підприємства, розбудові інфраструктури. У світлі інтеграції до ЄС можна також очікувати, що угорська сторона у контексті своєї політики, щодо національних меншин, особливу увагу приділятиме розвитку органів місцевого самоврядування, зокрема у районах контактного проживання угорського населення. Аналіз програми уряду та його перших заяв і кроків на міжнародній арені дає підстави зробити висновок, що при незмінності загального напряму певні корективи будуть внесені не лише до діяльності у сфері зовнішньополітичних пріоритетів Угорщини, а й до політики Угорської республіки стосовно окремих країн та регіонів [24, с. 122-124].
Протягом 1999-2000рр. продовжувалися переговори Угорщини з Євросоюзом про приєднання. При цьому, хоча ЄС і не назвав конкретні дати вступу Угорської республіки до організації країн першого кола. Будапешт дотримується думки, що він буде готовий до інтеграції в Євросоюз вже у 2003 році.
У грудні 2001р. Рада Європи на засіданнях в Готенбурзі і Лаекені підтвердила, що Угорщина є одним з основних кандидатів на вступ у ЄС в 2004 році. Уряд підтримує пропозицію по розширенню ЄС як невеликими групами, так і методом „Великого вибуху” (тобто, прийняття в ЄС 10-ти і більше країн однозначно), і не має наміру відкласти прийняття кращих кандидатів. На переговорах Угорщини з Європейською комісією про вступ у ЄС, вдалося досягнути домовленостей по десяти важливим пунктам вступу Угорщини до ЄС, що збільшило загальне число домовленостей до 24 з 31 [47]. До них відносяться проблеми захисту навколишнього середовища, внутрішні справи, транспорт. Обмеження в доступі угорців на ринок праці ЄС будуть діяти два плюс п’ять плюс два роки, причому повноправні члени Союзу мають можливість змінити строк дії обмежень на свій власний розсуд. Наприклад, Данія, Ірландія, Греція, Швеція, Нідерланди наміряні лібералізувати свої ринки праці для угорців зразу після вступу країни в ЄС: Іспанія зробить це через два роки. Угорщина в свою чергу збирається обмежити права іноземців на купівлю сільськогосподарських земель в країні на протязі семи років і строк цих обмежень для зареєстрованих фермерів з країн членів ЄС, які проживають в Угорщині складе три роки.
В кінці грудня 2002 року на самміті ЄС в Брюсселі була нарешті визначена точна дата входження 10 країн першої черги (Угорщина, Чехія, Польща, Естонія, Латвія, Литва, Словаків, Мальта, Словенія) в ЄС. Це є 1 травня 2004 року. Тобто в цих країнах вводиться єдина валюта – євро, відмінюється прикордонний контроль цих країн з Євросоюзом і можливість жителям цих країн проживати в любій іншій країні ЄС.
Напередодні референдуму в Угорщині (який має відбутися 12 квітня 2003року) основне питання якого вступати Угорській республіці в ЄС чи ні?, як свідчать результати соціологічних опитувань 77% жителів Угорщини виступають за вступ країни в ЄС.
З 16-го по 18-те квітня 2003 року в Афінах відбувся самміт Європейського Союзу на якому був підписаний договір про прийом в ЄС нових країн. Таким чином до 15 членів ЄС офіційно приєдналися Угорщина, Кіпр, Латвія, Литва, Мальта, Польща, Словаків, Словенія, Чехія, Естонія. Угорщину на цьому самміті представляли: президент Угорської республіки – Ференц Мадл та прем’єр-міністр країни Петер Маддьєші. Договір вступає в силу 1 травня 2004 року, після того як буде ратифікованим всіма країнами-учасницями. До ратифікації цього історичного документа у всіх країнах ЄС нові члени будуть брати участь в діяльності його органів у якості спостерігачів. Одночасно буде збережено контроль за реалізацією країнами „новачками” європейських норм до повного їх вступу в ЄС в 2004р. Вступ в ЄС Угорщина розглядає як „повернення в Європу”, як підтвердження своєї приналежності до „Заходу”, від якого вона була насильно від’єднана після 1945 року.
Отже, як ми бачимо, з кінця 1980-х років Угорщина бере курс на інтеграцію до Євросоюзу. Для цього їй потрібно було провести ринкові реформи, створити сприятливі умови для залучення іноземного капіталу, переорієнтувати свою економіку на європейський лад, а також проводити таку політику, яка б дозволила їй якнайшвидше асоціювати до ЄС.
Угорщина з цим завданням справилася успішно і після тривалих переговорів на конференції в Афінах, яка тривала з 16 по 18 квітня 2003р., була названа остаточна дата вступу Угорщини до ЄС – це 1 травня 2004 року.
Висновки
Характер зовнішньо – політичної діяльності Угорщини протягом 90-х рр. ХХ – початку ХХІ ст. мав незаперечне значення у розвитку політичних процесів у Європі. Політика Угорської Республіки була спрямована, в першу чергу, на інтеграцію до Європейських і Євроатлантичних організацій.
Починаючи з початку 90-х років ХХ ст., Угорщина активно співпрацює з НАТО, бере участь у спільних військових навчаннях, які організовує Північноатлантичний альянс, проводить реформування своєї армії, підтримує військову операцію проти Югославії. Все це сприяло тому, що 12 березня 1999 р. разом з Чехією та Польщею, Угорська Республіка стає повноправним членом НАТО. Проте, незважаючи на таке значне досягнення, Угорщину називають зараз “найслабшою ланкою” НАТО. Малі суми видатків на оборону, застарілість військової техніки, недостатність професійного командування робить угорську армію небоєздатною. Отже, хоча Угорщина і стала повноправним членом альянсом, їй ще потрібно удосконалювати свою військову і політичну систему. Ще одним важливим пріоритетом Угорщини є вступ до Європейського союзу. Інтеграція в ЄС почалася на початку 90-х рр. ХХ ст., а вже 13 грудня 1933 року ЄС оголосив Угорщину кандидатом до європейського співтовариства. З цього моменту починається зміна цілого ряду економічних і політичних стандартів, перебудовуються зовнішні зв’язки Угорщини. Виникає потреба подальшого розвитку законотворчої діяльності, яка була б пристосована до нових умов.
Після тривалих переговорів, які продовжувалися на протязі останніх років, 18 квітня 2003 року відбулася конференція в Афінах, де було прийнято рішення про вступ до Євросоюзу десяти нових членів, в тому числі і Угорщини. Всі вони стануть повноправними членами ЄС 1 травня 2004 року.
Встановлення в Угорщині демократичного ладу та здобуття Україною незалежності, відкрило можливості для налагодження угорсько – українського міждержавного співробітництва.
Інші реферати на тему «Політологія»:
Близький і середній схід у контексті стратегії національної безпеки США: висновки для України
Ідеологічна війна зі світоглядними системами і політика здорового глузду
Політичний режим: поняття і типологія. Політичний режим в Україні: реальність і перспективи
Політика, політичні відносини та політичне життя суспільства
Світовий політичний процес