Сторінка
2
Біотехнологія нам допоможе
З одного боку, в Києві були представлені звіти про успішну боротьбу з ВЛВРХ в Україні за останні 10 років. З іншого, — невтішна інформація про приховування фактів інфікованості поголів’я ВЛВРХ. До 70% неблагополучних ферм в Україні перебувають у лейкозній “тіні”.
За цифрами загальної ураженості ВЛВРХ, в Сибіру і на Далекому Сході становище значно благополучніше, ніж на Півдні Росії й України. Так, у найпроблемнішому Сургутському районі рівень інфікованості худоби лейкозом — 23,3%. У фермерських господарствах і приватних подвір’ях, відповідно, — 12,6 і 10,9%. У Кемеровській області середній рівень інфікованості ВЛВРХ у 2004 році становив 17,9%, захворюваності — від 0,1 до 5%. Вражають результати оздоровлення поголів’я у Свердловській області. У 1993 р. там було зареєстровано 628 неблагополучних ферм, благополучних — 246. За 10 років оздоровлено 593 ферми, залишилося 13 неблагополучних.
За останніми повідомленнями з Новосибірська, для підвищення точності серологічних методів дослідження на лейкоз там був успішно застосований препарат-провокатор з отрути гадюки звичайної. Введення цього препарату (Віпраксин) молоднякові виявляло 3–5% прихованих носіїв вірусу в благополучній за лейкозом групі тварин. Вірус живе і розмножується в клітині хазяїна і тому здається недосяжним для засобів лікарського впливу. Однак вдалося знайти засіб нетрадиційної хіміотерапії класичної чуми свиней (фармакомплекс “Анти-КЧС”) зі 100% клінічним видужанням летально інфікованих тварин. Може статись, майбутній фармакомплекс “Анти-ВЛВРХ” матиме сибірську реєстрацію.
Навіть такий простий прийом, як своєчасна обробка худоби проти паразитів, сприяє додатковому виявленню заражених ВЛВРХ тварин. У низці господарств Сибіру таку обробку (препаратом Івомек та ін.) проводять за два тижні до постановки худоби на стійлове утримання. А через шість тижнів, по чистому тлу, здійснюють алергійні і серологічні дослідження. Потім розпочинають вакцинацію поголів’я.
Окрім старої і доброї реакції імунодифузії (РІД), що дає змогу виявляти глікопротеїн вірусу в концентрації 0,4 мкг/мол, на озброєнні епізоотологів з’явилися високочутливі способи діагностики прихованих форм лейкозу. Це імуноферментний аналіз (ІФА) і полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Вони здатні з більшою точністю, ніж РІД (на 10 і 19%, відповідно), і на більш ранніх стадіях виявляти в крові тварин ВЛВРХ. Причому ПЛР дає змогу вірогідно виявити інфекцію навіть у новонароджених телят, диференціювати колостральні антитіла від антитіл на лейкозну інфекцію.
ПЛР-метод представлений у рекомендаціях Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ) як “золотий стандарт”. Є посилання й у рекомендаціях, й у кодексі МЕБ про те, що результат, отриманий ПЛР, є остаточним і оскарженню не підлягає.
ІФА дає змогу провести вибіркове і поголовне обстеження молока з ферм і молокоприймальних пунктів на наявність ВЛВРХ. Можливості такої діагностики “на відстані” важко переоцінити.
З лейкозною чередою — в європейський ряд?
Якщо заходи щодо лейкозу йтимуть у звичному руслі, позбутися інфікованого ВЛВРХ поголів’я (ще один мільйон голів) Україні незабаром допоможуть інспектори ЄС, які з подібними хворобами не церемоняться. Ліберальне ставлення до ВЛВРХ у країні закінчиться зі вступом у Європейську співдружність. А от про компенсації збитків нашим власникам ВРХ Європа може й забути, як це сталося під час поспішного закриття реакторів Чорнобильської АЕС.
Тому єдиний спосіб, у який можна зберегти череду великої рогатої худоби в країні, — оздоровлення поголів’я з його можливою заміною (через трансплантацію ембріонів) на породи європейського рівня продуктивності.
З цією метою вільні від інфекції телиці сільськогосподарських підприємств і закуповуваний у населення молодняк можуть відігравати роль сурогатних матерів для пересадження їм ембріонів кращих світових порід. При такому відтворенні племінної худоби переривається кожна (у тому числі і спадкова) можливість передачі ВЛВРХ. Трансплантація ембріонів імпортної генетики в оздоровлюваних господарствах допоможе заповнити продуктивний потенціал худоби після проведення протиепізоотичних заходів.
На розгляд уряду авторським колективом півроку тому була подана програма “Вікно в Європу” щодо імпорту з країн Північної Америки ембріонів великої рогатої худоби, створення в обласних центрах лабораторій трансплантації ембріонів. З їхньою допомогою можна здійснювати і безпосередні протилейкозні заходи. З цією метою інфіковані ВЛВРХ високопродуктивні тварини, що мають племінну цінність, можуть бути зібрані на ізольованих фермах для виробництва “чистих” ембріонів і їхнього пересадження вільним від інфекції реципієнтам.
Метод жив, метод живе, метод буде жити
Сучасні знання про ВЛВРХ допомагають не лише обмежити поширення інфекції у визначеному ареалі, але і провести “безкровне” оздоровлення поголів’я протягом 4–5 років. Для цього потрібно виконати всього три умови: регулярні серологічні та гематологічні дослідження крові, ізоляція вірусоносіїв і одержання від них здорового молодняку.
Наприкінці 80-х років московські фахівці за 4 роки розправилися з лейкозом, діючи за такою схемою:
- Поділ тварин на інфікованих (І) і умовно здорових (УЗ). Ізольоване утримання кожної з окремим доїльним залом і родильним відділенням.