Сторінка
3

Аграрна політика держави потребує кардинальних змін

— Чи потрібно закладати в Державному бюджеті великі кошти на розвиток АПК, якщо їх використовують, як свідчить практика, неефективно?

— Усе залежить від того, яку модель розвитку ми хочемо застосувати. Якщо ми формуватимемо тільки ті правила гри, які притаманні ринковій економіці, то, безумовно, таких великих субсидій для нашого АПК не потрібно. Нам необхідні великі субсидії для забезпечення потреб соціального розвитку сільського населення. Без державної підтримки ми не зможемо вирішити проблеми будівництва доріг, шкіл, лікарень, газофікації, каналізації, водопостачання, телефонізації та інших об’єктів соціального призначення. Це тільки держава повинна фінансувати. А от виробництво сільгосппродукції, розвиток агробізнесу винятково залежать від притоку інвестицій. Якщо вони надходитимуть в АПК, то будемо найбільш конкурентоспроможним сільським господарством у світі, тобто зможемо вижити без субсидій та дотацій. Та в нинішніх умовах, коли інвестори й банкіри абсолютно не можуть контролювати свої ризики, а тому не надають сільгоспвиробникам належних інвестицій та кредитів, — субсидії потрібні.

Отже, державна допомога, кредитні ресурси та інвестиції — це три головні складові того інвестиційного процесу, про який ми говоримо. Хочу сказати й про державну допомогу. Так, є податкові пільги аграріям та програми підтримки сільгоспвиробництва, тільки все це, на мою думку, діє неефективно. У процесі прийняття рішень щодо фінансової підтримки не беруть участі громадськість та професійні об’єднання, які краще за будь-кого розуміються на проблематиці розвитку тих чи інших напрямів у сільському господарстві. Вони вилучені з цього процесу, і все це разом не дає того ефекту, який можна мати завдяки використанню бюджетних коштів. Їх недостатньо й ніколи не вистачатиме, хоч ми й збільшуємо їх щороку, бо використовують їх неефективно. У бюджеті на наступний рік знову передбачається дотування добрив, “рогів та копит”. Це теж потрібно, але це боротьба з наслідками, а не з причинами. І ті помилки, що вже зроблено за останні 8–10 місяців реалізації аграрної політики, ще впродовж як мінімум двох років позначатимуться на розвитку українського АПК. Хоча, сподіваюся, ситуація почне змінюватися на краще.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: