Сторінка
2
Основні галузі: електротехнічна, електронна, суднобудування, приладобудування, хімічна, легка, харчова, поліграфічна, скляна, військова.
Наукові установи й вищі навчальні заклади. АН Фінляндії, Центр технічних досліджень і ін. наукові установи. 21 вищий навчальний заклад, у тому числі університет і Військова академія.
Населення. У Фінляндії всі діти у віці від 7 до 16 років повинні одержати обов'язкову середню освіту. По досягненні 16-літнього віку молоді люди вже можуть самі визначати, чим вони хочуть займатися. Вони можуть піти на три-чотирирічні курси в ліцей або на строк від двох до п'яти років у професійно-технічне училище. У Фінляндії налічується 21 вищий навчальний заклад (університети й інститути), де в цілому навчаються близько 135 000 студентів, з яких 52 % становлять жінки. 56 % населення Фінляндії мають спеціальну й 13 % - вищу освіту.
У Фінляндії налічується близько 1,5 мільйона родин. На одну родину доводиться в середньому 1,8 дітей. В 1960 році цей показник був 2,27. В 1998 році на частку жінок доводилося 48 % від 2,5 мільйонів працездатного населення країни. При цьому їх середня заробітна плата становила 81 % середньої заробітної плати чоловіків. Жінки у Фінляндії живуть у середньому довше, ніж чоловіки. Середня тривалість життя жінок становить 81 рік, а чоловіків - 74 роки. У числі 200 обраних в 1999 році депутатів парламенту були 73 жінки.
Із січня 1995 року Фінляндія (по фінськи "Суомі") входить до складу Євросоюзу. Фінляндія є країною з високорозвиненою промисловістю. Близько 50 % експорту доводяться на продукцію металообробної, машинобудівної й електронної промисловості, на продукцію лісової промисловості - близько 30 %. Фіни вважаються нацією "самих активних користувачів Інтернету", тому що у Фінляндії на душу населення доводиться більше мобільних телефонів і підключень до Інтернету, ніж у будь-якій іншій країні світу.
Населення країни становить 5,2 мільйони чоловік, середня щільність населення - 17 чол. на кв. км.
65 % населення країни проживають у містах або в селищах міського типу, 35% - у сільській місцевості
Самі великі міста Фінляндії (по числу жителів): Хельсінкі (555 500 чол.), Эспо (213 300 чол.), Тампере (195 500 чол.), Ванта (178 500 чол.), Турку (172 600 чол.) і Оулу (120 800 чол.).
У центральному районі, що поєднує міста Хельсінкі, Эспо й Ванта, проживають біля одного мільйона чоловік.
Клімат. Сполучення холодної зими й теплого літа - відмітна риса фінського клімату. Середня річна температура в Хельсінкі становить плюс 5,3 градуси.
У Північній Фінляндії максимальна температура вдень може часом досягати +30 градусів.
У зимовий час, особливо в січні й у лютому, температура часто знижується до -20. На самій півночі країни, за Полярним колом, під час "білих ночей" сонце не заходить за обрій протягом 73 днів. А взимку полярна ніч (по фінськи "каамос") триває тут 51 день.
На економіко-географічному положенні Фінляндії позначається ряд особливостей. Це одна із самих північних держав світу, 1/4 території якої лежить за полярним колом, що ускладнює господарський розвиток значної частини країни. Балтійське море дає їй вихід у Світовий океан. Несприятливий фактор при цьому - замерзання на тривалий період Ботнічної й Фінської заток. Розташована між Росією, Норвегією й Швецією, Фінляндія пов'язана з ними різними комунікаціями. Загальна зі Швецією границя дорівнює 586 км., з Норвегією - 727 км., з Росією - 1269 км. Береги Ботнічної й Фінської заток Балтійського моря низькі, часто зі шхерами. Переважають горбкувато-моренні рівнини із численними виходами скельних порід. На північно-заході — східний край Скандинавських гір, висота до 1365 м. Клімат помірний, на південно-заході перехідний від морського до континентального. Середні температури лютого від -3 °С на півдні до -14 °С на півночі; у липні відповідно від 17 °С до 15 °С. Опадів 400-700 мм у рік. Багатоводні порожисті ріки, близько 60 тис. озер (8% території країни, найбільш значне — оз. Сайма). 61% території — ліс (головним чином хвойний). На півночі — гірська тундра. Великі національні парки: Лемменйоки, Паллас-Оунастунтури, Оуланка й ін. Це мальовничий край тисяч озер і островів. Майже дві третини території країни покрито лісами, де місцями водяться ведмеді, вовки й полярні лиси. У північні райони Фінляндії, що лежать за Полярним колом, входить частина Лапландії. Живучі тут самі (лопари) є нащадками перших відомих історії мешканців цих земель. Незначна частина їх до цих пір веде традиційний спосіб життя. Однак більша частина населення живе на півдні Фінляндії й представлена нащадками фінських племен, які близько 2 тисяч років тому переселилися сюди з Уральських гір. Процвітання сучасної Фінляндії обумовлено її багатими природними ресурсами. Густі ліси забезпечують сировиною меблеву й паперову промисловості, продукція яких становить одну третину всього експорту країни. Щоб ресурси деревини не виснажувалися, вирубані лісові масиви постійно знову засаджуються. Фінляндія вигідно використовує свої величезні водні ресурси - гідроелектростанції виробляють біля чверті всієї енергії країни. Ріки й озера Фінляндії буяють фореллю й щукою. Однією з головних галузей народного господарства країни є морське рибальство.
Членство у міжнародних організаціях - ООН, СОТ, МБРР, ОБСЄ, МВФ, МФЧХіЧП, РЄ, ЄКА, ЄМС, ЄС.
Державне свято - 6 грудня (1917 р.) - День Незалежності.