Сторінка
6

Художній розпис тканин

В процесі виготовлення резерву бензин потрібно вливати не весь одразу, а поступово і за цього робити проби на тканині, що підлягає розпису. У холодному батику зарезервовані контури назавжди залишаються на тканині.

Із наведених рецептів найпоширеніший перший. Такий резерв дає чистий білий контур. Резерви з бджолиним воском мають хорошу пластичність, текучість, але дають жовтуваті контури. У такому разі, коли біла або жовтувата лінія порушує ув’язку кольорів на рисунку, резерв можна підфарбувати. Олійні фарби попередньо знежирюють на пористому папері. Знежирену фарбу розміщують з резервом. Для одного рисунка можна використати також алюмінієвий і бронзовий порошки.

Для наведення резерву через фотошаблон рекомендується такий рецепт резерву, г/кг:

Гумовий клей – 650;

Парафін – 42;

Каніфоль – 5;

Вазелін технічний – 4;

Білила цинкові – 35;

Фарба олійна – 20;

Уайт-спірит – 244.

У підігрітий гумовий клей вводять парафін, каніфоль, вазелін, цинкові білила і за постійного перемішування вливають уайт-спірит, а потім варять на водяній бані. У кінці варіння вводять знежирену олійну фарбу для підфарбовування резерву. Отриманий резерв перед застосовуванням розводять до необхідної концентрації вводячи в нього 200 .300 г уайт-спіриту залежно від виду тканини, на якій буде друкуватись рисунок резервом (капрон, натуральний шовк) і номера сита.

Правильно зварений резерв повинен мати хорошу текучість, пластичність і добре просочувати тканину. Якщо в резерві забагато парафіну, він не проникає через тканину і лежить зверху. Такий резерв ламкий, пропускатиме фарбу. Якщо в резерві забагато гумового клею, то за наведення контурний ліній з носика трубочки відділяються тонкі волосинки клею, які осідають на тканину. При фарбуванні вони проявляються у вигляді не зафарбованих ліній і замаскувати їх неможливо.

За розпису способом холодний батик рисунки можуть бути виконані різноманітні, але обов’язковий чіткий поділ кольорових площин. Кожну з таких площин обводять резервом. Для нанесення контурів рисунка резервом застосовують скляні трубочки.

При розписуванні кінчик трубочки з набраним резервом обтирають ватою. Після цього швидко опускають на тканину і почекавши, поки резерв зтече у кінчик трубочки, починають наводити контури рисунка. Коли ж резерв рідкуватий, то на початку ліній, у місцях уповільненого руху або під час відривання трубочки від тканини можуть утворюватись краплі. Тому на початку роботи трубочку слід швидко опускати на тканину, не чекаючи утворення краплі й намагаються наводити контури рівномірно. Під час відривання трубочки від тканини, її кінець потрібно швидко повернути вгору щоб резерв відійшов від кінчика. При роботі рідкуватим резервом по щільних тканинах краще починати й наводити лінії з паперової підкладки, яку укладають поруч на початку й кінці лінії.

Залежно від волокнистого складу тканини, її щільності й товщини трубочки необхідно вести з різною швидкістю. Наприклад, за наведення контуру по щільних і більш товстих бавовняних тканинах (мерсеризоване полотно, мадаполам, бязь.) трубочку слід вести досить повільно, щоб резерв міг повністю просочити тканину (для таких тканин необхідно наводити контур також із зворотнього боку тканин). При наведені контурів рисунка на капроні й натуральному шовку трубочки слід вести швидше , постійно стежачи за тим, наскільки рівномірно резерв просочує тканину. Якість наведення контуру слід контролювати зі зворотнього боку, поки не висох резерв. Місця, які погано просочені, або мають пропуски, треба зарезервувати зі зворотнього боку тканини.

Практика показала, що на наведення контурів рисунка резервом витрачається 60-70% часу, а на покриття рисунка фарбою – 30-40%.

Резерв може наноситись на тканину йому дають і за допомогою фотошаблону. Таке нанесення нагадує друкування тканини. Цим способом можна дістати дуже складні й тонкі рисунки, які трубочкою зробити важко. Наносити резерв через шаблон рекомендується на тонкі й легкі тканини (капронові, з натурального шовку).

Після нанесення резерву на тканину йому дають висохнути. Тривалість висихання залежить від температури приміщення і становить у середньому 20 .40 хвилин. Резерви, підфарбовані олійними та друкарськими фарбами, висихають довше. Якщо резерв не підфарбований, після висихання на тканині він стає непомітним.

Перед розписом рисунка на тканину наносять олівцем, а потім нанесені контури рисунка обводять скляною трубочкою з резервом. Якщо виріб виконуватиметься у кількох примірниках, доцільно спочатку виготовити шаблон. Для цього ескізу на кальку знімають контур рисунка, а потім чорною тушшю переводять на щільний папір, використовуючи для цього стіл з підсвічуванням лампами. Контурна лінія рисунка повинна мати ширину не менше 1 мм, щоб її було добре видно через тканину. Отриманий шаблон підколюють до тканини. З такого шаблону рисунок на тканині наводять олівцем, а потім шаблон відколюють і трубочкою наводять контурні лінії резервом. Частіше шаблон не відколюють, а працюють трубочкою по контурних лініях, які добре помітні через тканину. При виготовленні рапорт них рисунків (горох тощо) на такому шаблоні попередньо вирізають або пробивають отвори, а потім такий шаблон накладають поверх тканини і в межах цих отворів працюють трубочкою з резервом.

Розпис фарбами

Починати розпис фарбами можна лише після повного висихання резерву. Розписаний резервом виріб не рекомендується залишати більше як на 24 години, тому, що резерв дасть ореол і фарба не буде підходити до контурів рисунка.

Для нанесення фарб при розписі способом холодний батик застосовують різні пензлі й тампони.

Перед початком роботи необхідно зробити пробу фарб на шматочку від тканини, що підлягає розпису. Після висихання фарби висвітлюється й тільки так можна встановити їх точний колір. Для цього на шматочок резервом наносять невеликі квадратики й після висихання резерву заливають ці ділянки фарбою, намагаючись досягти забарвлення, яке буде на виробі. Тканини з різних волокон неоднаково вбирають фарби, тому останні слід застосовувати різного ступеня насиченості. Фарби на різних тканинах розтікаються неоднаково. Добре розтікаються фарби на бавовняних, віскозних тканинах, натуральному шовку, трохи гірше – на ацетатних та триацетатних тканинах, ще гірше – на капронових. Тому при розписуванні останніх, пензлик або тампон з фарбою слід підводити до країв зарезервованого рисунка. В процесі розписування тканини, на яких фарби добре розтікаються, під час покриття невеликих площин рисунка тампони або пензлик з фарбою треба ставити у центрі площини й фарба рівномірно підтече до країв зарезервованого контуру.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»: