Сторінка
1
Час — гроші, а своєчасно виконана робота — гроші ще більші. Що швидше й точніше ви все зробите, то далі відірветеся від конкурентів. Та зміна цін серед виробничого сезону додає додаткової паперової роботи спеціалістам, і всі розрахунки, які робили на початку року, доводиться переробляти.
Плани розвитку будь-якого підприємства потребують чіткого й точного розрахунку. Своєю чергою, цей розрахунок повинен грунтуватися на реальних можливостях господарства, враховувати людські, технічні та фінансові ресурси. В аграрному виробництві, крім названих змінних, є ще дві не менш важливі, які потрібно брати до уваги: земля й погода. Погодні умови впливають на всі галузі економіки країни, але в жодній вони не мають такого вирішального значення, як у сільськогосподарській. Звести вплив погодних ризиків до мінімуму можна лише одним шляхом — дотриманням технологій вирощування культур.
Саме тут і зростає роль головних спеціалістів. Від їхнього вміння працювати командою, робити розрахунки, пов’язувати між собою всі невідомі та константи, організовувати роботу на місцях залежить: бути господарству зі збитками чи прибутками. Неабияку роль у роботі сільськогосподарського підприємства виконує агроном. Саме він є одним із “трьох китів” (рослинництво, тваринництво, механізація), на яких тримається господарство. До його обов’язків входить: планування сівозміни, визначення потреби в насіннєвому матеріалі, організація всіх польових робіт, перевірка якості виконаних робіт, розрахунок технологічних карт та планової собівартості продукції, оптимізація потреб у добривах, засобах захисту рослин тощо.
Агронома затягує рутина: організація, контроль, дрібні проблеми, а ще вдома — сім’я, особисте господарство . Зарплата ж не така й велика. Тому пересічному агрономові не дуже хочеться сідати за стіл з ручкою чи калькулятором. Здебільшого випадків його ентузіазму вистачає хіба що на знущання над математикою, оперування загальними цифрами або торішніми даними (більшість так і робить, сподіваючись на стабільність цін та політики).
Можливо, це допустимо для сильних господарств, у яких рік закінчується з прибутком і яким краще нічого не змінювати. У разі ж, коли вимальовується збиток або потрібно підвищити темпи розвитку чи зробити продукцію дешевшою, треба рахувати все до копійки. Ось тут агроном дістає “дідівські” шаблонні таблиці до технологічних карт і, з тим самим калькулятором та олівцем, уже не знущається над точною наукою, а “зводить її з розуму” і плавить собі мізки. Справа тут не в умінні виконавця чи розумінні предмета: просто треба довго й нудно повторювати певні дії (в розрахунках), як автомат. Як результат, вимальовується рівняння з кількома невідомими — ціни на витратні матеріали (пальне, добрива) і, відповідно, їхні похідні. З власного досвіду знаю: щоб розрахувати технологічну карту на вирощування цукрових буряків за іншою технологією, не орієнтуючись на розрахунки попередніх років, потрібно кілька днів.
Досвідчений фінансовий спеціаліст уже після жнив приблизно бачить, що буде в кінці року. У більшості господарств планування ведуть ще за радянським способом: у кінці року, підрахувавши собівартість, вносять корективи: із собівартості збиткових культур перекидають частину на незбиткові. В кінці маємо плюси по всіх культурах. Хоча для себе керівник фіксує, що є прибутковим, а що — ні. І коли підбиватимуть загальний річний результат господарювання, з’ясується, що господарство не може собі дозволити купити потрібну кількість запланованих добрив, насіння, ПММ тощо. Основне планування проводять після нового року. Рішення приймають виходячи з власних ресурсів та можливого кредиту. Часто основні питання вирішують нашвидкуруч.
Де ж агрономові шукати допомогу? Відповідь лежить на поверхні — в сучасних інформаційних технологіях. Маючи комп’ютер і відповідне програмне забезпечення, керівник зможе легко оперувати цифрами, достовірність яких залежатиме від уведеної інформації, яка, своєю чергою, залежатиме від компетентності та чесності спеціалістів. Значно скоротиться час для потрібних розрахунків та підвищиться точність і можливість прораховувати різні варіанти. Під час прийняття рішення максимально унеможливиться наявність елементу “авось”.
Інформаційний ринок наповнено різними програмами, які допомагають господарювати на землі. Більшість продукції — це доповнення бухгалтерських програм на основі “1С: підприємство”. Програма “АдептИС: Сводное планирование в сельском хозяйстве” включає як довідникову інформацію, так і загальні дані. Дає змогу розрахувати планову собівартість продукції і провести аналіз структури затрат. Вона також допоможе провести аналіз діяльності тваринництва. Є можливість порівнювати різні технології в рослинництві та друкувати зведені аналітичні звіти.
Так само працює продукт компанії “Мікст”. Програмне забезпечення цієї фірми включає розділи: бухгалтерія, тваринництво, рослинництво, розрахунок дорожніх листів автопарку та сільгосптехніки. На ринку є й програми, які більше орієнтовані на агронома (“Агроменеджер”, ЛИССОЗ, AgroView, MapInfo), але для роботи з ними потрібна GPS-підтримка (космічна зйомка). Програму “Урожай-Агро” сфокусовано на агротехнологіях. Основні показники заносять уручну, що дає можливість “підігнати” програму під конкретне господарство з усіма особливостями виробництва.
Програми Agromaps та SSToolbox придатні для господарств, де працюють за технологіями точного рільництва. Тобто робочий процес має такий вигляд: супутник збирає інформацію, програма проводить аналіз і видає кілька можливих варіантів. Сканують кожне конкретне поле, складають картограми забезпеченості грунтів різними елементами, картограми врожайності, розраховують найкращу траєкторію руху агрегату полем. Інформацію передають через GPS-приймач на техніку, яка працює в полі: це дає змогу автоматично регулювати норму внесення добрив, засобів захисту рослин та інші процеси.
1 2