Сторінка
2
Крім того, для підвищення врожайності коріандру можна провести два-три підживлення мікроелементами по вегетативній масі.
Збирання. Зонтики коріандру дозрівають нерівномірно. Тому для зменшення втрат під час збирання важливо правильно визначити його строки. Якщо зі збором урожаю поспішити, це негативно вплине на кількість плодів та якісні характеристики ефірної олії. Збирати коріандр можна прямим комбайнуванням. Але перед тим слід підсушити рослини на корені, провести десикацію. Або збирати роздільним способом, коли 40–50% усіх зонтиків побуріють. Під час обмолочування сухий плід може розтріскуватися на дві половинки. Вміст ефірної олії при цьому різко знижується (до 0,3–0,5%), що робить переробку половинок невигідною. Щоб зменшити відхід половинок, скошені валки, за роздільного комбайнування, потрібно обмолочувати у вранішні чи вечірні години з правильно виставленими оборотами барабана.
Сорти
Місхор — середньопізній сорт. Має підвищену стійкість до осипання та розтріскування плодів на половинки. Вміст ефірної олії в абсолютно сухих плодах — 2,32–2,51%. Урожайність — від 15 ц/га і вище.
Нектар — придатний як для озимого, так і ярого висівання. Зимостійкий. За підзимового висівання врожайність сягає в середньому 25 ц/га. Вміст ефірної олії в плодах — 2,41–2,54 відсотка.
Ранній — скоростиглий сорт. Урожайність — 12,5–15,1 ц/га. Вміст олії в абсолютно сухих плодах — 2,25–2,44 відсотка.
Янтар — середньопізній сорт. Урожайність — 16–18 ц/га. Сорт має підвищену стійкість до вилягання, осипання та розтріскування плодів. Вміст олії в абсолютно сухих плодах — 2,4–2,7%. З усіх сортів найбільше придатний для механічного збирання.
Нині на випробуванні перебуває сорт Карибе (з вирівняними насінинами) компанії “Бейо”.
Заробіток
Внутрішня ціна в Україні на насіння коріандру сягає 250–300 дол./т (зазвичай — на олію), зовнішня — 400–500 дол./т (для цільного використання зерна коріандру). Ціна на 21 серпня 2007 року у Одеський області становила 400-700дол./т. Причому представники іноземних компаній закуповують насіння на території України, тож господарству витрачатися на оформлення вантажу, транспортування за кордон не доведеться. Та, на жаль, є господарська проблема. По виробниках “б’є” незнання чи небажання дотримуватися елементів технології вирощування. Як наслідок, неправильно вирощений, зібраний та неякісно дороблений коріандр темніє (окислюється), тому зменшується і його ціна. За кордоном, наприклад в Угорщині чи Австрії, хочуть бачити зверху на хлібі і всередині його однаковий коріандр — світло-солом’яного кольору. Саме тому за кордон насіння коріандру вдається продати за високою ціною всього близько 10% загального обсягу вирощування. Але, зі слів виробників, які вирощують цю культуру, ясно, що технологію можна відпрацювати за одну-три вегетації (залежить від бажання господаря), щоб досягти потрібних показників якості та стабільно заробляти на коріандрі, маючи закордонні контракти на збут.
Ринок Європи зацікавлений у сировині з українських ланів. Тому можливості експорту коріандру досить високі, але тільки для тих, хто виявить велике бажання працювати з культурою та докладе для цього зусилля.
1 2