Сторінка
1

Коріандр — попит збільшується

Скажімо, у поточному році багато посівів в Україні і Молдові постраждали від сильної засухи, тоді як у Західній Європі все літо температурний режим коливався в межах 18…28°С. Кілька років тому через надмірну вологу постраждала Франція, а в Україні врожай зернових зібрали високий. Велику роль відіграє й закупівельна ціна на сільгосппродукцію.Тому Україна й стала приваблювати іноземні компанії, які закуповують сировину.

Так колись було із соєю, потім із ріпаком. Кілька останніх років у нашій країні в заготівельних пунктах для харчової промисловості іноземні заготівники шукають та закуповують насіння ефіроолійних. Одна з таких культур — коріандр.

Зерно коріандру використовують як спецію для виготовлення м’ясних, рибних, хлібобулочних виробів та консервів. Ще один напрям застосування коріандру — виробництво олії, яка є одним із компонентів деяких ліків. Ця культура входить також до складу продукції миловаріння та парфумерної промисловості.

Попит досить солідний. Та й ціна заохочує. Ця ніша на ринку ще не зайнята, тож ви маєте шанс стати першими…

Морфо-біологічні особливості

Коріандр (Соriandrum sativum L.) — однорічна трав’яниста рослина родини селерових заввишки майже 1,2 м. Насіння коріандру проростає за температури 4…6°С. Під час проростання насінина поглинає близько 125% маси своєї ваги. Оптимальна температура росту — 18…20°С. Коренева система проникає в грунт на глибину 1,2–1,5 м. Стебло прямостояче, ребристе. Листки почергові. Колір квіток білий з різними відтінками — від жовтуватого до блідо-рожевого. Найбільша потреба у воді виникає під час активного наростання зеленої маси і до закінчення цвітіння. Основна кількість великого насіння формується на центральному стеблі. Плід — двосім’янка кулястої форми. Маса 1000 насінин — 5–7 грамів.

Технологія вирощування

Попередники. Високий урожай коріандру можна виростити лише на добре зволожених грунтах. Тому соняшник, цукрові та кормові буряки як попередники під цю культуру не бажані. Оптимальними попередниками є озимі зернові, кукурудза, бобові (крім кормових бобів).

Підготовка грунту. Важливим моментом у роботі з коріандром є вибір поля. Особливий, властивий тільки коріандру, запах квіток під час цвітіння досить стійкий, тому висівання потрібно запланувати щонайменше за 5 км від населеного пункту та тваринницьких ферм (з напрямом вітру від села). Залежно від попередника, грунт слід готувати за єдиним стандартом висівання коріандру: площа поля має бути вирівняна, маса зораного шару грунту — добре структурована, без великих нероздільних брил. Для загортання насіння на потрібну глибину, щоб одержати рівномірні сходи, після передпосівної культивації потрібно провести коткування.

Внесення добрив. Для повноцінного розвитку рослин коріандру в умовах Одеської області вносять 100–150 кг/га сульфату амонію, 300–400 — суперфосфату та калійної солі — 100–200 кг/га. Звичайно, повноцінне забезпечення елементами живлення слід розраховувати на основі аналізу грунту в кожному господарстві.

Підготовка до висівання. Для зменшення розвитку рамуляріозу (основної хвороби коріандру) потрібно провести протруєння насіння одним із зареєстрованих препаратів.

Висівання. Крім традиційного ранньовесняного висіву, було випробувано озиме висівання (традиційними сортами для ярого висіву), внаслідок чого виявили, що рослини за умов теплої зими, особливо у південних регіонах, ефективніше використовують вологу, яка накопичилася в грунті за зиму, завдяки ранньому початку відростання. Тож у період активного наростання зеленої маси, коли потреба рослин у волозі підвищена, її достатньо в грунті, і за рахунок цього насіння коріандру раніше дозріває та формує у 1,5–2 рази більший урожай.

Коріандр висівають залежно від цільового використання врожаю. Якщо насіння планують використати для виготовлення олії, тоді культуру сіють за вузькорядною схемою (15 см), якщо ж треба мати зерно, послуговуються широкорядною — 45 сантиметрів.

Схему встановлюють індивідуально для кожного господарства. За високої забур’яненості поля та підвищеної вологості грунту (поле в долині) коріандр можна висіяти міжряддями завширшки 45 см. Але в цьому разі треба провести три-чотири міжрядні обробітки. Якщо обрати схему висівання в 15 см, то основний акцент потрібно зробити на гербіцидну обробку. Поле сівозміни, яке розміщене з нахилом на південний захід, добре прогрівається, тому міжряддя роблять через 15 сантиметрів.

Глибина загортання насіння — 2–3 см, а за пересихання поверхневого шару грунту глибину збільшують до 4–5 см. Норма використання насіння за широкорядного висіву — 12–14, а за вузькорядного — 16–18 кг/га. Висівання з міжряддям 45 см здійснюють сівалками ССТ-12Б, а на 15 та 45 см — СЗС-3,6 з перекриванням сошників.

Одночасно з висіванням уносять 80–100 кг суперфосфату.

Слід зазначити, що вміст олії у насінні збільшується в 1,5–1,8 раза, якщо висівати насінням першої репродукції.

Догляд за посівами. На початку наростання вегетативної маси рослини коріандру слабо конкурують із бур’янами, тому важливо застосувати потрібні гербіциди або систематично, за умов широкорядного висівання, проводити міжрядні обробітки.

За дощового літа міжрядні обробітки підсушать грунт та створять умови для кращого розвитку кореневої системи.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: