Сторінка
3
Лійки. Використовують саморобні мідні або латунні лієчки різних розмірів з отворами для подавання гарячого резерву діаметром 0,2 .0,3 мм. До них припаюють ручки.
Штампики. Їх застосовують, коли необхідно нанести якість часто повторювані форми. Вони можуть бути у вигляді різних геометричних фігур, листочків, квітів, а також різноманітних каталок.
Штампик-каталка має вигляд катушки з ручкою, що вільно обертається на осі. Тверді металеві штампики обтягують тканиною або трикотажем. М’які штампики вирізають з фетру, повсті, поролону гострим ножем або скальпелем. До них прибивають дерев’яні колодки з ручками.
Батик-штифт. Цей інструмент є найдосконалішим для нанесення на тканину резервної суміші. Існує кілька конструкцій батик-штифта, але всі вони мають принцип роботи. Робочою частини батик-штифта є головка – це мідний конус із отвором, з якого виступає голка-штифт. Протилежним кінцем голка впирається в пружину. Батик-штифт повинен мати набір голок з отворами різного діаметра для отримання різних за товщиною ліній.
Активні барвники
Такі барвники широко застосовуються для розпису бавовняних, віскозних, капронових, шерстяних тканин, натурального шовку. Нагадаємо, що асортимент активних барвників для целюлозних волокон складається з трьох груп: барвники холодного, вони мають у своїй назві індекс Х (з імпортних це: проціони М, остазини S, гелактини Ф, ксирони); барвники теплого фарбування, вони мають у своїй назві спеціального індексу (з імпортних це: проціони Н, остазин Н, ксирон Н, гелактин Д, цибакрони). Для розпису можна використовувати усі три групи барвників.
Прямі барвники
Виготовляючи фарби для розпису, використовують прямі, звичайні та прямі барвники. Цими барвниками можна розписувати бавовняні, віскозні, капронові тканини і натуральний шовк. Проте фарби на основі цих барвників мають ряд істотних недоліків. Вони дають недостатню яскравість кольорів з розписування тканин розчинами кімнатної температури, погано рівняють і розтікаються по тканині.
Кислотні барвники.
Ці барвники використовуються для розпису шерстяних, капронових тканин, і натурального шовку. Застосовують кислотні звичайні й кислотні металовмісні барвники комплексу 1:2. Більшість марок кислотних барвників дають фарби, які добре розтікаються на тканині, мають хороші рівняючи властивість. Яскраві чисті кольори. Розчини цих барвників за кімнатної температури стійкіші, ніж прямих барвників.
Натуральні барвники.
Тканини з натурального шовку та капрону можна розписувати натуральними барвниками. При цьому отримують чисті, м’які, теплі пастельні кольори, насичені кольори дістати досить важко. Для розпису можна застосовувати ті самі барвники, що і для гладкого фарбування, проте фарби для розпису виготовляють із концентрованіших відварів цих барвників. Рослин-барвників беруть у 1,5 рази більше, ніж за гладкого фарбування.
Розписувати слід свіжо виготовленими відварами барвників, бо багато з них вже на другий-третій день випадає в осад. Розпис можна виконувати чистими відварами барвників без будь-яких добавок і з добавленням солей металів: мідного та залізного купоросу, алюмокалієвих галунів. Уведення солей змінює і поглиблює кольори та відтінки.
Зазначимо, що за розписування відвари барвників, як правило, рівномірно покривають і добре розтікаються по тканинах. Фарби з уведенням солей металів покривають менш рівномірно, гірше розтікаються, проте після запарювання ця нерівномірність часто зникає.
Кольори, які дістають за розпису натуральними барвниками, збігаються з кольорами гладкого фарбування, але отримуються трохи світліші.
Розписи олійними фарбами.
Цим способом можна розписувати всі види тканин. Після розпису цими фарбами виріб не потребує спеціальних обробок для закріплення фарб на волокні. Для виготовлення фарби олійну фарбу спочатку знежирюють. Для цього її витискають на любий гігроскопічний папір і залишають на 2 .3 години. Фарба після цього робиться сухішою. Її розміщують приблизно з такою самою кількістю розчинника, як і у масляному живописі і застосовують для розпису.
Фарби для ручного розпису тканин
У процесі виготовлення фарб для холодного і гарячого батику застосовують барвники, які
добре розчиняються у воді, спирті, мають хорошу покривну властивість у розчинах кімнатної температури, дають широку гаму чистих і яскравих кольорів. Такі фарби мають добре розтікатись по тканині, глибоко її просочують, за довгого зберігання не випадати в осад і не желатинизуватись. Цим вимогам відповідають активні, прямі, кислотні, хромові (кислотно-протравні), основній дисперсні барвники. Фарби виготовлені з усіх класів барвників, зберігають у закритому посуді.
Активні барвники
Такі барвники широко застосовують для розпису бавовняних, віскозних, капронових, шерстяних тканин, натурального шовку. Нагадаємо, що асортимент активних барвників для целюлозних волокон складається з трьох груп: барвники холодного фарбування, вони мають у своїй назві індекс Х (з імпортних це: проціони М, остазин S, ксирон , гелактин Ф);барвники теплого фарбування, вони мають у своїй назві спеціального індексу(з імпортних це: порціони Н, остазин Н, ксирон Н, гелактин Д, цибактрони). Для розпису можна використовувати усі три групи барвників. Проте, тканини розписані барвниками за індексом Х після запарювання виробів під час промивання можуть підфарбовувати фон тканини. Тому для розпису найкращими барвниками є з індексом Т і без індексу. До складу таких фарб входить барвник, сечовина, бікарбонат натрію (питна сода). Сечовина вводиться у фарбу для збільшення розчинності барвника й підвищення ступеня фіксації на тканині; бікарбонат натрію є препаратом, завдяки якому активний барвник вступає у хімічний зв’язок з волокном і цим самим забезпечує стійкість забарвлення. Зазначимо, що фарби, які містять у собі соду, довго не зберігаються, тому розчин соди у фарбу вливається безпосередньо перед розписом.
Рецепт фарби для розпису по бавовняних, віскозних, шерстяних тканинах і натуральному шовку, г/л:
Активний барвник –10 .30;
Сечовина – 50 .70;
Бікарбонат натрію – 15;
Вода м’яка – до 1 л.
Барвник змішати із сечовиною, залити гарячою м’якою водою і розмішати. Для барвників з індексом Х температура води має бути не вище 50 градусів за Цельсієм, а барвників з індексом т і без індексу 80 .90 градусів за Цельсієм. Після охолодження розчину перед вживанням влити у фарбу розчин соди.